1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забранета љубов

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од romanticna.dusha91, 17 февруари 2011.

 1. romanticna.dusha91

  romanticna.dusha91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  здраво здраво...нова сум на форумов,па се надевам дека ќе се снајдам некако...
  летово на една од социјалниве мрежи се запознав со еден дечко..се почна ко на шала,за да после неколку месеци договоривме и средба..се помина како што си замислував..почнавме да се гледаме секој ден,но сепак не можам да кажам дека се работи за класична врска,и покрај тоа што на сите негови другари ме претставуваше како девојка. Eдна вечер додека останав сама кај него во соба..на масата забележав лична карта...ја земав чисто да видам како испаднал на сликата...и што да видам?!?! сосема друг идентитет!!!
  Oстанав шокирана....не изреагирав истата вечер бидејќи сакав малку да размислам околу се..и наредниот ден му викам имаш ли нешто да ми кажеш?? имаше малку убедување,но по некое време ми кажа..со оправдување дека доколку сум знаела уште на почетокот немало да се случи ништо. дечкото е турчин,но и покрај се не ми сметаше тоа..го засакав премногу и одлуцив да се гледаме и понатака. Tоа трае веќе неколку месеци...но сепак нешто ме кочи...како што кажав не е тоа класична врска,но ниту јас,ниту он не се гледаме со други.пред некој ден одлучивме да не се гледаме некој период да видиме како ќе ни биде..бидејќи како што вика он не може да ми го пружи тоа што го сакам,и нашето ќе мора да прекине кога тогаш.се слушаме на тел и по неколку пати дневно,но сепак ме фаќаат некои кризи...и сакам да го видааааааам.што мислите дали е подобро да издржам некој период(можеби и после некое време нема да мислам толку на него) или пак да продолжиме да се гледаме? не можам никако да одлучам што би било најдобро за двајцата.....фала ви мн однапред.
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Не си ни прва ни последна што е во таква врска.Колку и да бараш совети ти сепак на крај сама ќе одлучиш.И што и да одлучиш сама ќе си одговараш за се...На крај краева времето покажува колку е некому дадено да бидат заедно.
  А лично јас сум против вакви врски.
   
 3. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  Момакот не те излажал за ситница,те излажал за идентитет.Искрено,незнам како си преминала преку тоа.
  Меѓутоа,ти размисли дали "врската" што ја имаш со него,е врска каква што посакуваш,дали односите меѓу вас се токму такви какви што треба да бидат.
  Размисли дали токму тој те прави среќна,исполнета жена.
  Стави го настрана задоволството што ти го пружи како маж.
  Размисли какви последици ќе сносиш од самиот факт што тој е турчин.
  И на крај,спремна ли си за тоа?
  Немој да мислиш дека ако сега ја прекинеш врската со него,ќе е крај на свет.
  Не е ни прв ни последен.
  Лично,јас не сакам да бидам во ситуација да сум со турчин..меѓутоа никому не судам,сепак ти си знаеш.
  Стави ги сите позитивни и негативни моменти од оваа врска,па види што тежи повеќе.
  Но размислувај со трезна глава,не од позиција на залетана девојка.
   
 4. Idiotka90

  Idiotka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  36
  Ако се сакате и двајцата батали националност, тоа што е турчин не го прави помал човек од македонците, не гледај што мислат другите за ваква врска, нема да одат тие со него ти ке одиш и ти си ги сносиш последиците, на кој не му одговара нека не оди со човек од друга нација. А тоа за идентитетот ... не е едноставна работа, али ако го сакаш навистина "тури пепел" на тоа.
   
 5. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  763
  Те излажал за голема работа, ама сепак оправдано. Тој знаел дека кога тогаш ќе дознаеш, ама не ти кажал за да му дадеш шанса. И, што ако е турчин? Јас имам најдобар другар турчин кој е дефинитивно едно од најдобрите суштества што одело по планетава. Ако твоите родители не го одобруваат тоа, верувај дека знам како ти е, и јас дома речиси ќе го јадев стапот кога другар ми ми дојде на гости.
  Ама ти веќе имаш 19 години, верувам дека со сериозен разговор со твоите би можеле да најдете некое решение.
  Но, сево ова не вреди ако не е вистинска љубов. Подобро нека остане вака како што е, напредувајте малку по малку, не мора одма да се официјализира таа работа. Ако веќе видите дека стварно ќе ве биде, тогаш размислувајте за овие работи. Се надевам дека барем малку помогнав, па пиши што си направила :)
   
 6. macaaa55

  macaaa55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека сепак треба тоа да престане затоа што како што кажаа и погоре те излажал за голема работа... тоа сепак треба да се прекине додека е време.. и како што викаш самата со тек на време можеш и да престанеш да мислиш на него... тоа е се доколку сакаш а ако се сака се се може.. поздрав
   
 7. GiaMarie

  GiaMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  40
  Ете ти го одговорот тој сам ти го дал. Тогаш подобро тргни се сега кога болката ќе биде помала отколку кога ќе се навлечеш на него. Но сепак одлуката е твоја, т.е. заедничка ама не сега да бидете заедно затоа што сте занесени, а и двајцата знаете дека во иднина тоа ќе мора да заврши.
   
