1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Елена Феранте

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Bitter-Sweet, 13 јули 2019.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.322
  Допаѓања:
  58.228
  Пол:
  Женски
  Елена Феранте е италијанска писателка, прогласена за една од највлијателните писатели во светот. Автор е на 6 романи, од кои најпознато дело се 4те тома Неаполски приказни (Мојата генијална другарка, Приказна за новото презиме, Оние кои си заминуваат и оние кои остануваат, Приказна за изгубеното дете). Ова е всушност псевдоним, вистинското име на писателката останува мистерија.
  Сте ја читале, како ви се допаѓа? Ја имам прочитано Мојата генијална другарка, супер книга, сега го читам вториот роман Приказна за новото презиме и исто како првиот, ми се допаѓа. И би ги препорачала, сигурна сум дека и вие што ќе решите да ги прочитате делата (ако веќе не сте) ќе имате позитивни критики. Феранте заслужува да биде спомната, посебно затоа што слушнав неколкумина што не ја знаат, а не би требало да биде така. :!:
   
  На GeoDidi му/ѝ се допаѓа ова.