1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Замрзнување на јајце клетки заради одложување на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од kikikikirika, 24 јули 2017.

 1. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Најчесто заради немањето партнер или заради градење кариера многу жени на запад се одлучуваат за замрзнување на јајце клетки кога се помлади, за истите да ги искористат подоцна во животот кога ке одлучат да имаат деца.
  Од пред некоја година жените и кај нас ја имаат таа можност иако е скапа за наши услови.

  Што мислите за замрзнувањето на јајце клетки заради одложување на бременоста?
  Дали некоја од вас веке замрзнала јајце клетки или размислува да заммрзне?
  Колку чини и колку е сигурна постапката?

  Јас кога ке дојдам на 30 ако сеуште немам партнер со сигурност дека ке замрзнам, па затоа сакам да се информирам повеке, какви се вашите мислења и искуства.
   
 2. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  6.422
  Пол:
  Женски
  @kikikikirika идеата е убава. Тоа е убава опција која се нуди, сепак мислам дека треба да се има доволно сретства.
  Да бев сама не знам дали би замрзнала, мислам дека ќе ми беше скапо.
  Инаку веке имам замрзнато, но оплодени јајце клетки во банка на 5 години. Со партнерот не кошташе ~42.000 денари.
   
  На Freckles., orhideea, kikikikirika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Stara

  Stara Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2016
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  3.802
  Пол:
  Женски
  @kikikikirika Одлично. Задолжително да се зачува генетски материјал. Таа инвестиција вреди. Да се вратам на тие години и да имаше некој да ме подучи на тоа и кредит би зела само да зачувам квалитетни јајце клетки. Со годините квалитетот и квантитетот на јк опаѓа. Кога може за одмори, коли, потрошувачки и незмам каков кредит...може и за најбитното, за животот после нас, за бебенце да се потроши.
  Дај Боже да си имаш природно до тогаш но замрзнувањето ти е сигурност за иднина.
   
  На Freckles., reni", Dust и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  8.643
  Допаѓања:
  39.640
  Пол:
  Женски
  Одлично ти е размислувањето.
  Убаво кажуваше еден доктор. Жално е што кај нас матичните гинеколози се сконцентрирани само пап и микробиолошки брисеви. Напротив тие треба да ја следат жената и нејзината репродуктивна способност многу порано и доколку постои ризик од намалени резерви и квалитет многу порано да го препорача ова. Сведоци сме колку стресниот начин на живеење може да влијае и колку жените се повеќе се соочуваат со вакви проблеми.
  Јас би советувала секој жена навремено да си провери и доколку постои ризик навремено да зачува ј.к.
   
  На Freckles., Martka, Dust и 11 други им се допаѓа ова.
 5. Milobebence

  Milobebence Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  4.181
  Допаѓања:
  90.192
  Пол:
  Женски
  Јас на оваа тема размислував уште пред седум години но,тогаш и мојот матичен гинеколог ми рече дека тоа е глупост.Каму и мене некој тогаш да не поучеше и да ми дадеше подршка да го направев тоа сега сум кандидат за со донирани јк.Да го направев тоа што тогаш размислував сега ке си имав мој матетијал ама ете тогаш др ме направи луда.Сега јас од мое искуству топло ова го препорачувам на сите,без оглед ба причината дали се прологира мајчинството поради здрасвени причини,кариера или немање на партнер.
   
  На iki26, Momichka, Capricorn Taurus и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Capricorn Taurus

  Capricorn Taurus Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  1.662
  Допаѓања:
  22.987
  Пол:
  Женски
  Многу добра тема која често ја отварам со моите блиски другарки. Јас задолжително ќе ја земев предвид опцијата да немав партнер. Гледајќи колку голем проблем е репродукцијата, речиси да не знам пар кој лесно зачнал, сметам дека мора да се воспостави поголема едукација и да им се укаже на жените колку со текот на времето се намалува квалитет на јајце клетките. Да, можеби е скапо но од друга страна е буквално инвестиција во сопствената иднина. Тоа е најважната работа во животот. За што се не трошиме средства...Вреди да се инвестира во тоа дефинитивно. При дискусиите сум забележала дека оние кои не се соочиле реално со проблемов воопшто не се информирани за проблематикава. Треба матичните гинеколози сериозно да се завземат околу следење на состојбата и давање предлози и совети на секој пациент поединечно.
   
  На Martka, Bubce38, iki26 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.918
  Допаѓања:
  31.187
  Дали некоја има замрзнувно јајце клетки и колку кошта тука во Мк?
   
 8. tina2018

  tina2018 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.923
  Допаѓања:
  3.623
  Пол:
  Женски
  Многу добра тема, само знам дека е скапо. Со наша плата мислам дека не е изводливо, ама е премногу потребно. Ај може некој ќе најде време да каже искуство.
   
  На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Во Македонија е околу 1500€ за замрзнување јајце клетки и 500€ за замрзнување сперма. Но ако причината за одложување е кариера, тогаш би требало да има.

  Кога сум ја отворила темава си велев на 30 ќе замрзнам, но баш тогаш си најдов партнер и не замрзнав. За жал со другарките мои кои се повозрасни не ја збориме темава, некако ми е преинтимна.
   
  На deskarada и tina2018 им се допаѓа ова.
 10. Kailani

  Kailani Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2021
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.142
  Пол:
  Женски
  1500€ е само услугата замрзнување на јајце клетки. Но, процедурата за се стигне
  до нив ќе чини уште ~2000€ и тоа ако се добијат доволно јајце клетки при една постапка.
   
  Последна измена: 10 јануари 2022
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  32.754
  Која е најдобра клиника за замрзнување на јајце клетки кај нас?
   
 12. tina2018

  tina2018 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.923
  Допаѓања:
  3.623
  Пол:
  Женски
  Сите се добри што работат Ивф.
   
 13. Non4e26

  Non4e26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2019
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Каде е најдобро да се замрзнат јајце клетки? И колку чини
   
 14. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  870
  Допаѓања:
  4.697
  Пол:
  Женски
  Дали некоја има конкретно искуство, препорака за оваа постапка? Гледав некои пакети во странство, ама е прескапо. Како се движат цените кај нас и како оди процедурата да не знае некој?