1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Замрзнување на јајце клетки заради одложување на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од kikikikirika, 24 јули 2017.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Најчесто заради немањето партнер или заради градење кариера многу жени на запад се одлучуваат за замрзнување на јајце клетки кога се помлади, за истите да ги искористат подоцна во животот кога ке одлучат да имаат деца.
    Од пред некоја година жените и кај нас ја имаат таа можност иако е скапа за наши услови.

    Што мислите за замрзнувањето на јајце клетки заради одложување на бременоста?
    Дали некоја од вас веке замрзнала јајце клетки или размислува да заммрзне?
    Колку чини и колку е сигурна постапката?

    Јас кога ке дојдам на 30 ако сеуште немам партнер со сигурност дека ке замрзнам, па затоа сакам да се информирам повеке, какви се вашите мислења и искуства.
     
  2. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @kikikikirika идеата е убава. Тоа е убава опција која се нуди, сепак мислам дека треба да се има доволно сретства.
    Да бев сама не знам дали би замрзнала, мислам дека ќе ми беше скапо.
    Инаку веке имам замрзнато, но оплодени јајце клетки во банка на 5 години. Со партнерот не кошташе ~42.000 денари.
     
    На Freckles., orhideea, kikikikirika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Stara

    Stara Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.802
    Пол:
    Женски
    @kikikikirika Одлично. Задолжително да се зачува генетски материјал. Таа инвестиција вреди. Да се вратам на тие години и да имаше некој да ме подучи на тоа и кредит би зела само да зачувам квалитетни јајце клетки. Со годините квалитетот и квантитетот на јк опаѓа. Кога може за одмори, коли, потрошувачки и незмам каков кредит...може и за најбитното, за животот после нас, за бебенце да се потроши.
    Дај Боже да си имаш природно до тогаш но замрзнувањето ти е сигурност за иднина.
     
    На Freckles., reni", Dust и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.844
    Пол:
    Женски
    Одлично ти е размислувањето.
    Убаво кажуваше еден доктор. Жално е што кај нас матичните гинеколози се сконцентрирани само пап и микробиолошки брисеви. Напротив тие треба да ја следат жената и нејзината репродуктивна способност многу порано и доколку постои ризик од намалени резерви и квалитет многу порано да го препорача ова. Сведоци сме колку стресниот начин на живеење може да влијае и колку жените се повеќе се соочуваат со вакви проблеми.
    Јас би советувала секој жена навремено да си провери и доколку постои ризик навремено да зачува ј.к.
     
    На Freckles., Martka, Dust и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.324
    Допаѓања:
    91.515
    Пол:
    Женски
    Јас на оваа тема размислував уште пред седум години но,тогаш и мојот матичен гинеколог ми рече дека тоа е глупост.Каму и мене некој тогаш да не поучеше и да ми дадеше подршка да го направев тоа сега сум кандидат за со донирани јк.Да го направев тоа што тогаш размислував сега ке си имав мој матетијал ама ете тогаш др ме направи луда.Сега јас од мое искуству топло ова го препорачувам на сите,без оглед ба причината дали се прологира мајчинството поради здрасвени причини,кариера или немање на партнер.
     
    На iki26, Momichka, Capricorn Taurus и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Capricorn Taurus

    Capricorn Taurus Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    22.988
    Пол:
    Женски
    Многу добра тема која често ја отварам со моите блиски другарки. Јас задолжително ќе ја земев предвид опцијата да немав партнер. Гледајќи колку голем проблем е репродукцијата, речиси да не знам пар кој лесно зачнал, сметам дека мора да се воспостави поголема едукација и да им се укаже на жените колку со текот на времето се намалува квалитет на јајце клетките. Да, можеби е скапо но од друга страна е буквално инвестиција во сопствената иднина. Тоа е најважната работа во животот. За што се не трошиме средства...Вреди да се инвестира во тоа дефинитивно. При дискусиите сум забележала дека оние кои не се соочиле реално со проблемов воопшто не се информирани за проблематикава. Треба матичните гинеколози сериозно да се завземат околу следење на состојбата и давање предлози и совети на секој пациент поединечно.
     
    На Martka, Bubce38, iki26 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Дали некоја има замрзнувно јајце клетки и колку кошта тука во Мк?
     
  8. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Многу добра тема, само знам дека е скапо. Со наша плата мислам дека не е изводливо, ама е премногу потребно. Ај може некој ќе најде време да каже искуство.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Во Македонија е околу 1500€ за замрзнување јајце клетки и 500€ за замрзнување сперма. Но ако причината за одложување е кариера, тогаш би требало да има.

    Кога сум ја отворила темава си велев на 30 ќе замрзнам, но баш тогаш си најдов партнер и не замрзнав. За жал со другарките мои кои се повозрасни не ја збориме темава, некако ми е преинтимна.
     
    На deskarada и tina2018 им се допаѓа ова.
  10. Kailani

    Kailani Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2021
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.142
    Пол:
    Женски
    1500€ е само услугата замрзнување на јајце клетки. Но, процедурата за се стигне
    до нив ќе чини уште ~2000€ и тоа ако се добијат доволно јајце клетки при една постапка.
     
    Последна измена: 10 јануари 2022
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.118
    Која е најдобра клиника за замрзнување на јајце клетки кај нас?
     
  12. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Сите се добри што работат Ивф.
     
  13. Non4e26

    Non4e26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Каде е најдобро да се замрзнат јајце клетки? И колку чини
     
  14. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има конкретно искуство, препорака за оваа постапка? Гледав некои пакети во странство, ама е прескапо. Како се движат цените кај нас и како оди процедурата да не знае некој?
     
  15. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Дали некој знае да каже детално како оди со замрзнувањето, постапка и цена? Дали се плаќа по години колку сакаш да ти се чуваат? Прашувам за зачувување на квалитетни јајце клетки и во кои се болници може тоа кај нас?
     
  16. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Јас најдов цени само во Newborn Clinic (http://www.newborn.mk/mk/ceni/)
     
  17. 5678m

    5678m Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    276
    Mozes i vo Sistina da zamrznes.Postapkata za zamrznuvanje e 100.000 denari, posle plakas godisno plus okolu 22 000, no moras da prasas da ne gi imaat smeneto cenite.Imaj na um deka jajce kletkite moze da izumrat pri odmrznuvanje, taka da ako si so partner najubavo e embrion da se napravi odnosno i partnerot da dade sperma.