 8. cat5

  cat5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  de4ki aj pomognete mi mene..Znaci mojot problem e :
  pred 1 godina se zapoznav so eden de4ko i uste na zapoznavanjeto nekako mi beshe poseben vo srceto...uste koga prv pat go vidov srceto mi se zbrkuvase..ne znam kolku toa znaci vo temata "ljubov" no toa prodolzi...na sekoe naredno viduvanje mi se vzestuvaase celoto telo i mi se cinese deka vo sekoj moment ke se onesvestam...ne znam ZOSTO !? maalku podocna toj mi kaza deka ima devojka vo italija...jas propadnav !! no toj i ponatamu prodolzi da mi zvoni da mi "simnuva zvezdi" da pravi 300 cuda za mene i navistina poslednive dva meseci mnogupati dokaza deka me saka...zboruvavme za devojka mu...veli deka mnogu go sakala no toj ne bil zaljuben vo nea demek se zaljubil vo mene (masko kako masko..mora malce i filmovi da pravi) Mi rece deka vo najkratok rok ke raskine so nea i ke bide samo moj ! jas mu kazav deka toa nema sansi da se sluci zatoa sto devojka mu milion pati mu dokazuvala deka go saka i pravela SE sto moze za da se zaljubi i toj vo nea, pa koga ne i uspealo po tolku napor mene najmalku nema !a i se staviv na nejzino mesto i znam kako ke i bide ako raskkinat i zatoa ne mozam ni da pomislam na toa ! E sega imam eden taka pogolem problem !!! Ako jas dozvolam toj da raskine so nea i da se fati so mene posle nekoe vreme normalno ke mi spomnuva za seks (so nea imal) no pred nekoj den koga mi izjavuvashe deka e zaljuben vo mene mi rece deka + najpogodeno mu bilo sto sum bila nevina..a od kaj znae toj deka sum nevina?? za zal ne sum :worried::worried::worried::worried: i sto ke pravam sega? ako prodolzam so nego koga togas ke vide deka ne sum nevina i ke me ostavi...a zosto toj da me ostavi a ne jas??? znaci mene povejke mi odgovara jas uste sega dodeka uste ne raskinal so zenska mu da stavam KRAJ no od druga strana i dvajcata sme zaljubeni eden vo drug !!! eve cela nedela se trudam da se oddalecam ne mu odgovaram na povicite ne sakam da se sretnam so nego ne mu vrajkam na fb..no neznam do koga ke izdrzam taka ..POMOGNETE VE MOLAM !!! ne sum ni za napred ni za nazad...zaglavena sum !!!
  [mod-kirilica:2cvtp1v3][/mod-kirilica:2cvtp1v3]
   
 9. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  763

  Прво, остај ги ти тие муабети како он те сака и дека ќе и раскине бла, бла. Чекај да ти каже И РАСКИНАВ, а не ЌЕ и раскинам.
  Второ, во врска со тоа дека не си невина. Кажи му со време, нема ништо срамно тука, подобро ти да му кажеш сега, наместо сам да дознае, замисли колку би било глупаво.
   
 10. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Леле чудото големо, ако не си невина. Тој невин ли е? Бегај од такви мажи!!! Сите се тие заостанати! :devil:
   
  На mira.mira, eloves, Boomgirl и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Роматична јас искрено не ги поддржувам ваквите врски, посебно не за девојчиња од 19 години, плус кај тебе е јасна ситуацијата, дечкото ти кажал дека нема да терате уште долго.
  Друга работа е тоа што вашата врска почнала со лаги. Како си можела да замижиш на тоа дека те излажал за идентитет и националност!? Тоа не е мала работа, на него јасно му било дека секако ти еден ден ќе дознаеш, ама ај си рекол зошто да не си искористам прилика и ќе си терам додека можам.
  Јас би прекинала секаков контакт со него, ушто во моментот кога си дознала кој всушност е.

  cat5 ти си толку свесна за целата ситуација и се чудам за што да ти помогнеме? Од авион се гледа дека дечкото сака да те искористи, а се што ти кажувал е само за да си ја постигне целта и да те батали. Подобро е да спречиш отколку да лечиш. Никако немој да си почнала нешто со него, за после да не се каеш. Убаво си кажала, стави крај уште пред да почнеш. Вие уште немате ништо освен муабет, а он веќе ти збори за секс и уште јасно си кажува дека си му погодена затоа што мисли дека си невина.... :o :x
  Не си заглавена, јасна е ситуацијата...бегај!
   
