1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Житни снегулки, мусли, корнфлејкс

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од rossonerka, 28 февруари 2012.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Дали јадете житарки, мусли или корнфлејкс?
  Си се разликуваат едните се само житарести, другите се мешавини со други зрна, третите најчесто се чоколадни, некои содржат и овошје ситно или суво овошје итн.

  [​IMG]

  Кои ви се омилени?
  Дали ги конзумирате како оброк, да речеме доручек, вечера или како ужина?
  Со јогурт или со благо млеко ги конзумирате? Евентуално некои знам со сок ги јадат :)
  А ако не ги јадете зошто? Што не ви се допаѓа?
  Ах да, дали ве најадуваат? :P

  Како и да е тоа е богат оброк со витамини, диетален, брзо се подготвува и многу здрав.
  И од која фирма најчесто купувате?

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]


  И за крај мојот хит Muesli Exotic, се давам во нив! :)
  Исклучиво со благо млеко ги конзумирам, а како оброк и тоа секогаш доручек. А ме заситуваат задоволително, со исклучок кога имам ПМС, тогаш лесковачка не ме заситува а не па мусли :D
  Како и да е многу сакам порано јадев корнфлејкс, сеа мусливе ги ставам пред нив, а и поздрави ми се чинат, има неколку видови убави од Виталија кои ги јадам, но овие егзотичниве имаати убави зрнца, суво овошје во нив, зашеќерено тропско овошје, ленено семе, алое вера... перфекција :mm:
  [​IMG]
   
  На Twinkles и mamma им се допаѓа ова.
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.456
  Допаѓања:
  122.753
  Секојдневие. Гранола на виталија ми е омилени,а и на нестле ми се супер,а зимаме и оние,јас шо ги викам,нјуд снегулки,малце грдички на вкус,ама со цимет,мед супер се. Тие ги комбинирам, но во последно време,си варам овес за цела недела,го делам во пластични,по 50 грама и го замрзнувам. Од вечер си го оставам да ми се одмрзне,сабајле само го ставам во врела вода или му додавам врело млеко, му додавам мед,цимет,оревчиња или пак овошје. Некако повеќе ме заситува,повкусно е,а и дојамот дека се хранам здраво ми е поголем.
  Ама како и да е,супер се снегулкиве,било кои.
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Ммммм корнфлекс обожавам.Особено црниот,но го јадам со сласт и жолтиот.
  Јадам скоро секој ден што би се рекло,за појадок или вечера,обично со ладно млеко,така ми е најубаво.
  За да ми биде уште послатко одозгора наросувам какао. :lol:
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Јадам житарки, само со јогурт, а како што сакам јогурт, мислам се давам во него :D таман ми е :D најчесто како доручек или вечера, зависи, а секако ме најадуваат.Сега си јадам мешавина од ленено семе, семе од тиква, семки од сончоглед и сусам, со јогурт исто си јадам и ме најадуваат :)
   
 5. Heleny

  Heleny Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Овие, секојдневно со јогурт и ленено масло. :)
   
  На Optimistic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.503
  Допаѓања:
  9.379
  Ги сакам сите на Виталија, особено оние Егзотик и оние со малина како омилено овошје :) И банана и чоколадо во пмс ми се фејворит :D
  Нив ги јадам со млеко, обично за доручек или навечер после теретана.

  А најомилени ми се Nestle Fitness, ги обожавам. Совршенство. Нив ги јадам по цел ден, онака без ништо, кога и да ми се грицка нешто, кога и да треба да ме засити нешто. За вечера со млеко.
  Најдобро е што чипсот и мрсните пуканки додека гледам филм ги заменив со овие. Ем си грицам за занимација, ем не е нездраво
  [​IMG]

  Него јас се чудам како тоа со јогур. А секаде читам ги јаделе со јогурт....ваљда на тој овошниот мислите, не овој нашиот јогурт за со бурек :D Зашто нели овие благи....какви дилеми ми се створија во глава :D
   
