Еко куќи

Дискусија во 'Дом' започната од joelle, 21 јануари 2013.

 1. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.349
  Ја отварам темата со цел да споделиме милења и искуства во врска со овие еко куќи.

  се работи за куќи кои не се тврда градба (мислам на цигли бетон итн) туку се иградени од дрво со добра изолација. вакви куќи кај нас прават хот и хот, леснина, и уште неколку фирми. квадратот се движи помеѓу 260-320 евра зависи што барате. условите се поставени на нивните веб страни.

  мене искрено многу ми се допаѓаат и сериозно размислуваме да си најдеме плац и да си изградиме таква куќа. малецка околу 100 м2 максимум но убаво стокмена.

  повелете ваши мислења и искуства
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.024
  ЕКО КУЌИ

  И мене многу ми се допаѓаат овие проекти. Но , разбравме дека имаат ограничен период на траење(околу 80години), а имало и посебен начин на кој се одржуваат. Дали за ова некој знае нешто повеќе?
  Треба убаво да се пресмета дали се исплати вакво нешто наспроти тврда градба.
   
 3. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
 4. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  108
  Здраво на сите!

  Сакам да прашам дали некој има искуство со хот-хот (монтажни) куќи? Колку траат, дали во нив преку лето е многу жешко, а зиме е ладно? Читав насекаде по форуми и згледаат како да имаат супер изолација..еколошки се, ефтивни и брзо се градат. ..секоја фирма ќе ти каже различно па затоа барам мислење од луѓе кои имаат искуство со живеење во монтажни куќи..
  Фала ви многу! Поздрав...
   
 5. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.445
  Пол:
  Женски
  Слабо активна темата... Има ли некој искиство со монтажна куќа конкретно за викендица?
   
 6. doubleg

  doubleg Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  4.377
  Немам искуство, ама пред да се одлучиме за тврда градба разгледувавме, се мислевме едно време, но есапот викаше дека не е ништо поефтино од тврда градба. Барем тој заклучок го донесовме пред некоја година.