  На cat5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. l..o..v..e

  l..o..v..e Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  3
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Здраво феминки. :)
  Имам еден прболем во кој што незнам како се уплеткав. :( Неможам да сватам како можам да се заљубам во кој несмеам. :sweat:
  И сега што да правам?
  Тој не ме сака,ништо од тоа и фала на бога што е така и се молам така да остане.Точно една личност ми викаше да се пазам да не го засакам,ама јас тогаш се изнасмеав.И сега го сакам,а како дојде до тоа незнам.
  Ваш совет?
   
 13. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  318
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Штом не смееш да се заљубиш во тој, си ги претпоставувам причините,
  ама фактот дека тој не те сака во твојот случај е нешто позитивно, бидејки нели и онака не смееш да го сакаш него.
  Така да, а замисли , и тој да сакаше да биде со тебе, а да не смеевте, колку е болката уште поголема.
  Вака не ти преостанува ништо , освен да ја прифатиш полека реалноста,
  и малце по малце да си ги оттргнеш мислите од него, и да се свртиш кон некој со кој би можела нешто убаво да доживееш, што би ти возвратил на чувствата.
  Не си го комплицирај животот бирајки некој со кој не можеш да бидеш , си скратуваш од убави моменти , а и си овозможуваш повеќе нервози вака.
  Ти пишувам од искуство.
  Инаку ова може слободно да иде во љубовни проблеми или во ваква слична тема.
  Оттргни си ги мислите колку можеш повеќе, и онака се гледа по твојот муабет
  дека таму нема место за надеж.
   
  На l..o..v..e му/ѝ се допаѓа ова.
 14. l..o..v..e

  l..o..v..e Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  3
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Добро ке биде да го заборавам.Ама сепак ние постојано збориме на тел и постојано се гледаме... :(
   
 15. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  318
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Па напиши нешто подетално, сега кажуваш и дека се гледате .
  Зашто викаш дека не смееш да се заљубиш, може не е толку страшно ко што изгледа.
  Како заклучи дека не те сака, а и тоа е променлива работа.
  Напиши подетално, кажувам пак, па повеќе може ќе одговараат советите кои ние ќе ти ги дадеме. :)
   
  На l..o..v..e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. l..o..v..e

  l..o..v..e Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  3
  Се заљубив во некој што несмеам.


  Значи се гледа дали е заљубен во мене,дали не.А и постојано само ми збори за таа негова девојка,што мн се нервирам.Знам дека не ме сака,а и не е можно,го знам тоа.
  Страшно е мн повеке отколку изгледа.Ние по цели денови на тел (и нокеска касно збориме),а и мн се гледаме.
  Знам дека несмаем,бидејки мегу нас постојат мн разлики. :sweat: :sweat:
  Да дознае дека го сакам,незнам што би ми направил :( :(
   
 17. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  318
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Дали станува збор за добар другар? :)
   
 18. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Незнаеш што би ти направил?Чекај малку...не може тој да ти забрани да го сакаш.Едноставно се случило.Нема назад.Блискоста си го направило своето.
  Мислам дека мораш да знаеш на што си,да разговарате сериозно на таа тема.Да не те залажува и да ти пушта водичка па на крај да се маваш од зид.
  Ако сакаш да го преболиш настрана од него.Прекини контакт,и дистанцирај се.
   
  На l..o..v..e му/ѝ се допаѓа ова.
 19. l..o..v..e

  l..o..v..e Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  3
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Јас за него сум како сестра :sweat:  Да неможе,да ми забрани,ама од него се е можно
   
 20. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  Се заљубив во некој што несмеам.

  Не го знам целосно проблемот што е и како е ,но претпоставувам дека има нешто голема разлика меѓу вас,всушност и самата кажа дека е така,а има девојка,а се гледа со тебе и зборува ама не те сака :^) Хм,тогаш што бара да се гледате ако е така.Мој совет е да се тргниш на страна што побрзо да се дистанцираш од него бидејќи на крајот само ти можеш да излезеш повредена од целата ситуација. И како тоа ќе ти направи нешто ако дознае дека го сакаш? Зошто се плашиш дека ќе ти направи нешто? Многу нешта не ми се јасни,но уште еднаш ти кажувам што побрзо дистанцирај се бидејќи како што гледам ова не води никаде.