Замрзнување на јајце клетки заради одложување на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од kikikikirika, 24 јули 2017.

 1. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.856
  Пол:
  Женски
  Најчесто заради немањето партнер или заради градење кариера многу жени на запад се одлучуваат за замрзнување на јајце клетки кога се помлади, за истите да ги искористат подоцна во животот кога ке одлучат да имаат деца.
  Од пред некоја година жените и кај нас ја имаат таа можност иако е скапа за наши услови.

  Што мислите за замрзнувањето на јајце клетки заради одложување на бременоста?
  Дали некоја од вас веке замрзнала јајце клетки или размислува да заммрзне?
  Колку чини и колку е сигурна постапката?

  Јас кога ке дојдам на 30 ако сеуште немам партнер со сигурност дека ке замрзнам, па затоа сакам да се информирам повеке, какви се вашите мислења и искуства.
   
 2. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.290
  Пол:
  Женски
  @kikikikirika идеата е убава. Тоа е убава опција која се нуди, сепак мислам дека треба да се има доволно сретства.
  Да бев сама не знам дали би замрзнала, мислам дека ќе ми беше скапо.
  Инаку веке имам замрзнато, но оплодени јајце клетки во банка на 5 години. Со партнерот не кошташе ~42.000 денари.
   
  На orhideea, kikikikirika и eli25 им се допаѓа ова.
 3. Stara

  Stara Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2016
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  3.775
  Пол:
  Женски
  @kikikikirika Одлично. Задолжително да се зачува генетски материјал. Таа инвестиција вреди. Да се вратам на тие години и да имаше некој да ме подучи на тоа и кредит би зела само да зачувам квалитетни јајце клетки. Со годините квалитетот и квантитетот на јк опаѓа. Кога може за одмори, коли, потрошувачки и незмам каков кредит...може и за најбитното, за животот после нас, за бебенце да се потроши.
  Дај Боже да си имаш природно до тогаш но замрзнувањето ти е сигурност за иднина.
   
  На Dust, Capricorn Taurus, podravka и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.317
  Допаѓања:
  31.855
  Пол:
  Женски
  Одлично ти е размислувањето.
  Убаво кажуваше еден доктор. Жално е што кај нас матичните гинеколози се сконцентрирани само пап и микробиолошки брисеви. Напротив тие треба да ја следат жената и нејзината репродуктивна способност многу порано и доколку постои ризик од намалени резерви и квалитет многу порано да го препорача ова. Сведоци сме колку стресниот начин на живеење може да влијае и колку жените се повеќе се соочуваат со вакви проблеми.
  Јас би советувала секој жена навремено да си провери и доколку постои ризик навремено да зачува ј.к.
   
  На Martka, Dust, Capricorn Taurus и 10 други им се допаѓа ова.
 5. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.907
  Допаѓања:
  53.940
  Пол:
  Женски
  Јас на оваа тема размислував уште пред седум години но,тогаш и мојот матичен гинеколог ми рече дека тоа е глупост.Каму и мене некој тогаш да не поучеше и да ми дадеше подршка да го направев тоа сега сум кандидат за со донирани јк.Да го направев тоа што тогаш размислував сега ке си имав мој матетијал ама ете тогаш др ме направи луда.Сега јас од мое искуству топло ова го препорачувам на сите,без оглед ба причината дали се прологира мајчинството поради здрасвени причини,кариера или немање на партнер.
   
  На iki26, Momichka, Capricorn Taurus и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Capricorn Taurus

  Capricorn Taurus Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  1.284
  Допаѓања:
  18.051
  Пол:
  Женски
  Многу добра тема која често ја отварам со моите блиски другарки. Јас задолжително ќе ја земев предвид опцијата да немав партнер. Гледајќи колку голем проблем е репродукцијата, речиси да не знам пар кој лесно зачнал, сметам дека мора да се воспостави поголема едукација и да им се укаже на жените колку со текот на времето се намалува квалитет на јајце клетките. Да, можеби е скапо но од друга страна е буквално инвестиција во сопствената иднина. Тоа е најважната работа во животот. За што се не трошиме средства...Вреди да се инвестира во тоа дефинитивно. При дискусиите сум забележала дека оние кои не се соочиле реално со проблемов воопшто не се информирани за проблематикава. Треба матичните гинеколози сериозно да се завземат околу следење на состојбата и давање предлози и совети на секој пациент поединечно.
   
  На Martka, Bubce38, iki26 и 4 други им се допаѓа ова.