1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

 1. LadyS

  LadyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Сите економисти нека пишуваат во оваа група, да ги споделиме заедничките мислења и знаења од факултетот :)
   
  На Kuzmic и fani12345 им се допаѓа ова.
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Sto da kazam osven mito, nepravdi eden kup i iskompleksirani profesori....fakultetot, odnosno predmetite ne se tolku teski kolku sto se "teski" i bezobrazni profesotire. Nikogas vo zivotot nikoj ne mi se razvikal, nitu me ponizil, megutoa na Ekonomskiov se vidov i se doziveav :worried:
   
  На twilight123, fani12345, OdbojkarkaG и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Уффф... Кој е според вас најперспективен и најдобар смер на економскиов факултет...? Се мислам меѓу Финансов менаџмент или сметководство и ревизија??? :)
   
  На fani12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Abe i dvata smera se OK ali smetkovodstvo i revizija e potesko zatoa sto uste od sredno treba da imas uceno smetkovodstvo inace mislam deka ke ti bide stvarno tesko. A finansiski menagment e podobar smer spred mene i tamu sekogas ima najveke studenti. A ako prasuvas za najperspektiven smer toa definitivno e e-biznis ;)
   
  На fani12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Па баш и немам слушнато такви коментари за е-бизнис... баш напротив... А сметководство имам учено ... и стварно ми иде... Ама финансов според некои статистики има најмногу вработени студенти... и сега... се двоумам :)
   
  На fani12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LadyS

  LadyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  финансиски менаџмент според мене е најдобар смер, но и другите смерови се добри, сепак на крајот сите ќе сме дипломирани економисти :) единствено за најслаб смер го сметам економија и мислам дека најслабите ученици на економски се таму
   
  На cherry91 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  67
  Најбарани се сметководство и ревизија и финансиски менаџмент,а за тоа дека сметководство е потежок смер не би се сложила зашто јас со гимназија отидев на економски и немав учено ниту еден предмет близок до економија па добро се снајдов,а со сметководство немав воопшто проблем,од одма ми идеше добро. И зашто така викате дека професорите се толку лоши? Ок има некои стварно незгодни ама не се до толку безобразни и неправедни. Барем јас за 4 години не се сретнав ама со баш никаков позначаен проблем
   
  На fani12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.463
  Допаѓања:
  2.496
  И јас мислам да се запишам на економски меѓутоа и мене ме фаќа дилема баш на кој смер. Мислам оти ќе одберам финансиски менаџмент од проста причина што мислам оти можеш на повеќе места да најдеш работа. А за ова за професорите стварно ме исплашивте :sweat: толку се заникаде? :worried:
   
 9. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  Да ви кажам едно, нема врска кој смер ќе завршите, се едно е, и јас кога се запишав на економски велев не сакам да бидам сметководител, не сакам во банка да работам, сакам пред комјутер менаџер да бидам....жими таквото!!!
  Завршив е-бизнис, и мислењето за смерот не го менувам за ништо, ама кога се вработив ми викаа ти си економист и треба да ни помогнеш околу завршните сметки?!?!?!?!
  Ама мораш да научиш, нема изговори од типот "јас тоа го немам учено на мојот смер", за работодавецот не му е важно дали имаш завршено маркетинг, сметководство или финансиски менаџмент. ЗА него си ЕКОНОМИСТ.
  Така мили мои, не се замарајте кој е подобар смер, а кој полош...моиве колеги сите работат во сметководство, во банки, на шалтер, во приватни фирми во одделлот за финанси...така да, се се учи! само треба да се има желба ;)
   
  На fani12345, Pinafan, ChocoLoco и 3 други им се допаѓа ова.
 10. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Е девојки ајде јас да ве прашам..Го поставив прашањето и во СДП,ама еве поприфатлива категорија... :)
  Сакам да знам кои други два смера да ги изберам како додатни при запишувањето на економски. Дека така барале.Еден,првиот на тој што сакаш и други два да ги имаат во предвид доколку не те примат на тој ти што сакаш...
  И кои би ми ги предложиле вие? :)
  И стварно ли секогаш има многу студенти на финансиски менаџмент?
  Јас на тој смер сакам и се надевам дека ќе ме примат барем со приватна квота...
  Поздрав! :hai:
   
  На fani12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  67
  Според тоа јас што го знам дефинитивно секогаш најмногу студенти има на финансиски менаџмент.
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LadyS

  LadyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  slusnavte za novata programa? od ovaa godina ne plakas 100 ili 300 evra za semestar, tuku gi sobiras kreditite na predmetite i gi mnozis so 3,3 ako si drzavna ili 10 ako si privatna( pr. 3 predmeti od 8 kredite i 1 predmet od 6 kredita = 32kredita, 32*10=320 evra :worried: )

  samo izmisluvaat nacin kako da zemaat poveke pari od studentite :swear:
   
 13. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  а има ли некој овде кој е запишан на економскиот факултет ама во прилеп...да споделиме искуства..... :lol:
   
 14. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  stvarno be i jas nesto slusnav samo neznam dali vazi za site toa??? Na primer ako imas uste 3 predmeti od treta godina plakas spored kreditite na predmetot, a dali zapisuvas cetvrta godina? ili dodeka ne iscistis nemas pravo na naredna godina? Jas razbrav deka si slusas i si polagas od naredna godina samo i drugite (zaostanati) predmeti si gi vleckas....znae li nekoj nesto poveke okolu ova?
   
