1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закони

Дискусија во 'Правни совети' започната од vale.t, 21 октомври 2016.

 1. vale.t

  vale.t Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2014
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  имаме оставнинска постапка, но нотарот ни кажа дека после нова година е донесен закон дека наследник може да се признае само со документ кој докажува дека лицето е негов син или керка ( ako има различно презиме од оставителот), не можи како претходно со дадена изјава со сведоци.Дали можи да mи кажете како точно гласи тој закон или каде можам да го најдам, го нема во законот за нотаријат , а нотарите го имаат. Друго , доколку некој од наследниците намерно не доага на рочиште , знам дека постојат законски одредби за тоа кои можи да ги примени нотарот но незнам кои се тие и во кој закон можам да ги најдам и уште едно прашање, по совет од судот треба да поднесиме барање за забрана за користење на имотот од оставителот од страна на еден од наследниците затоа ни е потребно по кој закон и кој член од законот се повикува за забрана на користење на имот ? Можи некој да ми помигни со закониве?
  Поздрав