1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ем Сингл, ем без другарки. Што понатаму?

Дискусија во 'Сингл' започната од TheCandy880, 20 август 2010.

  1. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Кенди нема потреба да се нервираш и да го напушташ форумот.Не треба да дозволиш да те погодуваат нечии мислења.Во случајов мислам дека и Офи избрза немаше потреба да те опомене ама ти биди кул девојче и не се нервирај. :) Ако ти одговара да си на форумов биди си...навикни се и на негативно и на позитивно влијание тука.Биди самоуверена и ништо нема да те разочара.На крај краева ова е виртуелен свет ;)
     
  2. Dany15

    Dany15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    мислам дека не е возможно да се дојде до тој степен освен ако си веке премногу заникаде па да останеш и без дечко а и другарките да те отфрлат. На крај краева секогаш треба да имаш некој на кој ке можеш да се потпреш
     
  3. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Возможно е верувај моја Dany15,имав најверна другарка таа го изневери нашето 12 годишно другарство само за да биде вип фаца во град јас не влегов во тоа друштво не сакав да ме покажуваат со прст низ град ако сфакаш какво друштво беше тоа.Дечко до сега не сум имала,не дека не сум имала шанси туку не сум сакала,другите блиски другарки влегоа во сериозни врски,а едната сокласничка со која сум во добро пријателство не е од мојот град.И донекаде така се најдов во оваа ситуација
     
  4. kukli4ka2

    kukli4ka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Исто и јас сум во таква ситуација моментално една другарка со дечко друга од друг град, друга пак знае дека сум во ваква ситуација реагира како ништо да нема...
    Многу е тешко, разбирам. Добро советувате другите девојки, но луѓето како да немаат разбирање, како да не гледаат дека сте осамени, како да не им е очигледно на поблиските комшии роднини другарки се однесуваат секако не сите како да им е трошок ако се дружат со некој што нема да им биде од корист како којзнае каква услуга да им прават, тоа се едноставно луѓе што секојдневно се гледаме.... ;( Секако дека сите сакаме да излегуваме, да се забавуваме ама не е толку многу лесно како на збор .... единствено што ни останува да се потрудиме сами да најдеме друштво или тоа нас да не најде. Некои луѓе не помислуваат што ќе биде ако се стават на место на една личност што нема со кој да се дружи колку е тешко кога знаеш дека сите се спремаат за излегување а ти дома седиш тажна сите шетаат со дечковците а ти осамен како да не сакаш да почувствуваш љубов ;( :( ама тоа е што да се прави, можеби еден ден ке се измени :)
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Мој совет да започнеш некоја активност..ако можеш да си дозволиш..фитнес, аеробик,незнам некој спорт или било што некој курс.Таму ќе запознаеш нови луѓе кој не те познаваат,ке се здружиш,тоа би бил нов почеток :)
     
    На mizerija, sonuvacka и kukli4ka2 им се допаѓа ова.
  6. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.832
    Јас мислам дека никој не треба да си дозволи да дојде во таа ситуација |(
    По кое правило е тоа дека ако имаш дечко нетреба да имаш другарки и ако се скараш со дечкото остануваш сосема сама?
    Каква врска има дечкото со другарките?
    Може да ги имаш и двете работи и никогаш нема да останеш сама
    Јас имам таква "другарка" која кога има дечко може да не се видиме и 3-4 месеци
    ама после тоа
    откоа ќе се скара доаѓа за утеха
    и искрено ја сожалувам затоа и ја примам ама некогаш ќе и го кажам во лице тоа
    ама на неа и олеснува тоа што по една недела друг си фаќа и си тера така да воопшто не и се потребни другарки
    еден е животот бе браат така вика
    а дека цел град ја има поминато nvm тоа
    работава fuck me i am famous :D
    ова веќе прејде во темата
    Испукајте се :D
     