 15. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Ајде економисти кажете ми што одбравте во летен семестар изборен предмет, 1ва година... Или некој ако веќе има завршено да ми предложи некој... навистина незнам што да одберам, испреместиле се... Еве ги предметите што може да се изберат...


  Анализа на временски серии
  Анализа на финансиски извештаи
  Англиски јазик 1
  Германски јазик 1
  Деловно планирање
  Деловно комуницирање
  Девизна политика
  Државна регулација
  Единствен пазар на ЕУ
  Економика на внатрешна трговија
  Економски систем и глобализација
  Економско планирање
  Економска статистика
  Економија на работна сила
  Инвестиционен менаџмент
  Индустриска политика
  Интернет маркетинг
  Интерна ревизија
  Користење апликации преку интернет
  Корпоративно управување
  Логистика
  Маркетинг комуникации
  Маркетинг услужни дејности
  Маркетинг на трговски претпријатија
  Маркетинг политика на цени
  Математички методи
  Меѓународен менаџменент
  Меѓународна економија
  Мултилатерален трговски систем
  Мултилатерална трговска регулатива
  Односи со јавноста
  Оптимализација во интернет окружување
  Организација и дизајн на веб
  Организациско однесување
  Правни и етички аспекти на интернет
  Претприемништво
  Применета економија
  Проектен менаџмент
  Политика на технолошки развој
  Пазвој на економска мисла
  Ревизија
  Руски јазик 2
  Сметководствени контролни системи
  Сметководство на банки и други финансиски институции
  Стратегиски маркетинг
  Теорија на одлучување
  Управување со промени
  Управување со резултати
  Управување со ризик
  Управување со системите
  ФИнансиска економетрија
  Финансиска математика
  Француски јазик 2

  Ве молам за помош.... :)
   
 16. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  67
  АУууууу сето ова се посебни предмети???Не знаев дека има толку измени :^) Јас додека студирав пола пи повише од наведените не постоеја како предмети .Од тие што јас ги имав можам да ти кажам дека Англиски многу лесно се полага,исто така и Анализа на финансиски извештаи,зашто не се ни учи од книга него има тестови кои професорот нонстоп ги дава,секогаш се исти прашањата.Организациско однесување е интересен предмет а и професорот е супер(ако уште го предава Дракулевски).А интерна ревизија има многу за учење
   
 17. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398

  А анализа на финансиски извештаи кој ти предаваше??? Сега предава Серафимовска Марина...
   
 18. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  67
  Марина??? :@ Е тоа е веќе нешто друго.Порано Љубиша Јаневски предаваше.А за Марина не знам баш дали би ти ја препорачала :doh:
   
 19. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  економски факултет - мафија ]:)
  сакав да ви кажам за е-бизнис не се летајте, смерот е катастрофа :puke:
  ни самите професори незнаат што всушност предаваат и кои се можностите со тој смер :!:
  поготово кај нас нема некоја шанса да се примене знаењето што се добива таму, како што кажаа и во претходните постови се бараат економисти, а ако им треба некој за компјутери ќе си најдат од електро.
  демек онлајн водење на бизнис, продажба преку интернет бла бла.....кај нас тоа е научна фантастика засега, а верувам дека уште многу време ќе биде така. Лично јас се двоумев меѓу менаџмент, финансиски менаџмент и е-бизнис па ме залажаа со тие приказни за перспективата на бизнисот и се запишав таму но веднаш после прва година сменив насока :D
  тоа што ти е потребно за интернет се учи и во секојдневието, и на курс за компјутери....не е потребен е-бизнис за да те научи, подобро е да си учиш стручни предмети од областа на економијата кога веќе си одбрал економски, отколку како што е на е-бизнис да те учат да правиш веб страна и база на податоци.....тоа е за информатичари, а ако толку сакаш да научиш на курс се ќе ти се објасни....вака со економски факултет на работа ќе ти бараат знаење на економист.....тоа е мое мислење за смерот, а за самиот факултет во нареден пост ;)
   
  На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Мајка ми се познава со една на економски и ми рече оваа сега имала мн обемен материјал и не ми ја препорачува... И одбрав Економика на внатрешна трговија... Се учело од скрипта и ептен било боза... па сега здравје... во секој случај фала ти многу :D