1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Е против некои работи не се оди... да... :D
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    http://www.newnownext.com/the-olymp...-for-transgender-athletes-to-compete/04/2018/
    https://www.pinknews.co.uk/2018/04/22/trans-athletes-testosterone-olympic-2020-toyko/
    https://www.theaustralian.com.au/sp...s/news-story/04adcdf72681bdaf2dc7545e1e3e1764

    Transgender athletes are to face tougher restrictions on competing in the Olympic Games and international athletics with a halving in the maximum testosterone level permitted for women’s events.
    The International Olympic Committee (IOC) will issue new guidelines to 55 sports federations, from archery to wrestling, later this year. They will apply to the Tokyo 2020 Games.

    IOC sources confirmed a reduction in maximum testosterone levels from 10 to five nanomoles per litre.

    ...

    Кој сака може сам да прогугла или послужете се со линковиве, за да не припаѓате во несвест и фрустрации од токсични постови како горниот.
     
    На Someonespecial, DAngel и WildMk им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ама отвора дополнителни рестрикции и тестирања...

    Со тоа 'против некои работи не можеш да одиш' сакав да кажам, дека се' е мач со две острици.

    Додуша.. борбата за еднаквост е секогаш со жртви, иако не ме теши тоа...
     
  4. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    На лудилото му нема крај.
    Биолошки маж (од 190цм и 100кг.) кој до пред две години играл ракомет за машката австралиска репрезентација, сега тврди дека е жена и игра за женската репрезентација :makeup:

    Ова е само откако бил отфрлен да игра во женската рагби лига (поради очигледни причини) и се жалел на дискриминација не само во негово, туку „во името на сите жени“?! :drunk:

    https://www.dailywire.com/news/3915...minating-womens-handball-amanda-prestigiacomo

    Замислете ги Кире Лазаров и Стојанче Стоилов утре да бараат да играат за женската репрезентација, само затоа што им се увртило во глава дека се жени и се чувствуваат така! Па светски шампиони ќе станеме во женска категорија :D
     
    Последна измена: 18 декември 2018
    На H.VAGA и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Па и е во името на сите жени.
    И во 'оригиналните' жени има високи 190, тешки 100, и се професионални спортисти...
    Шо треба, и нив ли да им забраниме? Пошто има такви спортистки кои се 150см високи, и тежат по 40кг, и може да се чувствуваат обесправени спрема овие првиве.... Може да се налутат нискиве, да бараат да им се забрани да се натпреваруваат високите.

    Мене на дискриминација ми личи.
    Не мислиш дека е така?

    Друго, многу битно, инклузивно општство треба да има, а не ексклузивно.
     
    На orxideya му/ѝ се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не може он да збори во името на „жените“, кога тој е тој што ги дискриминира жените, а не дека тој е дискриминираниот.
    Иначе маж од 190см/100кг и жена 190см/100кг не е исто. Мажот има појаки мускули, поголеми коски итн. Има многу разлики меѓу мажите и жените и затоа треба во посебна категорија да си се натпреваруваат.
     
    На avefemına му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тој примал и ќе прима женски хормони.
    Тие хормони делуваат и на мускулатурата.
    Жена е.

    Значи, треба сите високи190 тешки 100кг, да ги избркаме.
     
    На orxideya и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Оди кажи и на учителката по биологија дека со примање хормони се станува другиот пол, па да видиме дали ќе имаш прелазна оценка :D Машките и женските не се разликуваат само по нивото на тестостерон и естроген. Поинаква е мускулатурата, поинаков е и скелетот, поинакви се и тетивите, поинаква е и емоционална сила (во силно тензична ситуација, жена полесно ќе се расплаче, мажот посилно издржува и тоа нема врска со потиснување емоции. И тоа ова се разлики што директно влијаат во спорскиот перформанс, а има и други разлики анатомски, хормонални, генетски, разлики во структурата на мозокот, емоционалноста итн.
     
    На avefemına му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Шо сторе предрасудииии

    Стварно, зошто ти пречат?
    Толку ти е досаден животот, па одлучуваш да наоѓаш рендом луѓе, на кои те возбудува да им се забрани нешто?
     
    На orxideya, crimson, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Предрасуда е дека мене би ми пречеле. Зошто мене би ми пречеле? Не ми пречат мене. Знаеш кому пречат? Им пречат на жените што сакаат ферски да си се натпреваруваат во спортот. Затоа и група такви жени се собраа да се борат против оваа неправда во спортот и дури и направија веб сајт: Fair Play for Women (Фер игра за жените). Еве читни го:
    https://fairplayforwomen.com/about/

    п.с. И не е дека ги барам ваквите случки, туку ќе ми искочи на фб некој што шернал и бидејќи тука на овој форум постои тековна дебата за ваквите теми, го постирам тоа тука. У реален живот ја речиси и да не наоѓам луѓе што ја оправдуваат ваквата неправда во спортот. Ама ете на овој форум има ЛГБТИ лоби и затоа тука постирам, за да го чујам нивниот фидбек и како они гледаат на ова.
     
