babylove кашички

Железни парички

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tufchence, 20 ноември 2014.

 1. Tufchence

  Tufchence Нов член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ве нервираат ли малите,тешки железни парички? Мене ме нервираа, но најдов решение.. Сите вие кои што ве нервираат сечете шише (пластично) не цело да го сечете само една коса линија низ која може да се ставаат парите. И започнете со своето собирање(имам слушнато ќе се собереле околу 100ЕВРА)

  п.с. Јас почнав да собирам така парички, па до пола ми е шишето, никаде не оставам пари само собирам. Мојата мајка вика права правосмукалка си... :D:D Во моето шише има и денари и евра и центи и се така натаму.

  Собира ли некој како мене или пак има собирано? Колку имате собрано најмногу?
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.355
  Допаѓања:
  8.145
  Пол:
  Женски
  Јас некако слабо со железарија. Само три денари имам собрано, инаку така у фиока ги пуштам некако по сигурно ми е таму. :D Инаку мајка ми у порцелански сад ги собира, ја нервирало звукот на железните пари по фармерки, џебови и новчаници. :D
   
 3. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Си ги берам во тегла, заедно со банкнотите.И денарче да е не го оставам,права правосмукалка сум.:rofl:
   
 4. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Јас во тегла досега не сум собирала железни парички,но кога бев дете ми купија моите како касичка пластично прасенце,пробав малку да собирам и железни и книжни парички,но бргуги потрошив,не се ни наполни целото прасенце,едноставно немав трпение да го чекам целото да се наполни.:rofl:Инаку,мислам дека е одлична идејата за собирање на железни парички во тегла,бидејќи ситнежот од парите треба да го чуваме,а милионите сами се чуваат!:rofl::rofl::rofl:
   
 5. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  55.954
  Ситни парички...Не е за верување, но денарче по денарче се собираат големи парички!!! Мојот поголем син кога беше малечок собираше метални парички во едно бардаче (керамички сад за вода со отвор голем колку 5 денари). Бардачето му го дала баба му и таа му беше чувар на истото... Детенцето секоја ситна паричка ја пушташе во тоа „сефче“. Понекогаш тоа беше 1-2 денарчиња, а понекогаш и полно раче!!! Кога се наполни до врв бардачето, син ми и „чуварот“ на сефот - баба, го скршиле и ги избројале паричките - имаше парички за нов БМХ велосипед!!!
  Инаку, јас лично не сум љубимец на ситните парички, кога ги имам во новчаник се трудам што побргу да се ослободам од нив!!!
   
 6. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.335
  Допаѓања:
  3.487
  Пол:
  Женски
  Собирам затоа што ме исполнува моментот кога ги пребројувам парите. :rofl:

  Секогаш морам да имам нешто настрана, чисто за моја сигурност, иако сум финансиски зависна од моите. Во шише од 2 литри собирав 10ки и 50ки железни, т.е. повеќе беше со 10ки и во една четвртина од шишето имаше 4.000 денари. Не е тајна дека ги собирав скоро година дена, ама супер ми дојдоа како надополнување на буџетот за одмор. (poolparty)

  Инаку јас имам слушнато дека 100 евра ќе се соберат, ама само од 5 денарки. А ако мешаш се и сешто тогаш јасно е дека не е предвидлива сумата. :D

  Проверете си ги ташните, сигурно имате еден куп железарија од кусури распуштени низ сите прегради и трк до најблиското шише. 8)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.226
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам :D Ја полнам касичката постојано. Па сега и железни педесетденарки има, и некако побрзо се полни. Вчера ги броев и имаме околу 1000 денари. Ги обожавам бидејќи се наоѓаат во црни денови.
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.924
  Допаѓања:
  260.084
  Пол:
  Женски
  Керка ми собира :) И она скоро ги броеше имаше околу 1500 со пола наполнета касичка.Кога ке ја наполнела целата ке ги скрупнела вика.Мене ми сметаат во новчаник па и ги давам нејзе
   
