Женски шешири

Дискусија во 'Мода и стил' започната од LadyFlame, 25 јули 2013.

 1. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  334
  Низ историјата дамите ги прекривале своите глави со најразлични шешири. Некогаш носењето на овој аксесоар било истакнување на високиот статус што некој го уживал во општеството. Во шеширите уживале богатите аристократи, па така носењето шешир и прекривањето на косата за дамите станало нешто задолжително.
  Едно е сигурно: шеширот секогаш бил симбол на елеганцијата и префинетоста.

  Феминки дали носите и дали би сакале да носите шешири, каде најчесто го носите, со што ги комбинирате ?
  Мене лично многу ми се допаѓаат шеширите како моден детал особено оние за на плажа, но никогаш не сум се осмелила да носам, кај нас менталитетот е таков, барем во мојот град ако ставиш шешир на глава сите ќе те гледаат како да си од марс.
   

  Прикачени фајлови:

  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.532
  Допаѓања:
  4.044
  Пол:
  Женски
  Кога ги гледам сликите од мајками кога била млада дама , скоро на сите од нив си носи дамски шешир , и ги носела одреден период , до кога нели не почнале чудно да ја гледаат ко да и фали некоја даска |( имала дури и ситуација со тогашниот дечко не сакал да иде со неа по улица само заради шеширот :x Сеуште ги чува и сите се прекрасни и елегантни , ама ај кај нас и кај да ги носиш ? Освен на опера или симфониски концерт . Многу ги сакам , особено таа елеганција што ја даваат . Јас шешир имам носено од сламените само на плажа , а и на терен кога сум , ем не ми зоврива мозокот , ем рамениците и грбот до негде ми се заштитени не ми се печат , што за мене е гоооооолема предност , особено по јакото сонце цел ден на терен , кожата ми е преизгорена , па на некој начин колку толку успевам да се ззаштитам . Од мене еден гооооооолем плус за шеширите :inlove:
   
  На Tanjamm и LadyFlame им се допаѓа ова.
 3. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  6.708
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам, но од пусти страм не ги носам :( бидејќи ако те видат со шешир те гледаат како од марс да си падната |( ... Тоа е. . додека во сите држави се носат кај нас веднаш коментари ти даваат :devil:
   
 4. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  334
  :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

 5. sara3

  sara3 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  383
  Не носам , незнам можеби затоа што не ми стојат убаво :^)
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.303
  Пол:
  Женски
  Не носам шешири. Не ми се допаѓаат. А и нема да ми стојат.
   
 7. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  334
 8. zaljubena18

  zaljubena18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2013
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  139
  јас имам како тој плавиот само розев си го купив летово ама само 2 3 пати го носев и тоа на плажа :D
   
 9. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  2.195
  Пол:
  Женски
  Многу им го имам мераков на шешириве и никако да си купам, многу убаво изгледаат и за на зима и лето 8)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.747
  Допаѓања:
  32.475
  Пол:
  Женски
  Минатото лето поминав без шешир.Разгледував,пробав,ама некако не бев одлучна дали да си купам.А премногу ми е потребен во жешките денови со оглед на фактот дека имам алергија на сонце,иако се изолирам во најтоплиот период од денот.Потребна ми е надворешна заштита.
  Ова лето не оставам на случајност.Пред почеток на сезоната ќе го надополнам плакарот со уште еден за мене неопходен моден додаток за да го дочекам летото не толку среќна,но опремена :D
   
 11. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  438
  Не сум ногу по оние широки шешири повеќе сум по оние помалите,поелегантните.Еве нешто вака:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.577
  Допаѓања:
  6.582
  Преку лето кои комбинации се најдобри да се носи шешир, а да биде тоа модерно, убаво, елегантно? Со фустан, панталони, фармерки?