1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Женска финта за ТОЈ да се одлучи за брак - БРЕМЕНОСТ

Дискусија во 'Брак' започната од EliBo, 30 јуни 2013.

  1. EliBo

    EliBo Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Се сетив на еден пример што ми го кажуваше една другарка и затоа се решив да ја отворам темата.

    Таа е мажена веќе чека 2 дете. Паднавме на муабет и ми кажа како се мажи. Рече дека дури биле во врска тој не сакал да се реши на тој чекор поради чекај уште ова да се среди чекај уште она. И на другарка ми и пукнал филмот и додека имале односи кога таа била горе кога и рекол дечкото да се тргни таа се направи како да не слушна и после тоа остана бремена си се зедоја и сигурно доволно му се средија несредените работи за да се решат на второ или мажот и сватил дека не мора да е се средено за да се одлучиш на брак и семејство.

    Што мислите за тоа? Дали и вие би постапиле така доколку партнерот во „крши клечки“ на тема брак? Дали веќе сте постапиле така? Дали можеби знаете некоја финта за „грешење на работата“? :D

    Јас сум имала шанси шо преферирав да не ги искористам бев мала за брак а поке преферирам да ме земи од шо ме сака а ме од шо мора....а сега кога сум да речам таман за мажење дечкото си има еден план кога, шо, како (ама само годината ми ја кажа и денот и месецот ги знај ама тие се изненадување :rofl: ) шо ми пасова мене така да нема ни да постапам така моментално кулирам и чекам изненадување 8) :inlove:
     
  2. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    бракот е работа на договор а не на мегусебно местенје и насамаруванје.како би се чувствувала ако тој ме намести да останам бремена а јас несакам?!и што и било гаранција на другарка ти дека ке ја земе може ке ја натераше да абортира.меч со две острици е тоа.сигурна сум дека во некоја кавга досега и префрлил за тоа.нечисти игри не почитувам посебно за нешто што е животна одлука и света институција.
     
    На bibiiii, simonagj, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Jас мислам дека бракот треба да се случи затоа што и двајцата сакаат а не затоа што мораат т.е. она забременила и затоа што нема друго чаре освен брак нели и да се земат.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EliBo

    EliBo Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Се согласувам со тебе и јас така мислам. Ова е само 1 пример а ги има многу што се решиле да ризикуват вака. То е како опседнатост за мажење, а не носи ништо добро можи само на среќа да испадни добро. И да постојат и мажи шо се решиле на ваков чекор и затоа не признавам „згрешена работа“ од некој дали машкото или женското е убаво испланирана и после упс згрешивме :tmi:
    И mission complete :lol: ама не помислила дека како шо кажа WORRIED.BT тоа е нож со 2 острици можи и на абортус да ја натера и шо постигна после??? ете за срека на другарка ми си ја прифати одговорноста
     
  5. optimistka23

    optimistka23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    56
    Во бракот нема финти,или САКАШ или НЕ САКАШ да стапиш во брак а детето не е решение. Веројатноста твојата другарка да стане самохрана мајка или да абортира и потоа да си ги зголеми шансите за неплодност била голема, за мене тоа е малоумност :^) Мислам дека љубовта е најдобра финта. Јас не би ризикувала до толку.
     
    На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
  6. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Има мал милион вакви примери , мене не ми се јасни тие девојки ! И што ако ја остави со се дете после ? Или си иде фино лепо по други жени ? Не е врска ова , коа ќе ми се смачи раскини па ратисај се ! Во целата џунгла влага и невино суштество , кое станува средство за да се дојде до одредена цел ! 2 сјебани животи за хирови на некоја госпоѓа , која решила по секоја цена да го задржи ! Па ако сакал да ја земе и бил спремен за брак немал сигурно да чека и да се мисли околу тоа !
     