 9. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Јас пред една недела ги сменив, 2700 мкд и додадов пари и 50€ ги направивме. Искрено повеќето беа монети од 50 мкд и 10 мкд. Некако како гратис парички доаѓаат....:)
   
 10. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.142
  Допаѓања:
  69.908
  Пол:
  Женски
  Досега не собирав но од пред два месеца собираме заедно со љубави. Тој и самиот си собираше до сега но не толку активно :D
  Купив поголемка касична од оние што не се отвараат што треба да се скршат за да ги извадиш парите(ефтино ја платив:rofl:) за да не ги бројам нон стоп или пак да не влечам од неа ако ми притреба.
  Се договоривме таквите парички да ни бидат + за на одмор или пак да си купиме нешто што ќе ни е потребно за во домот :lol:
   
 11. Kimora

  Kimora Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  Многу ме нервираат,особено кога ми се расфрлани низ ташна или по џебови и тропкаат.
  Инаку,би требало да почнам да си собирам ситни парички,како што правев кога бев мала,ќе се најдат за нешто. :D
   
 12. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  452
  Пол:
  Женски
  Многу ме нервираат
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.416
  Допаѓања:
  75.986
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам!
  Не ми сметаат воопшто, сепак се пари и кога тогаш, ќе ти се најдат за нешто. Понекогаш и два денари ми завршиле работа за да не раситнам за џабе стотка или нешто покрупно. :lol:
  Веќе неколку години по ред си полнам тегли или поголеми кутивчиња за поклони со железни пари и на крај кога ќе се наполнат си ги пребројувам и ги ставам на сметка.
  Обично не ми е потребна касичка што се крши за да извадиш пари зашто се воздржувам од беспотребно вадење, ама кога сум била во тесно со пари и те како ми излегле во пресрет ситнурииве, посебно ако се најде некоја 50-ка или 10-ка, за мерак.
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  21.749
  Допаѓања:
  103.549
  И јас ги собирав до скоро. Имав преку 4000мкд. Бев во банка да ги сменам и ми рекоа треба да платам провизија за истото. И се пуштив на таа на шалтер. Зборувам за тутунска банка.. следната недела на друга од истста банка и викам сметки ке плаќам. Истата приказна. За влакно не зстворив се што имам со дотичната банка. Се распрашав, и другите банки исто наплаќаат провизија. Среќа имам познаници во друга банка па ги сменив. И веќе не ги собирам.
   
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.769
  Допаѓања:
  27.923
  Пол:
  Женски
  Првпат слушам дека бараат провизија во банка (facepalm) :fubar:
  Туку продолжи да си собираш, а кога ќе треба да ги укрупниш оди во некоја продавница одма ќе ти ги укрупнат, тие тоа чекаат некој да им однесе ситни пари. ;)
   
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  21.749
  Допаѓања:
  103.549
  Жива глупост ова банкиве.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  6.675
  Пол:
  Женски
  Претходно мразев кога ќе ми вратеа железни парички, а сега се радувам кога ќе ми вратам во продавница хаха ги собирав во шишенце од изворска скоро полно ми е :cash::rock::D
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.462
  Напрајте им финта, кажете им дека сакате да ги уплатите на трансакциска и тогаш мора да ви ги примат без да ви наплатат никаква провизија. И после, одете и од банкомат извадете ги. :)
   
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  21.749
  Допаѓања:
  103.549
  А не може така. само ако ги ставиш на штедна можело.
  Јас парче се направив на шалтер - нели се ова пари. Друг пат кусур ко ке ми даваш во железни да ми пресметаш провизија. Ужас. А во банката живо пиле немаше сабајле во сабота.
   
 20. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.335
  Допаѓања:
  3.487
  Пол:
  Женски
  @kukla21 друг пат оди во менувачница, не наплаќаат провизија или во некое тобако/маркет како што кажа @cresa-jagoda :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.