1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жив закопан (Buried) [2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од Doberman, 12 јануари 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  [​IMG]

  Дали некогаш сте помислиле дека може да биде направен филм во кој што ќе глуми само еден (1) лик ?
  Одговорот е ДА :!:
  Епа дами и господа ете и тоа се случи,се сними филм во кој што глуми само еден и единствен лик,Ryan Reynolds.
  Ryan Reynolds си ја одигра перфектно улогата :clap:
  Тоа е филмот „Жив закопан„ (Buried).

  Едно е јасно,овој филм или ќе ви го привлече целото внимание или пак нема да ви остави никаков впечаток.
  Е сега ќе си речете,што по ѓаволите што ќе има интересно со само еден лик во цел филм.
  Но филмов не е воопшто досаден,многу е тензичен и цело време ќе ве држи во исчекување.
  Како и што е насловот на филмот „Жив закопан„ тоа и се работи во филмот.
  Еден човек е жив закопан а во ковчегот има оставено мобилен телефон,свеќа,запалка и уште некои предмети.
  Но дали човекот со помош на мобилниот телефон ќе успее да се спаси или пак ќе умре жив закопан - дознајте сами.

  За овој филм треба да има предупредување дека не е наменет за луѓе со клаустрофобија (страв од тесно) бидејќи целото дејство на филмот се одвива во ковчег.
  Филмов е клаустрофобичен до даска :!:

  Мислам дека никогаш не бил направен подобар трејлер за некој филм.
  Трејлеров одлично го доловува филмот.

  http://www.youtube.com/watch?v=zCce1JvD2vk
   
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.086
  Ммм ме заинтересира филмот..
  Јас си имам проблем со клаустрофобијата али мислам дека ќе можам да го гледам..Или не? :^) :D .
  И да,интересно е тоа што досега не е направен ваков филм,барем јас лично не сум гледала ваков.
  Ако можи торент (само да не е некоја кино снимка |( ) и некое делче од содржината... :)
   
 3. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  6.357
  Пол:
  Женски
  Јас сум премногу клаустрофобична.Уште од мала...
  Сега собрав храброст да го погледнам трејлерот и рацете ми се тресат од само една минутка...Никогаш нема да го гледам филмов.
  Срцето ми лупа како лудо,како не знам што да погледнав... :sweat:
   
 4. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  - viki44e , еве како што побара ќе поставам уште поинтересен и повозбудлив трејлер со многу сцени од филмот.
  Трејлерот е лудница,одлично склопен. :clap:
  Инаку да,досега мислам дека не е направен филм во кој што глуми само 1 глумец.

  - baguf4e , ти штом од првиот трејлер се потресе,воопшто не ти препорачувам да го гледаш вториов трејлер што сега ќе го поставам.
  Бидејќи ти штом од првиот трејлер се стресе,од овој голема е веројатноста да добиеш инфаркт :!: (озбилно зборам).

  http://www.youtube.com/watch?v=j1Yyhxq56Xg

  Од мене имате голема препорака за филмов,кој не се плаши од тесно нека го гледа,филмов според мене е одличен :clap:
   
  На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека на крајот умира бидејки само тој глуми во филмот... Штом нема други личности никој не го спасува... Инаку немам намера да го гледам не сум по такви филмови....
   
 6. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Од треилеров ме полазаа морници. Само ќе кажам - филмов морам да го гледам!! :) :inlove:

  Едит: Сега си го симнувам! :rofl:
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.086
  Штотуку го гледав филмот :tmi:
  Тензија до максимум,нон стоп си некако на штрек,во исчекување што ќе се деси следно...
  Мене ми се допадна премногу и стварно се потресов со филмот.
  Неизвесност до самиот крај..Бреј до последната минута... :tmi:
  Секоја чест и за глумата на Рајан Рејнолдс..одлично..
  Би сакала уште нешто да искоментирам,али нема да не случајно откријам нешто и да има упропастам уживање на оние кои планираат да го гледаат. :)
  Доберман фала за препораката на филмот!(Доколку имаш уште некоја препорака за ваков добар филм,ќе те молам ЛП :$ )
   
 8. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  Го гледав филмов пред некоја недела, и некако не ме воодушеви. Сакам подинамични филмови, акцијаа! :D

  п.с
  што батерија ќе имаше типов на мобилниот ? :rofl:
   
 9. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас сношти го изгледав филмов,навистина одличен,ме стави во размислување,ко избунета сум денеска :D
  Како што се наближуваше крајот се понапната бев,место не ме држеше :!: крајот според мене заврши како што и треба ,затоа и се вика жив закопан.
   
 10. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Matrix 1 дел :clap:
  Малку е постар филмов од 1999, али навистина е фантастичен филм со одлична скриена порака. :!:
   
  На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Ги гледав двата трејлера па завршив со лексилиум и чаша вода во рака :D Буквално :fubar: Премногу стум клаустрофобична и мислам ако го гледам филмот ќе умрам на лице место ... А звучи многу интересен.. Јас обожавам напрнати и тензични филмови :D
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Се заинтересирав за филмов, ги гледав и двата трејлера, и би требало да е добар. Си имам проблеми со клаустрофобијата, ама морам да го гледам, и потсвесно знам дека ќе ме воодушеви.
   
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Клаустрофобична сум, ама има да го изгледам филмов па што сака нека биде.
  Малку по малку ќе го цепкам, ден по ден... :D
   
 14. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Филмов го гледав пред некој месец и ме остави без здив: напнатост и тензија цело време и и покрај тоа што претпоставував како ќе заврши филмот, дланките и нозете ми беа жива вода :sweat: :)
   
 15. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  81
  И јас сум клаустофобична, но филмов мора да го гледам. Баш сега ќе побарам торент за да го сметнам. Па импресии ќе пренесам подоцна. :)
   
 16. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Го изгледав и бев многу скептична околу филмот ама ме изненади. Многу сцени ме погодија. Многу се соживив со филмот, на крајот се чуствував многу грозно, преполна бев со емоции :sweat: :( .
   
 17. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  81
  Останав без зборови. Добро сработен филм според мене. Имаше сцени кои ме погодија онака па дури и солза пуштив..на пример кога разговараше со мајка му и сопругата, кога го снимаше последното видео.
  Останав запрепастена на крајот ..
  Вреди да се гледа :)
   
 18. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  1.954
  Пол:
  Женски
  Не очекував многу од филмов, но кога го изгледав сфатив дека згрешив. И покрај тоа што целиот се одвива само на едно место, доста е напнато и до последен момент не знаеш што да очекуваш. Рајан Рејнолдс беше дополнителна причина поради која морав да го изгледам. Навистина добро изработен.
   
 19. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Филмов го гледав лани одма откако испадна и многу ми се допадна би сакала пак да го гледам.
   
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  820
  Филмов има неверојатен крај. Од кога заврши два дена ми беше во ум..за мене тоа е добар филм :)