Ерика Јонг - лик и дело

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 12 октомври 2011.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.618
  Пошо гледам нешто слабо литературата овде :( решив малце да ја збогатам со некои теми кои се надевам дека ќе развијат дискусија.

  Значи срамота, женски форум, а немаме тема за спектакуларната Ерика Јонг!
  [​IMG]

  Благодарение на тато, дома имам две книги од неа- Страв од Летање и Како да го спасиш сопствениот живот. И двете се на српско-хрватски, но не ми смета. Првата ја прочитав со голема сласт и многу и се радував, не сакав никогаш да ја завршам. Втората сеуште срамежливо стои спроти мене на бирото и ме чека.

  Ја имам прочитано нејзината автобиографија- Во постела со демонот. Женската се шлапнува и шамари. Смешно ми беше тоа со Марта Стујарт :lol: Многу лесно и без никакви проблеми си раскажува за нејзиниот живот.Во оваа книга се гледа дека е фасцинирана од Силвија Плат
  прочитајте го нејзиниот единствен роман „Стаклено ѕвоно“. Од се срце ви го препорачувам!
  и ни остава свои искрени размислувања за многу познати личности.

  Една од моите омилени писателки, која пишува отворено за светот околу неа, слободно и без пардон. Никаква цензура, никакви ограничувања. Ме потсеќа на секс и хаотична жена изгубена во времето во кое живее.
   
  На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  238
  Браво, ова е баш за на женски форум ;)

  Мене тетка ми при крај на средно ми ја даде Страв од летање и тоа исто на српски, и што да кажам, книгава mind-blowing :D Уште си ја имам, си ја читам и препрочитувам, жената е без влакна на јазикот, реална, искрена и мислам дека треба да биде задолжителна за сите средношколки :D

  Пробав да најдам нешто друго од Ерика Јонг, ама неуспешно. Што би препорачала и кај може да се најде?

  Фала :*
   
 3. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.268
  Јас ја прочитав „Страв од летање“ и најискрено Јонг ме воодушеви. Каде можам да ја најдам „Како да се спаси сопствениот живот“ ?
   
 4. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  Јас ја прочитав Страв од летање,а еве сега ја читам Во постела со демонот...многу ми се допаѓаат ставовите и размислувањата на авторката,за некои работи исти ставови имаме :D
  И јас сакам да прочитам Како да се спаси сопствениот живот,и други дела од Ерика,само незнам каде би можела да ги најдам.

  И многу ме заинтересира за Силвија Плат,бидејќи често ја спомнува,па планирам да ја прочитам Стакленото ѕвоно ,која е како полуавтобиографска книга. :)
   
 5. ele-na

  ele-na Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас ја прочитав страв од летање на српско хрватски, сега ја барам на македонски. дали знае некој каде можам да ја најдам?
   
 6. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  Сигурно ги има во Матица, затоа што вчера ја купив Во постела со демонот...Планирам да почнам да ја читам деновиве...Досега не сум читала ништо од Ерика Јонг, коментариве ме воодушевија, така да сигурно ќе ја барам и Страв од летање...