    На PaLaVa, sugarlips и miss.ella им се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Ова не можам да го сварам. Не ми е јасно. Зошто би направила вакво нешто? За потоа никогаш да не бидам сигурна дали би се оженил со мене ако не било детето? Да знам дека бракот ни започнал нечесно, целиот живот ни се темели на лага... Не верувам дека ваквите бракови се среќни понатаму,
     
    На bibiiii, realGirl, xoxolea и 2 други им се допаѓа ова.
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Леле косата ми се исправа од овие работи :worried: Сите сме имале таква шанса, нормално. Ни на крај памет не ми паднало да го злоупотребам ова. Никогаш. Иако сме скоро 7 години заедно и реално време ни е и за брак и за дете (барем така викаат годините |( ), не би се осмелила на ваков чекор дури ни сега. Не можам да го носам на совест после цел живот, нема шанси. Да знам дека сум направила такво нешто без негова согласност.....уф :shake: Си знае тој што и како треба да се направи, нема потреба јас до толку да ја туркам работата. Се во свое време. Помислувам само како би ми било тој да ми направи дете без да ме праша (а притоа да знае дека не сум спремна на брак и дете), и не, никако не можам да сфатам.

    И бременоста и бракот се работи кои треба да се случат сами од себе, кога двајцата ќе се осетат спремни. А вакво нешто, според мене, само привремено може да направи да се средат некои работи.
     
    На tessie, ilipili и stefi23m им се допаѓа ова.
  9. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Tаква финта не ви треба.Oставете се да се одвива , онака како ви е пишано.
    Оставете и простор на љубовта да го каже своето.

    Ова е една од причините, што сум против предбрачен секс. :!:
    Дали брак се заснова, оти ете некој знаел финти?
    Бракот не е финта , туку реалност и истиот се заснова на взаемна љубов, пред се доверба и искреност.
    Деца не се прават со финти, туку со љубов.
    Вака испага дека децата се мамци со кои се фаќа младожења. :wasntme:
     
    На cresa-jagoda, sugarlips, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  10. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    според мене бременоста е благослов засто у последно време има се повеке брацни парови што не можат да добијат дете и затоа мислам дека тука несмее да се прават финти и игри,еве на пр.таа ке забремени и што потоа тоа дете треба да биде плод на љубов и да биде посакувано од двете страни.има слуцаеви кога дечкото дознава дека девојката е бремена и тој ја напушта
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Menе ова ми е многу глупаво и детски да речам и ми звучи ко шпанска серија :D :D
    Не сум била во ваква ситуација и да не сакал брак , немало да направам нешто на сила да забременам за да ме земе за жена :!: :!: :tmi: :^) И што ако остане бремена и ипак тој нема да сака да ја земе за жена?
    Моја другарка имаше ваква слична ситуација , таа премногу го сакаше дечково (додека тој одеше со која и да е) , одеа 4 години , не користеле заштита и оп остана бремена. Мислеше дека ке ја земе за жена нооо...и рече да оди да абортира :| Тој ја однесе во клиника, абортираше и тоа била 12та недела , и потоа пак продолжија со врската :| :x
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Не е женска финта за да се одлучи дотичниот за брак да се остане бремена, туку е најголема женска ГЛУПОСТ!!! Кој се цени себеси доволно за барем да шета по корава земјина, не смее да помисли на ваква "финта" која што не носи ништо добро! Уште кога започнавме да имаме односи, договорот беше ќе се пазиме здраво, а ако даде Господ, нека ни е живо и здраво. Дури и бекап план имавме кој што ќе работи, за да сме колку-толку независни. Немавме ни по 20 години кога го испланиравме ова, и секогаш си знаев дека ако останам бремена ќе имаме дете и брак. Иако, секогаш јавно си кажував дека сакам барем да се верам а да не сум бремена, само за да ги заќутам моите и неговите мили и драги родниништа дека после 10 години врска само бременост може да не натера на брак. Е не беше така, од љубов се земавме. Ниту еднаш не сум помислила да забременам за да се земеме, ниту било какви финти да правам.

    И сите кои ќе го читате ова а имате во план да правите будали од себе на овој начин, само ви кажувам дека бременоста не ви е сигурна карта за бурма, и убав брак. Осигурајте се 500000000000000 пати дека тоа е човекот на вашиот живот, и дека вие сте тоа што тој го бара. Само така ќе можете да се разбудите сабајле, да погледнете до вас со насмевка и полно срце љувов и да кажее -Добро утро, душо!
     