    На kukli4ka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kukli4ka2

    kukli4ka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Исто kate-the great се согласувам со тебе дека ако се има дечко не треба да се заборават другарките, но што да се прави не сите луѓе размислуваат на ист начин.... Не дека дотолку немам со кој да се дружам, но тоа е повремено дружење, сигурно сите сме се нашле во ситуација каде што пријателите се однесуваат како да им сметаме, а тоа особено кога се со дечко/девојка па дури и кога не се, сеедно и верувам дека после вакво однесување вие нема да останите со нив, ќе си најдите некаков изговор ќе си замините :( меѓутоа за среќа не се сите луге такви. Друго што сакам да кажам е дека никој не сака таква ситуација ниту пак да се дозволи, ама пак како да е оправдување кога со вас нема да се однесуваат убаво, кога им сметате, кога дури ви иди да заплачите дали би останале со такви пријатели кои ве игнорираат, сигурно би се прашувале што толку ви фали вас што тие имаат и тие се прифатени а вие пак игнорирани како да сте дух. Сигурно во такви ситуации си помислувате дека и од некои во друштвото сте поубави, попаметни, покултурни... но што да се прави не сите размислуваат дека некој ќе биде повреден :(
     
    На esvainx3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    кенди како што читам си читала книги, а книгите ти ги збогатуваат речникот..ти знаеш како да се изразиш и што да кажеш..зошто оние убави реченици кои ги употребуваш тука на форумот не ги употребиш и пред другарки, не ги насмееш малку..сретни се и со некоја поранешна школска, враќајте се во школските клупи во основните училишта..покажи се пред другарките таква-каква што си ти навистина...не се срами да им пријдеш и да ги поканеш да излезете на кафе и муабет.. запиши се на некој курс, посетувај некакви активности - како што веќе кажаа форумџиките горе- аеробик, фитнес, курс за странски јазици..така ќе запознаеш уште поовеќе пријатели, или пак ако имаш роднини помали или поголеми од тебе за неколку години, излези со нив и нивното друштво, така ќе си го зголемиш кругот на пријатели.. :*
     
  9. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Со една другарка долго време се дружевме како мали, но потоа се разделивме. Таа си фати дечко и си најде нови другарки а и јас исто така си најдов нови другарки. Не се скаравме ниту пак си замеривме нешто. Едноставно се оддалечивме една од друга. Си зборувавме кога ќе се сретнеме и се радувавме што си одржувавме контакт. Ппоминаа неколку години, таа раскина со дечкото, а со другарките се оддалечи. Еден ден ја викнав да ми дојде на гости да си направиме муабет и да се потсетиме да другарувањето. Тогаш таа ми ја раскажа работата околу другарките дека била тажна што седела дома. Така јас почнав да ја викам да одиме на кафе. Кога не излегував со другарките бев со неа. Потоа почнав да ја викам да излегува со нас во кафичи и на кафе. Моите другарки се противеа поради тоа, но јас не се откажав да се дружам со неа бидејки навистина ми беше добра другарка и не сакав да ја оставам на цедило. Но кога отидовме на одмор моите другарки се здружија со неа и сфатија дека е добра и кул девојка, па така сите ја прифативме и ни е супер со уште една другарка. И да знаеш нема да ти биде лесно, но ете можеш да си најдеш некоја поранешна другарка на која би можела да и веруваш и мислиш дека би била секогаш покрај тебе за било што. Постепено со неа да се зближиш, не мораш одеднаш да им се нафрлиш во друштвото туку постепено со секоја посебно нејзина другарка да се запознаеш и да се покажеш како добра личност а исто така и да влеваш доверба, па постепено ке те прифатат. Само биди слободна, опуштена и своја, другото ке си дојде на место, ајде со среќа :*
     
    На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ех Кеди само да знаеш колку се препознав во твојот прв пост...
    јас од никогаш сум немала срека во љубовта, а највеке се дружам со 2 другарки, ама едната има типче но тоа не ни пречи да се гледаме, имам сега и јас ама е навистина катастрофа, нема врска, а другата е максимално посветена на студиите-мора да дипломира ова лето, и е 2 години постара од мене, а се зближивме откако случајно се сретнавме во Центарот на Скопје пред 2 години, јас со мајка ми, и таа со мајка ми-на пазарење.