 7. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  221
  Јадам житни снегулки и мусли единствено за доручек, најчесто од Виталиа. Ме заситуваат.Последен пат купивме едни мусли од Кам германски се,содржат и кикирики,лешници,лено семе,сончоглед,бадеми,суво гројзе и некако убави ми се за промена :lol:
   
 8. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Откако решив здраво да се хранам и пред се' да појадувам (претходно редовно појадокот го прескокнував :x ) секое утро на мени имам житарки и тоа исклучиво со јогурт. Дури и ако по некоја случајност се благи, јас пак ги јадам со јогурт. Со млеко ич не ми се вкусни.

  Обожавам корнфлејкс од Нестле (во црвено пакување) и мусли класик (само житарки и снелгулки без чоколадо и овошја), а во последно време си правам мешавина од овесни снегулки, ленено семе и некоја друга некоја житарка, сончиглед или семки од тиква. Овесните снегулки сами по себе ми е без вкус.
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.999
  Утрово доручкав. И редовно си имам на мени за доручек. Обичниот корнфлекс од Нестле моментално со млеко и додавам чоколадо. Муслите не ги можам ... Убав ми е и корнфлексот со брусница. Добро е да се зема за доручек житарки така се одржува и линијата. Затоа кој сака да има секси половинче и тнко тело за доручек житарици. :wasntme: :P
  А кога ќе ми текне како не можев да ги смислам?! Му се чудев на брат ми како ги јаде ... Сега не можам ако не ми почне денот со нив.
   
 10. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  [​IMG]
  Meне овие ми се најубави, сабајле си мезев малку.
  Ги јадам со млеко најчесто, иако овие и суви се превкусни.
  Не јадам многу често, но убав оброк ми се, рака на срце, одлична замена за појадок или вечера.
   
 11. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  2.622
  ммммммм...обожавам житарки...најмногу ги сакам тие со мед од nestle
   
 12. srn4e

  srn4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  111
  И јас ги конзумирам,дај кажи некоја идеја за приготвување,јас ги јадам со млеко и ги варам па потоа им ставам цимет,мед и понекој мелен јаткаст плод. :) Фала однапред поззз :*
   
 13. Heleny

  Heleny Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  А зошто да ги вариш? Нема потреба воопшто, овие се конзумираат како и останатите видови готови жита, такашто доволно е да отстојат 15тина минути во млеко, јогурт или чај и потоа по желба им додаваш мед, цимет, суво овошје, јаткасти плодови, можеш и некои семки... голем е изборот :)
  Поздрааав :*
   
 14. Saki15

  Saki15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  142
  Ммммммммммммммммммммм... многу сакам житарки посебно оние што се со пајче на амбалажата :rofl: не ми текнува како се викаат ама се превкусни тие се чоколадни и ги приготвувам со топло млеко :) А иначе ги јадам и овесните снегулки :)
   
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.999
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Јас си земав мусли, пред едно 10 дена, и еве уште ми е тешко кога ги јадам....незнам зошто :?:
  Но решив и морам, само црно лепче(од жито лукс)1-3 кришки на ден, за вечера само овошје, и толку...
   
 17. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  порано ги јадев сега не ... :D
   
 18. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.252
  Пол:
  Женски
  Го јадеме и двете со сестра ми а особено оние на Нестле (чоколадните) :)
  Секоја вечер ги јадевме, тоа како ритуал ни беше :D, секоја вечер јадевме :smirk:
   

  Прикачени фајлови:

 19. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  628
  Чоколадните мусли на Виталија,во топло млеко ми се одличен појадок.
  [​IMG]
   
 20. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Корнфлекс јадам некогаш за доручек,а некогаш за вечера.Исклучиво со јогурт или кисело млеко,благо млеко неможам да пијам/јадам :puke:
  Не ги јадам секое утро,или секоја вечер затоа штоа така се презаситувам од нив.Вкусни се,леснии здрави,се чувствувам полесно во стомакот,а заситена сум.