1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Женска финта за ТОЈ да се одлучи за брак - БРЕМЕНОСТ

Дискусија во 'Брак' започната од EliBo, 30 јуни 2013.

 1. EliBo

  EliBo Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Се сетив на еден пример што ми го кажуваше една другарка и затоа се решив да ја отворам темата.

  Таа е мажена веќе чека 2 дете. Паднавме на муабет и ми кажа како се мажи. Рече дека дури биле во врска тој не сакал да се реши на тој чекор поради чекај уште ова да се среди чекај уште она. И на другарка ми и пукнал филмот и додека имале односи кога таа била горе кога и рекол дечкото да се тргни таа се направи како да не слушна и после тоа остана бремена си се зедоја и сигурно доволно му се средија несредените работи за да се решат на второ или мажот и сватил дека не мора да е се средено за да се одлучиш на брак и семејство.

  Што мислите за тоа? Дали и вие би постапиле така доколку партнерот во „крши клечки“ на тема брак? Дали веќе сте постапиле така? Дали можеби знаете некоја финта за „грешење на работата“? :D

  Јас сум имала шанси шо преферирав да не ги искористам бев мала за брак а поке преферирам да ме земи од шо ме сака а ме од шо мора....а сега кога сум да речам таман за мажење дечкото си има еден план кога, шо, како (ама само годината ми ја кажа и денот и месецот ги знај ама тие се изненадување :rofl: ) шо ми пасова мене така да нема ни да постапам така моментално кулирам и чекам изненадување 8) :inlove:
   
 2. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.515
  Допаѓања:
  132.766
  Пол:
  Женски
  бракот е работа на договор а не на мегусебно местенје и насамаруванје.како би се чувствувала ако тој ме намести да останам бремена а јас несакам?!и што и било гаранција на другарка ти дека ке ја земе може ке ја натераше да абортира.меч со две острици е тоа.сигурна сум дека во некоја кавга досега и префрлил за тоа.нечисти игри не почитувам посебно за нешто што е животна одлука и света институција.
   
  На bibiiii, simonagj, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Jас мислам дека бракот треба да се случи затоа што и двајцата сакаат а не затоа што мораат т.е. она забременила и затоа што нема друго чаре освен брак нели и да се земат.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. EliBo

  EliBo Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Се согласувам со тебе и јас така мислам. Ова е само 1 пример а ги има многу што се решиле да ризикуват вака. То е како опседнатост за мажење, а не носи ништо добро можи само на среќа да испадни добро. И да постојат и мажи шо се решиле на ваков чекор и затоа не признавам „згрешена работа“ од некој дали машкото или женското е убаво испланирана и после упс згрешивме :tmi:
  И mission complete :lol: ама не помислила дека како шо кажа WORRIED.BT тоа е нож со 2 острици можи и на абортус да ја натера и шо постигна после??? ете за срека на другарка ми си ја прифати одговорноста
   
 5. optimistka23

  optimistka23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  56
  Во бракот нема финти,или САКАШ или НЕ САКАШ да стапиш во брак а детето не е решение. Веројатноста твојата другарка да стане самохрана мајка или да абортира и потоа да си ги зголеми шансите за неплодност била голема, за мене тоа е малоумност :^) Мислам дека љубовта е најдобра финта. Јас не би ризикувала до толку.
   
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 6. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  Има мал милион вакви примери , мене не ми се јасни тие девојки ! И што ако ја остави со се дете после ? Или си иде фино лепо по други жени ? Не е врска ова , коа ќе ми се смачи раскини па ратисај се ! Во целата џунгла влага и невино суштество , кое станува средство за да се дојде до одредена цел ! 2 сјебани животи за хирови на некоја госпоѓа , која решила по секоја цена да го задржи ! Па ако сакал да ја земе и бил спремен за брак немал сигурно да чека и да се мисли околу тоа !
   
