1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ендометритис (воспаление на слузокожа на матка)

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од eta, 24 март 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали има некој искуство со ендометритис???
     
  2. Јоана_Лазар

    Јоана_Лазар Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ендометриоза...
    Пред седум години имав циста на левиот јајник (чоколадна). Ендометриоза, како што разбирам јас е пресадување на ткиво од матка на некој друг огран, дел, од тело (во мојот случај - јајник). Е сега лошата работа е тоа што тоа пресадено ткиво минува низ истите фази како матката (почни од задебелување па се до крварење). По моја логика од тоа се создава циста која секој цикллус расте се повеќе и повеќе. Мојата беше огромна. На прв преглед, Др Василевски од Ремедика рече дека може да се оперира лапароскопски и така и закажав операција. За три-четири дена цистата пораснала толку повеќе што ми направија операција со обичен бикини рез (сега воопшто не се познава). Тогаш немав деца, и сите лекари ме советуваа ако сакам да имам деца да побрзам, затоа што од ендометриоза можело да се направат белези / ожилци на јајцеводите и на тој начин да ги затворат... најверојатно... и на тој начин да се предизвика стерилитет. Втора работа што ми ја кажаа е дека болеста не се лечи, а од истата заболуваат само 14 % од жените и тоа оние на кои менструацијата / циклусот им е секогаш редовен (како мојот, можам да кажам во колку саат ќе почне а не кој ден :) ).
    Инаку додека да ми ја откријат цистата имав многу болни циклуси и целата бев подувана во стомакот.
    Како лечење (иако нели нема лек) е само да нема овулација. Па така после операција за подобро заздравување пиев yasmin 6 месеци.
     
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Ендометритис и ендометриоза не е исто.
     
    На shooter.0801, Јоана_Лазар и eta им се допаѓа ова.
  4. Јоана_Лазар

    Јоана_Лазар Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.