    На avefemına му/ѝ се допаѓа ова.
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Што има ново во британското образование?
    https://off.net.mk/zhivot-i-zabava/zanimlivosti/osnovci-kje-uchat-deka-i-mashki-deca-menstruiraat

    ОСНОВЦИ ЌЕ УЧАТ ДЕКА И МАШКИ ДЕЦА МЕНСТРУИРААТ

    „Активисти за трансродови права успеваат да се изборат во основни училишта во Британија децата да се учат дека „сите родови“ може да имаат месечен циклус.Советот на градот Брајтон и Хув, во својот извештај наведува дека „транс-момчињата и не-бинарните луѓе може да имаат месечен циклус“ и дека „менструацијата мора да ги опфаќа сите родови“

    Истиот градски совет неодамна објави водич кој треба на наставниците да им помогне да го „третираат родовиот идентитет со поголема сензитивност.“ Во него од наставниците се бара повеќе да ги почитуваат и да бидат по инклузивни кон децата кои не се сигурни околу својот род, и наведува дека намерно избегнување детето да се нарекува по името и родот што тоа го одбрало може да претставува малтретирање.“

    Што е следно? Обука на момчињата како да користат тампон и влошка?
    Носи се Европо по ѓаволите и ти и твоите гадотии!

    https://www.telegraph.co.uk/news/20...olchildren-taught-latest-victory-transgender/
     
    На avefemına и EvAngelos им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.076
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Bioloshkite mazhi i interseksualcite vo zhenska sportska konkurencija, nosat pogolemi shansi za medali, zatoa i kje gi ima na Ol i sl. Toa go znaele i primenuvale nacistite, sovetite i dr., apsolutno nishto chudno mnogu povekje sluchai da se prikrivaat radi reputacija. Mene lichno ne mi prechi, no smetam deka e na bioloshki zhenskite uchesnichki da se izjasnat i kako razmisluva mnozinstvoto megju niv, taka treba da bide. Pritoa, ne znachi deka ako e mtf nuzhno e posilen natprevaruvach od rodena zhena i kje stane medalist.
     
    Последна измена: 18 септември 2021
  14. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Добро, зашто жениве што се натпреваруваат со овие eкс мажи не се бунат не ми е јасно? :D
     
    На venus♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lola.Luna

    Lola.Luna Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2021
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Транс родовите лица колку и да земаат хормони и да прават операции они никогаш нема да станат спротивниот пол затоа што се родени такви ,они можат да зимаат и хормони и што било да прават секаква операција но од генетиката и од ДНА не може да се избега. Јас сметам дека транс родовите лица имаат некое ментално пореметување па затоа се чувствуваат така како што се чувствуваат. Наместо да земаат хормони кој верувам дека се многу штетни и да прават оперативни зафати кои исто така не е најдоброто нешто што можеш да му го направиш на телото ,треба да си прифатат дека имаат психички проблем и да одат на лечење.
     
    На avefemına и elimkd им се допаѓа ова.
  16. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Наместо да оправате туѓи животи, може за вашите да си гледате. За нив си земаат хормони, не ти ги ставиле у грло па нешо тебе да те засега тоа.
     
    На Someonespecial, Bezimenka90, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Lola.Luna

    Lola.Luna Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2021
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Само си споделив свое мислење :).
    Немав никаква намера ниту да навредам некого ниту да се мешам во нечиј приватен живот.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    А вака не помислувате дека трансродови лица го читаат форумов? Јас кога коментирав еднаш ми пишаа две трансродови девојки. Мислите убаво е да читаат дека не треба да земаат хормони, да си се прифатат дека се болни и да си идат на психичко лекување?

    Убаво ќе ти биде тебе некој заради некоја твоја различност од масата на терапија да те праќа?

    Дајте мислете малку, не е ова кафе муабет со другарките, ова е јавна тема читана од стотици луѓе. Осет малку.
     
    На Someonespecial, Bezimenka90, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Поддршката по секоја цена не е позитивна, многу пати се докажало какви се нус појави може да се јават од земање хормони и експериментирање со природата.
     
  20. Lola.Luna

    Lola.Luna Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2021
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Па тоа што треба да побараат психичка помош не е ниту страшно ниту срамота. Во многу книги по психологија пишува ако сакаш можам да ти пратам пасуси :) . Јас како и да не сакав никого да навредам факт е дека без разлика дали ќе пијат хормони ќе прават операции за промена на пол нивната ДНА не можат да ја сменат , затоа ако индивидуата е роден како маж ќе си остане маж. Операциите и хормоните се само "маскирање на полот" .
     
    На Need for Speed му/ѝ се допаѓа ова.