Економски факултет - Штип

Дискусија во 'Образование' започната од despin4e05, 17 јануари 2014.

 1. despin4e05

  despin4e05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  14
  Здраво колеги,
  Оваа тема ја наменувам за сите економисти од УГД, за да си помагаме, разменуваме мислења, по некое прашање...итн.

  Па за почеток сакам да ги прашам постарите колеги дали се сеќаваат на некое прашање што се е паѓало на испит по монетарна економија од проф. Шајноски?
   
  На Healthyandbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
 2. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.748
  Пол:
  Женски
  1. Посреднички производ - никулец на паричното стопанство
  2. Од каде доаѓа вредноста на парите
  3. Квантитативна теорија
  4. Теорија на производни трошоци
  5. Златно важење?
  6. Депрецијација или апрецијација
   
 3. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381
  А се сеќавате на некое прашање од испит,по предметите Банкарство,Финансиски менаџмент или Инвестиции/Инвестиционен менаџмент?

  Би благодарам однапред! :)
   
 4. despin4e05

  despin4e05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  14
  Еве прашања по инвестиции на завршен што се паѓале.

  1. Мониторинг и контрола
  2. Концепт па проектен менаџмент
  3.Проценка на дисконтна стапка
  4.Инвестиционен проект
  5.Прединвестициона студија
  6.Пресметка на период на враќање на инвестиции
  7.Опортунитетен торшок
  8.Техники за пресмтка на просечна стапка на рентабилност
  9.Рангирање и селекција на проектот
  10.Набавка на материјали
  11.Техничко-технолошка анализа
  12.Стапка на принос
  13.Праг на рентабилност
  14.Принципи за намалување на ризик
  15.Симулациона анализа
   
 5. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381
  Благодарам Деспинче :)
   
 6. HardRock733

  HardRock733 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  2
  Imam prasanje dali ekonomskiot faklutet ovaa god pak ke se prefrli vo Stip ili ke ostane vo Kocani ??
   
 7. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  849
  Некои смерови се во Штип, некои во Кочани. Ќе мора да го почекаш конкурсот, тогаш ќе се знае колку студенти, на кои смерови и во кој град ќе се примаат :)
   
 8. despin4e05

  despin4e05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  14
  Студенти што се запишувале оваа учебна година сите биле запишани во Кочани, бидејќи од оваа година сите смерови биле префрлени во Кочани.
   
 9. HardRock733

  HardRock733 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  2
  da zatoa prasav dali i ovaa godina ke bide taka zatoa sto slusnav deka vo Kocani pak ke bide pravniot faklutet a ekonomskiot vo Stip
   
 10. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381
  Економисти,полагавте ли завршен усен испит по Банкарство..
  Некое прашање.. :wasntme: :)
   
 11. kikilazarova

  kikilazarova Нов член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ако има некој бизнис план готов да ми прате
   
 12. despin4e05

  despin4e05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  14
  http://skp.airports.com.mk/StyleClientP ... an2008.pps

  Еве еден бизнис план, се надевам дека ќе ти помогне.
   
 13. FotoLina3

  FotoLina3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2014
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  А може ли некој да ми каже како оди тоа со префрлањето,ако на пр. оваа година факултетот е во кочани а наредната во штип, тие што се 2 3 4 година се преселуваат од едниот град во другиот или остануваат таму кај што се запишале? Прашав и на темата за универзитетот но сеуште нема одговор.
   
 14. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381

  Види,економскиот кога беше префрлен во Кочани,само тогашната генерација,т.е прва год. што се запишаа во таа тековна година,беа префрлени,другите генерации не.
  Ама,на пример,правниот пак и постарите генерации беа префрлени.
   
  На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FotoLina3

  FotoLina3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2014
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Благодарам на информацијата :up:
  И уште нешто, во Кочани освен правниот и економскиот, други факултети има?
   
 16. despin4e05

  despin4e05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  14

  Сега за сега не. Само тие се. При упис имаше и еден смер од техничко-технолошкиот факултет, но поради не доволен број на студенти тој си остана во Штип.
   
 17. FotoLina3

  FotoLina3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2014
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Благодарам. Ако оваа година економскиот биде во Кочани, ќе подразмислам дали ќе се запишам таму :D
   
 18. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.184
  Девојки итно ми треба семинарска по електронска трговија или нешто поврзано со тоа ве молам ако има некој нека ме извести во лп.
   
 19. despin4e05

  despin4e05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  14
  Еве пробај http://mk.wikipedia.org/wiki/Електронска_трговија имаш од википедија

  Аhttp://www.mojrad.net/pregled_teksta.php?id=14312LScCNBSwgai6LsE5dgnVLScCNBSwgai6LsE5dgnV имаш вовед.

  Се надевам дека ти помогнав и дека од ова ќе можеш да си составеш семинарска.
   
  На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381
  Дечки некое прашање Јавни финансии и Банкарски менаџмент да не ви се наоѓа за колоквиум?

  Ви благодарам однапред! :)