Ендометритис (воспаление на слузокожа на матка)

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од eta, 24 март 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  4.899
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Дали има некој искуство со ендометритис???
   
 2. Јоана_Лазар

  Јоана_Лазар Нов член

  Се зачлени на:
  25 април 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ендометриоза...
  Пред седум години имав циста на левиот јајник (чоколадна). Ендометриоза, како што разбирам јас е пресадување на ткиво од матка на некој друг огран, дел, од тело (во мојот случај - јајник). Е сега лошата работа е тоа што тоа пресадено ткиво минува низ истите фази како матката (почни од задебелување па се до крварење). По моја логика од тоа се создава циста која секој цикллус расте се повеќе и повеќе. Мојата беше огромна. На прв преглед, Др Василевски од Ремедика рече дека може да се оперира лапароскопски и така и закажав операција. За три-четири дена цистата пораснала толку повеќе што ми направија операција со обичен бикини рез (сега воопшто не се познава). Тогаш немав деца, и сите лекари ме советуваа ако сакам да имам деца да побрзам, затоа што од ендометриоза можело да се направат белези / ожилци на јајцеводите и на тој начин да ги затворат... најверојатно... и на тој начин да се предизвика стерилитет. Втора работа што ми ја кажаа е дека болеста не се лечи, а од истата заболуваат само 14 % од жените и тоа оние на кои менструацијата / циклусот им е секогаш редовен (како мојот, можам да кажам во колку саат ќе почне а не кој ден :) ).
  Инаку додека да ми ја откријат цистата имав многу болни циклуси и целата бев подувана во стомакот.
  Како лечење (иако нели нема лек) е само да нема овулација. Па така после операција за подобро заздравување пиев yasmin 6 месеци.
   
 3. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.700
  Допаѓања:
  22.871
  Пол:
  Женски
  Ендометритис и ендометриоза не е исто.
   
  На shooter.0801, Јоана_Лазар и eta им се допаѓа ова.
 4. Јоана_Лазар

  Јоана_Лазар Нов член

  Се зачлени на:
  25 април 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.