  На PaLaVa, sugarlips и miss.ella им се допаѓа ова.
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.472
  Допаѓања:
  63.974
  Пол:
  Женски
  Ова не можам да го сварам. Не ми е јасно. Зошто би направила вакво нешто? За потоа никогаш да не бидам сигурна дали би се оженил со мене ако не било детето? Да знам дека бракот ни започнал нечесно, целиот живот ни се темели на лага... Не верувам дека ваквите бракови се среќни понатаму,
   
  На bibiiii, realGirl, xoxolea и 2 други им се допаѓа ова.
 8. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.867
  Допаѓања:
  31.219
  Пол:
  Женски
  Леле косата ми се исправа од овие работи :worried: Сите сме имале таква шанса, нормално. Ни на крај памет не ми паднало да го злоупотребам ова. Никогаш. Иако сме скоро 7 години заедно и реално време ни е и за брак и за дете (барем така викаат годините |( ), не би се осмелила на ваков чекор дури ни сега. Не можам да го носам на совест после цел живот, нема шанси. Да знам дека сум направила такво нешто без негова согласност.....уф :shake: Си знае тој што и како треба да се направи, нема потреба јас до толку да ја туркам работата. Се во свое време. Помислувам само како би ми било тој да ми направи дете без да ме праша (а притоа да знае дека не сум спремна на брак и дете), и не, никако не можам да сфатам.

  И бременоста и бракот се работи кои треба да се случат сами од себе, кога двајцата ќе се осетат спремни. А вакво нешто, според мене, само привремено може да направи да се средат некои работи.
   
  На tessie, ilipili и stefi23m им се допаѓа ова.
 9. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Tаква финта не ви треба.Oставете се да се одвива , онака како ви е пишано.
  Оставете и простор на љубовта да го каже своето.

  Ова е една од причините, што сум против предбрачен секс. :!:
  Дали брак се заснова, оти ете некој знаел финти?
  Бракот не е финта , туку реалност и истиот се заснова на взаемна љубов, пред се доверба и искреност.
  Деца не се прават со финти, туку со љубов.
  Вака испага дека децата се мамци со кои се фаќа младожења. :wasntme:
   
  На cresa-jagoda, sugarlips, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
 10. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  според мене бременоста е благослов засто у последно време има се повеке брацни парови што не можат да добијат дете и затоа мислам дека тука несмее да се прават финти и игри,еве на пр.таа ке забремени и што потоа тоа дете треба да биде плод на љубов и да биде посакувано од двете страни.има слуцаеви кога дечкото дознава дека девојката е бремена и тој ја напушта
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.463
  Допаѓања:
  100.664
  Пол:
  Женски
  Menе ова ми е многу глупаво и детски да речам и ми звучи ко шпанска серија :D :D
  Не сум била во ваква ситуација и да не сакал брак , немало да направам нешто на сила да забременам за да ме земе за жена :!: :!: :tmi: :^) И што ако остане бремена и ипак тој нема да сака да ја земе за жена?
  Моја другарка имаше ваква слична ситуација , таа премногу го сакаше дечково (додека тој одеше со која и да е) , одеа 4 години , не користеле заштита и оп остана бремена. Мислеше дека ке ја земе за жена нооо...и рече да оди да абортира :| Тој ја однесе во клиника, абортираше и тоа била 12та недела , и потоа пак продолжија со врската :| :x
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.525
  Не е женска финта за да се одлучи дотичниот за брак да се остане бремена, туку е најголема женска ГЛУПОСТ!!! Кој се цени себеси доволно за барем да шета по корава земјина, не смее да помисли на ваква "финта" која што не носи ништо добро! Уште кога започнавме да имаме односи, договорот беше ќе се пазиме здраво, а ако даде Господ, нека ни е живо и здраво. Дури и бекап план имавме кој што ќе работи, за да сме колку-толку независни. Немавме ни по 20 години кога го испланиравме ова, и секогаш си знаев дека ако останам бремена ќе имаме дете и брак. Иако, секогаш јавно си кажував дека сакам барем да се верам а да не сум бремена, само за да ги заќутам моите и неговите мили и драги родниништа дека после 10 години врска само бременост може да не натера на брак. Е не беше така, од љубов се земавме. Ниту еднаш не сум помислила да забременам за да се земеме, ниту било какви финти да правам.

  И сите кои ќе го читате ова а имате во план да правите будали од себе на овој начин, само ви кажувам дека бременоста не ви е сигурна карта за бурма, и убав брак. Осигурајте се 500000000000000 пати дека тоа е човекот на вашиот живот, и дека вие сте тоа што тој го бара. Само така ќе можете да се разбудите сабајле, да погледнете до вас со насмевка и полно срце љувов и да кажее -Добро утро, душо!
   
