1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забременување

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Fatma88, 11 декември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Fatma88

    Fatma88 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Zdravo jas sum nova ovde,imam problemi so koi neznam kako da se spravam,vo brak sum5 godini private 2godini se pazevme ne sakavme deca no ete drugite 3 godini nikako da zabremenam,otkako pocnavme da probuvame pocnav da osekam i kako bolka vo leviot jajnik sekoj mesec desetina dena pred da mi dojde.....cuvstvuvam nesto kako da imam nesto tesko koga odam brzo ili ako sam na povisoka stikla me pecne i tolku,BeV na ginekolog pred godina vreme mi kazaa deka imam natalozeno malku krv na leviot i deka ne è nisto strasno zemav apcinja bese mi podobro no Pak ne supeav da zabremenam,sega pak go imam tam problem,i mn sum zagrizena,sekogas gledam koga sa plodnite denovi,tolku sum zagrizena sto imam denovi sto nemozam da se opustam za da doziveam orgazam,a taka nema deca,normalno....pomagajte molim ve ;(
     
    На Dr zmigo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Zabremenuvanje


    Фатма ,во ова што го болдирав никако никако немој да веруваш , јас не ни доживеав оргазам кога останав бремена , знам бидејки се фати или првиот или вториот пат кога пробувавме. Тоа кога сака да се фати ке се фати, без разлика дали денот е плоден или не или сте доживеале оргазам.

    Така да не мора да значи дека во тебе е проблемот , нека се испита и маж ти , нека направи спермограм , па видете , ако нема проблем и маж ти тогаш опушти се зашто понекогаш и психата игра улога
     
  3. Fatma88

    Fatma88 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Zabremenuvanje

    Da se ispita i toj se e ok,pA zarem e mozno da ostanam bremena i ako ne svrsam?????? Mi dade malku uteha ti blagodaram od srce...
     
  4. Fatma88

    Fatma88 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Zabremenuvanje

    I nikoj ne mi kaza dali na nekoj od vas mu se ima sluceno toa so leviot jajnik....poz
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Zabremenuvanje


    Да секако дека е можно , ти кажувам од искуство. Секако мажот треба да сврши , а ти дали ке свршиш или не не е битно за да останеш бремена. И секако не е само до жената понекогаш можеби има мажот некој проблем. И не се оптоварувајте многу со бебе , вие уживајте си во водењето љубов па кога сака тоа ке си се фати ;)
    За јајникот нека ти одговори некок друг на форумов
     
  6. Fatma88

    Fatma88 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Zabremenuvanje

    Ti blagodaram
     
  7. zansen

    zansen Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    PRASANJE ZA GINEKOLOG

    Okolu edna godina se obiduvam da zabremenam no bezuspesno me interesira od kade treba da pocnam so ispituvanje inaku pred 2 godini sum pravena konizacija no rezultati na pap hpv kolposkopija se e ok molam za odgovor pozzzzz
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Zabremenuvanje


    ако со тебе е се во ред тогаш како е со маж ти? дали и тој правел некакви испитувања?
     
  9. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Zabremenuvanje

    jas veke celi 5 meseci se obiduvame da ostanam bremena ama ne mi uspeva a bev vo ginikolok mi kazuva deka se e vo ret samo vo leviot jajnik imav mala cista ama doktorkat vika deka pukat i ako modze mislenje nekakakvo blagodaram mnogu
     
  10. dzivdiii

    dzivdiii Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zabremenuvanje

    dali dodeka se konzumiratt apcinjata flazil mozete da ostanete bremena ili ako ste veke mozat da mu poprecat na plodot ???
     
  11. Zajace985

    Zajace985 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zabremenuvanje

    Здраво во брак сме 5 год и немаме деца м.м праесе спермограм и не бесе в ред резултатот докторот му даде терапија од 90 дена со тирбестан.
     
  12. Zajace985

    Zajace985 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zabremenuvanje

    Здраво во брак сме 5 год и немаме деца м.м праесе спермограм и не бесе в ред резултатот докторот му даде терапија од 90 дена со тирбестан.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ssimona

    ssimona Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    1
    Zabremenuvanje

    srcki i jas imav seks bez kondom, ne svrsi vo mene koga mu dojde mi rece da se trgnam i si svrsi kaj nego na stomak posle toa imavme pak....go terav so kondom no nemozel d aima odnosi so kondom radi toa sto nemal nikakvo zadovolstvo ...ve molam pomognete mi znam deka mali sensansite od taa predsemena tecnost, inace imavme na 14 ti odnosi sega sme 19ti i nezz ako napravam test na primer utre za da se uveram dali ke pokaze da ne e seuste rano...kazete mi sovet ili nesto za da se smiram ve molam i vi blagodaram odnapred *** pozZ Ve molam odgovorete mi premnogu sum zagrizena :*
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Zabremenuvanje

    А како задоволство ќе има ако останеш бремена?!?! Тоа прашај го.
    Најверојатно не си бремена, рано ти е за тест и памет во глава 8)
     
  15. maca93z

    maca93z Активен член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zabremenuvanje

    zdravo na site,imam eden problen na koj mislam i ke ve molam za odgovor :) .Mazena sum 4 godini,od pocetokot ne sakavme deca se pazavme ,no vejke edna godina se obiduvame ,no nisto od toa,bevme na ginekolog i se e vo red,a pred eden mesec mi kasnese 2 nedeli i napraviv test i izleze pozitiven,i bas koga sakav da otidam na ginekolog mi dojde,no zabelezav promeni ,mnogu bolki vo stomakot i ne bas takva menstruacija kakva sto mi idi,razlicna vo boja i vo denovi itn,no toj den koga se sluci toa bev mnogu fizicki aktivna i rabotev mnogu teska rabota i nemam pojdeno od togas na ginekolog .i mnogu mi ostana vo misla toa dali sum bila bremena :( ,dali navistina ima promena vo menstracijata ??????????? :( pozzz
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Zabremenuvanje


    чекај си имала тест позитивен, потоа си имала обилно крварење и не си отишла на гинеколог :o :|
    од кога го направи тестот потоа беше на гинеколог да потврдиш бременост??
    па според ова што го кажа личи како спонтан :worried: под итно да отидеш во болница!
     
  17. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Zabremenuvanje

    Е добро бе си имала позитивен тест (значи си била бремена ) и со цел памет си работела како што кажуваш тешка физичка работа..... |(
    Ова на спонтан личи како што кажа Кортисаки....одма на гинеколог !!!!
     
  18. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    Zabremenuvanje

    zdravo devojki sakam sovet prethodniot mesec imav menstruacija na 13 mart posle toa imavme odnosi so maz mi nekolku pati negledav plodni denoj ovoj pat na sreka samo:)
    pred 2 i pol nedeli imav malo krvarejne so svetla crvena krv samo den dva i toa samo koga ke se izbrisev posle mokrejne gradite gi osejkav teski a sega pocnav pocesto da mokram skoro na sekoj pola sat dali mozebi toa se nekoi znaci deka vo mene nesto rasti nareceno bebus? sega treba na 13 da NE(doji) pa dali da pocekam ili da napram test ? fala kissss
     
  19. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    Zabremenuvanje

     
  20. the.child

    the.child Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    34
    Zabremenuvanje

    Па тогаш почекај до 13ти, ако не ти дојди, одма оди во аптека купувај тест и види :)) А дотогаш не пијај апчиња на своја рака, не кревај тешко, намали со цигарите (ако пушиш), и внимавај на себе. Искрено се надевам дека ќе ти се исполни желбата :) Тиии посакуваааааааааааааааам многу среќа :D
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.