    пред 1 месец и нешто најдов на ф.б. едно другарче уште од деца се дружевме, ми беше прв сосед, па се пресели, излеговме заедно минатата недела заедно со уште една негова другарка-ја знам и јас, па се потсекавме на заедничките денови, беше навистина супер.

    уште кога бев на 2 година студии , таа што ми беше деканка и професор по Англиски јазик не зачлени сите во Американ Корнер-библиотека Брака Миладиновци , има презентации за се и сешто и Конверзејшн па почесто одам таму, и е интересно и со наши а има и странци.

    ти сакаш да читаш поезија, јас сакам да изработувам накит-обетки интересно ми е , и онака немам што да правам барам работа па само пракам ЦВ-а и чекам одговор,но секогаш сум насмеана и позитивна со надеж дека ке биде подобро, насмевката волшебни врати отвара. со срека па пиши како напредуваш :$

    и така да се дружам со луге од секаде што ги знам и познавам кој од осмолетка, кој од средно, кој од факс, и баш е супер-кругот на пријатели се шири, само требаш да бидеш позитивна и се ке биде ок.
     
  11. Incroyable

    Incroyable Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    31
    Да бидам реална, барем јас вака размислувам, не очекувам многумина да ме поддржат.. Другарки/другари, не им се замарај многу, сите сме луѓе па и они не очекувај да ти се замараат на тебе. Не верувам во другарство и не го гледам како нешто од Бога. Бидејќи другарките треба да се тука кога ти требаат и за да излезеш, а девојче можеш да излезеш со многу верувај, мислам дека само на форумов можеш да најдеш некого за излегување а не па во реален живот.. А да бараш другарки за рамо за плачење или секогаш да бидат до тебе, игла во сено, секој си гледа за себе, па така и ти.
    Не се секирај, викни некој другар/другарка од класот на кафе, сигурна сум дека не би те одбиле. Како за почеток со нив на кафе, па ако ви тргне муабетот и со нивно друштво и со тек на време се ќе си се среди :)
     
    На TheCandy880 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Salt90

    Salt90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Mi treba prijatel :)

    Imam mnooogu prijatelki.. no nemozam nekako da se opustam i da im se doveram za nekoi moi raboti vo zivotov... IIII si baram prijatel.. so koj ke si ostaneme onaka nepoznati a pritoa ke si se doveruvame.
    Cela taa rabota bi sakala da ostane Anonymous :)

    Minuvam niz tezok period.. mislam deka ke zapadnam vo depresija :worried: :( :( :( :worried:
     
  13. lovergirl19

    lovergirl19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    Mi treba prijatel :)

    ок е ...вака,да те прашам зошто си во депресија?што е проблемот? на форумов си даваме совети така да слободно можеш да кажеш кога веќе отвори тема
     
  14. Salt90

    Salt90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Mi treba prijatel :)

    Hmm..od kade da pocnam?!? :worried:
    Ljubov? Katastrofa!!! Nekoj mene premnoooogu me saka no, jas nego voopsto ne go sakam.. sakam drug shto mene voopsto ne me saka! probav da bidam so ovoj shto me saka (samo zosto me sakase) ama ne odi, nemozam ne mi go saka srceto so sila e se! A drugiov nikako nemozam da go osvojam!! Drug da si pobaram i toa nemozam nemam sili...
    Eden od problemite e toj... za drugite.. drugite ne se na ljuboven plan
     