  На Tanjamm, Trxmx, RedWine и 8 други им се допаѓа ова.
 13. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  премногу ниско е да останеш бремена за да господинот се одлучи на брак
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  Не би рекла ЖЕНСКА финта зошто и мажите ја користат,на една другарка дечко и ја забремени пред матурата и девојчево за матура си беше трудна,и се гадело и се лошело ама ни на крај памет не и текнало дека е бремена,направила тест и излегол позитивен,и дечково жив радосен си направија веридба па свадба и еве и ден денеска си се маж и жена....а девојчево викаше дека периодот им бил пред раскинување и дека да не ја ЗФРКНАЛ немало никогаш да се земе со него :^)

  Така да насловот би можело да се преименува во
  Бременост-финта да зафркнеш некого да се земе со тебе :)
   
 15. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.525
  Мизерија, брука! :puke:
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.640
  Допаѓања:
  196.168
  Пол:
  Женски
  Не можам да го сфатам тој очај, таа потреба по секоја цена да се остане со некоја личност. До толку ли човек не се цени, па паѓа толку ниско и користи евтини трикови за да задржи партнер? Кај секој трик постои ризик од неуспех. Бременоста не е гаранција дека ќе останете со оној кого сакате да го задржите на ваков начин, ниту пак дека ќе ви тече мед и млеко во животот. Поточно, големи се шансите дотичната личност да ве мрази ако сте ја врзале на овој начин (машко/женско, небитно).
   
  На WarriorAngel и imelda им се допаѓа ова.
 17. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Се грозам од ваков тип на луѓе, или се премногу очајни или гледале како мали премногу шпански серии па си мислат дека е нормално. :fubar:
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.480
  И уште нешто..моја пријателка сакајќи да го фати на таа финта...на крај ...АБОРТИРАШЕ, зошто бременоста неможе да ги присили двајца да стапат во брак. Бракот е договор на доброволна основа помеѓу двајца, а не желба на едниот, а принуда за другиот !
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  7.842
  Пол:
  Женски
  Kога бев на факултет се сеќавам едно момче ми расправаше за негов другар како ја затруднел девојка му за да се земат таа била преубава и тој од страв да не му ја преземат ја забременил и се земале.A токмаков што ми го раскажа тоа рече:да ,и јас така би направил таква убавица така ли да ја оставам на негово место исто би постапил,а некоја така да му направи него-не бивало :^) .E нема и јаре и паре 8) .
  Tуку за темата,никогаш не би помислила такво нешто да задржам некого со дете,како прво тие што прават такви финти трикови се несигурни и кој им гарантира оти дотичниот дечко ќе ги ожени :!: .Oд оваа поголема глупост тешко може некој да направи,иако повеќе машките можат да го изведат ова,да си сврши внатре па ти тупај си ја главата ,тоа е принудување измама најнизок чин за некој да задржиш :puke:
   
 20. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.680
  Допаѓања:
  6.434
  Пол:
  Женски
  Јака финта... |(
  Се прашувам колку ниско треба да падне една личност па за да се служи со вакви "финти"??? :^) СТРАШНО. :x
  Има вакви примери не дека нема ама за мене лично се мизерни. Прво и основно ништо не е гаранција за добар брак или дека воопшто ќе дојде до брак, па можат лесно да се зафркнат. Второ треба да си личност без карактер, да си манипулатор, да имаш најниско мислење за себе, комплекси на кило, па за да мислиш дека неможеш со ништо друго да го задржиш партнерот освен со ваква "јака финта". :tmi:

  Е сега мене едно не ми е јасно. Ајде машкиве некако можат да ги зафркнат девојкиве, нормално е полесно така, ти претпоставуваш кога он ќе сврши ама може да не се тргне и да си се послужи со финтава.
  А девојкиве како ги зафркнуваат машкиве? Добро знам кога е врз него. Ама нели он знае кога ќе сврши? Може да ја тргне, не е валјда она посилна од него. Ќе ја турне ако ништо друго.
  Освен ако не се служат со други работи. Да му рече демек ај нешто ново да пробаме, па да го врзе м? :?: И он сиротиот неможе да се тргне и ете ти белја. Абе се се' очекува од такви. Може и така им прават, којзнае. :?: Се ставив во мисла сега...