    На Tanjamm, Trxmx, RedWine и 8 други им се допаѓа ова.
  13. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    премногу ниско е да останеш бремена за да господинот се одлучи на брак
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Не би рекла ЖЕНСКА финта зошто и мажите ја користат,на една другарка дечко и ја забремени пред матурата и девојчево за матура си беше трудна,и се гадело и се лошело ама ни на крај памет не и текнало дека е бремена,направила тест и излегол позитивен,и дечково жив радосен си направија веридба па свадба и еве и ден денеска си се маж и жена....а девојчево викаше дека периодот им бил пред раскинување и дека да не ја ЗФРКНАЛ немало никогаш да се земе со него :^)

    Така да насловот би можело да се преименува во
    Бременост-финта да зафркнеш некого да се земе со тебе :)
     
  15. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Мизерија, брука! :puke:
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не можам да го сфатам тој очај, таа потреба по секоја цена да се остане со некоја личност. До толку ли човек не се цени, па паѓа толку ниско и користи евтини трикови за да задржи партнер? Кај секој трик постои ризик од неуспех. Бременоста не е гаранција дека ќе останете со оној кого сакате да го задржите на ваков начин, ниту пак дека ќе ви тече мед и млеко во животот. Поточно, големи се шансите дотичната личност да ве мрази ако сте ја врзале на овој начин (машко/женско, небитно).
     
    На WarriorAngel и imelda им се допаѓа ова.
  17. alekce83

    alekce83 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    903
    Допаѓања:
    1.133
    Пол:
    Женски
    Се грозам од ваков тип на луѓе, или се премногу очајни или гледале како мали премногу шпански серии па си мислат дека е нормално. :fubar:
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    И уште нешто..моја пријателка сакајќи да го фати на таа финта...на крај ...АБОРТИРАШЕ, зошто бременоста неможе да ги присили двајца да стапат во брак. Бракот е договор на доброволна основа помеѓу двајца, а не желба на едниот, а принуда за другиот !
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    8.281
    Пол:
    Женски
    Kога бев на факултет се сеќавам едно момче ми расправаше за негов другар како ја затруднел девојка му за да се земат таа била преубава и тој од страв да не му ја преземат ја забременил и се земале.A токмаков што ми го раскажа тоа рече:да ,и јас така би направил таква убавица така ли да ја оставам на негово место исто би постапил,а некоја така да му направи него-не бивало :^) .E нема и јаре и паре 8) .
    Tуку за темата,никогаш не би помислила такво нешто да задржам некого со дете,како прво тие што прават такви финти трикови се несигурни и кој им гарантира оти дотичниот дечко ќе ги ожени :!: .Oд оваа поголема глупост тешко може некој да направи,иако повеќе машките можат да го изведат ова,да си сврши внатре па ти тупај си ја главата ,тоа е принудување измама најнизок чин за некој да задржиш :puke:
     
  20. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Јака финта... |(
    Се прашувам колку ниско треба да падне една личност па за да се служи со вакви "финти"??? :^) СТРАШНО. :x
    Има вакви примери не дека нема ама за мене лично се мизерни. Прво и основно ништо не е гаранција за добар брак или дека воопшто ќе дојде до брак, па можат лесно да се зафркнат. Второ треба да си личност без карактер, да си манипулатор, да имаш најниско мислење за себе, комплекси на кило, па за да мислиш дека неможеш со ништо друго да го задржиш партнерот освен со ваква "јака финта". :tmi:

    Е сега мене едно не ми е јасно. Ајде машкиве некако можат да ги зафркнат девојкиве, нормално е полесно така, ти претпоставуваш кога он ќе сврши ама може да не се тргне и да си се послужи со финтава.
    А девојкиве како ги зафркнуваат машкиве? Добро знам кога е врз него. Ама нели он знае кога ќе сврши? Може да ја тргне, не е валјда она посилна од него. Ќе ја турне ако ништо друго.
    Освен ако не се служат со други работи. Да му рече демек ај нешто ново да пробаме, па да го врзе м? :?: И он сиротиот неможе да се тргне и ете ти белја. Абе се се' очекува од такви. Може и така им прават, којзнае. :?: Се ставив во мисла сега...