Ешерихија коли во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Twins02, 28 јули 2016.

 1. Twins02

  Twins02 Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Ешерехија коли во бременост, искуства, антибиотици, за колку време успеавте да ја излечите, природни лекови?
   
 2. Lorins

  Lorins Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  3.653
  Пол:
  Женски
  Мене демек ми беше изолирана таа бактерија, 2дози антибиотик и мн течности, вода и чај од брусница.
  Совет кој ми беше даден, да не трпиш за во wc и мн течности.
  Антибиотикот зависи од тоа на кои антибиотици е сензитивна бактеријата, треба да имаш таква листа на листот од уринокултура...
  Ова е мое искуство, ако нешто др те интересира, прашај, ако знам не е проблем ;)
   
 3. Twins02

  Twins02 Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Mene mi rekoa deka mi se aktivirala od stres zosto prokrvarev, pa me zadrzaa vo bolnica itn. Sega dobiv simptomi, polna 24 nedela sum vlezena vo 25 i ginekologot mi prepisa Citeral i sekako mi rece mnogu tecnosti ama maticnata me isplasi mi vika ne smees Citeral, a ginekologot mi vika citeralot e bezbeden za taa nedela, kazi mi vo koja nedela ti se pojavi i po kolku uvin caj piese? Ti blagodaram mnogu
   
 4. Lorins

  Lorins Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  3.653
  Пол:
  Женски
  Во почеток на 32ра недела.
  Пиев чај од брусница, онај што е со цели плодови, што знам по колку, почетокот по 4-5 чаши некаде на ден, а потоа намалив и вода се трудев да пијам повеќе.
  За антибиотикот не сум запознаена дали смее или не, можам само да се потрудам да добијам мислење од друг гинеколог, па да ти кажам, но не ветувам.
  Јас пиев некој на а, ампицилин или амоксицилин, 3 пати на ден, 2 кутивчиња знам испив и после беше исчистена.
  И јас нз од кај ја фатив, пред 1-2 дена урината ми беше стерилна.
   
 5. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  оваа бактерија ешерехија коли излегува на уринокултура, така?
   
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.270
  Допаѓања:
  65.903
  Пол:
  Женски
  Да.. јас сум ја имала 2 пати до сега.. кога е ептен развиена страшни симптоми дава...
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.894
  Допаѓања:
  14.341
  Пол:
  Женски
  Ешерихијата е дел од стандардните бактерии што ги имаме. Проблем е ако се размножи многу. И да излезе на уринокултура, провери која е вредноста на бактеријата.

  Цела бременост раат не видов. А среќа немав никакви симптоми.
  Сега еве пак ме гњави... па се свртев на домашна медицина - чај од семки од диња. Аман веќе од неа.
   
  На tamarce.j и Momichka им се допаѓа ова.
 8. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Ne izleguva samo na urinokultura izleguva I na vaginalnite brisevi
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.894
  Допаѓања:
  14.341
  Пол:
  Женски
  Зависи каде е намножена.
  Мене ниту еднаш на брис не ми излезе.
   
 10. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Mozda jas ja imav na vaginalnite brisevi mojata sestra skoro ja imase vaginalnite brisevi I iako e bremena I davaa antibiotici samo zaboraviv Kako se vikaa
   
 11. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.894
  Допаѓања:
  14.341
  Пол:
  Женски
  На брисот дали вагинален или уринокултура има антибиограм. Према него се гледа на кој антибиотик е сензитивна.

  Јас во бременост таман ќе испиев некој антибиотик, на следната уринокултура - пак ешерихија, и тоа направила резистенција на антибиотикот што сум го пиела. :(
   
 12. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Jas za nea piev uvin caj caj od brusnica vit c I jadev luk I ete veke 4 god nemam nisto na brisevite

  Znam oti ima antibiogram jas imav I mikoiureoplazma sega veke nemam nisto
   
  Последна измена од модератор: 2 август 2017
 13. MarioliMia

  MarioliMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Decki nekoj iskustvo so eserihija coli? 15 nedela sum I umrev od bolki 3 dena. Napravivme krvna slika, crp, urinaren status I urino kultura. Izleze deka crp mi e pokaceno, 7 bese, isto I granulociti I limfociti a urinokulturata si pokaza eserihija :(
  Mi prepisaa sumamed 6 dena I mnogu tecnosti, B complex, I Lineks na svoja raka si zemav.

  Nekoj ima li iskustvo so ovaa buba I kako se odvivalo lecenjeto? Mnogu mi e strav :(
   
 14. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.615
  Допаѓања:
  42.815
  Пол:
  Женски
  Ич да не му се плашиш на бубата ќе умре од антибиотикот :lol: Сериозно треба да пиеш МНОГУ течности за побрзо да помине :!: Гали си мешко :inlove:
   
  На MarioliMia и Momichka им се допаѓа ова.
 15. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  257
  побаρај на интеρнет неκој ρецепт со пеρјата од ρен и лимон се пρавеше, не само што ќе исчезне ниκогаш нема да се појави. Има ρецепт со пеρја од ρен и лимон.
   
  На MarioliMia му/ѝ се допаѓа ова.
 16. hanny

  hanny Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  47
  Феминки за таа бактерија ми има многу помогнато увин чај во гранули се продава во секоја аптека и е многу поефикасен и повкусен од обичниот увин чај
   
  На MarioliMia му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MarioliMia

  MarioliMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Jas borba vodam so eserihijata :( Sega e namalena vo brojka ama.sepak e tuka. Piev sumamed dupla doza, pa kontrola pravev ibod 800000 padnala na 75000, ama ne im se rizikuvalo I sega pijam pancef. Se otruv od antibiotik. Inaku mi kazaa min 1 sise Prolom voda sekoj den. Cat pat pijam I brusnica I uvin caj. Ke vidime za 2_3 nedeli sto ke pokazat rezultatite.
   
 18. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.527
  Допаѓања:
  30.958
  Пол:
  Женски
  Само Алое Вера од боровница. Мака мачев со оваа бактерија со години. Уште што не пробав и на крај секогаш завршував со антибиотици. Сега еве веќе скоро година дена ми се нема појавено.
   
  На MarioliMia му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Пчела

  Пчела Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2015
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  1.436
  Пол:
  Женски
  Здраво мешковци, јас имам бактерија Е. Coli 1000000, го до испив антибиотикот понеделник пак на микробиологија. Аман веќе од оваа бактерија, иначе супер сум повремено повраќам. Позз и пријатна вечер
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.270
  Допаѓања:
  65.903
  Пол:
  Женски
  Чај од семки од лубеница е спасот :) бар јас се отарасив од неа засекогаш со нив.. :)
   
  На Пчела, Skorpija25 и mal.ecka им се допаѓа ова.