  15. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Salt па не е крај на светот. За секое лонче има капаче. А ти немаш 54 години па да патиш дека си стара мома. Некој ќе те сака некој ќе го сакаш на крај ќе си го најдеш совршениот вака или онака ... Секогаш е така. Мора да имаме тежок период па убав период ... да имаме подеми и падови ... разочарувања ... за да научиме да цениме повеќе кога имаме нешто ... За да се изградиме како личности. Имаш 20 години. Жалосно е и прерано да бидеш толку песимистички настроена. На крај краева можеби тој што мислиш дека го сакаш ти е само опсесија дека не можеш да го добиеш ... Во љубовта никогаш не се знае ...
    А ништо не е толку црно. После дождот секогаш има сонце .... ;)
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Salt90

    Salt90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    На крај краева можеби тој што мислиш дека го сакаш ти е само опсесија дека не можеш да го добиеш ... Во љубовта никогаш не се знае ...
    А ништо не е толку црно. После дождот секогаш има сонце .... ;)[/quote]

    Mozebi i vo prvo si.. toj shto go sakam nemozam da go dobijam i zatoa mi e pointeresen otkolku ovoj sto postojano mi izjavuva ljubov!
    No... epten go posakuvam toj shto me ignorira.. ama toa e, taka trebalo da bidi

    [mod-kirilica:14ds46rp][/mod-kirilica:14ds46rp]
     
  17. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Mozebi i vo prvo si.. toj shto go sakam nemozam da go dobijam i zatoa mi e pointeresen otkolku ovoj sto postojano mi izjavuva ljubov!
    No... epten go posakuvam toj shto me ignorira.. ama toa e, taka trebalo da bidi

    [/quote]

    Кога би била со него мозе би открила и нешта што не ти се допаѓаат па не би ти бил толку интересен.
    Ама не треба да си фиксирана и опседната со него,ако очигледно љубовта не ти е возвратена,што добро би произлегло од тоа за тебе?!
    А пробај смени тактика стави го ти него на игнор за промена,мозе ќе се активира после тој ;) ?
     
  18. Salt90

    Salt90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Ма пробав со игнор.. ама не успева.. незнам што пали повеке кај него! Ме откачи и тоа е.. не му се свиѓам, ми останува само да го сонувам
     
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    И јас имам сличен проблем. Тоа што немам дечко не ми е проблем, проблем ми се другарките. Немам друштво со кое можам да излегувам, да се дружам.
    Лесно се прилагодувам, но учам со девојки од друга националност (и момците исто) и...не е исто. Се дружиме на училиште, се смееме, се зезаме, но штом се почне некој разговор со кој би дознале нешто плус една за друга тие веднаш избегнуваат. Не сакаат да зборуваат на секакви теми, а јас не можам да бидам блиска со некој за кој не знам доволно и кој не би се осмелил со мене за зборува на секоја тема.
    со другарките од основно не можам да се дружам, едно не сме во ист град (јас си се вратив од родниот), друго со нив никогаш не се ни дружев доволно.
    Така да, практично речено, немам другарки. :(
    Единствена блиска личност ми е братучетката која е доста поголема од мене, но премногу сме блиски, просто не можеме една без друга.
    Но, би сакала да стекнам и другарки, само не знам како....
     
  20. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    ^
    Тоа што избегнуваат да се отворат пред тебе не е во твои раце, и можеш само да им ја „почитуваш“ желбата. Токму со тоа на еден начин покажуваш дека си другарка, и ти значат нивните ставови, па од кај знаеш, можеби еден ден самите тие ќе те „изненадат“ кажувајќи ти нешто за нив или интересирајќи се за твојата реалност... А околу тоа што мислиш дека моментално немаш другар(к)и, па барем денес имаш милион начини да стекнеш познанства, секако, доколку истовремено се водиш и по основното правило на претпазливост. Дискотеки, кафулиња, Фејсбук, МСН, прошетки...
    Вистинскиот предизвик настанува кога ќе треба да одлучиш кои од тие личности вреди да ги задржиш во твојот живот.
    Како и да е, среќно, и не си врши притисок, вистинските познанства се ретки, но вечни. =)