1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затворање на фонтанелата

Дискусија во 'Бебе' започната од wtff, 26 јули 2016.

 1. wtff

  wtff Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  533
  Здраво мајки. Имам едно прашање. Кога се затвори фонтанелата на вашето дете? Моето има година и осум месеци, а сеуштр не му е целосна затворена. Бевме денес на доктор го гледаше на ехо, рече дека е во ред тоа што го гледа, но нејзиниот апарат не гледал внатрешно се добро. Големината на главата е ок, формата исто така. Развојот на синко е во најдобар ред. Ми рече до октомври да почекаме да видиме како ќе биде, но јас се загрижив. Ќе ве молам за искуство.
   
 2. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.323
  Допаѓања:
  28.200
  Пол:
  Женски
  @wtff И мојот уште малку и 1 год и 8 месеци.Фонтанелата не му е сеуште затворена.Уште како бебе кој доктор и да го виде рече: широко отворена фонтанела.
  Секој преглед кај ортопед ни наголемуваше д3 капките.Почнавме со 3 капки па еден период пиеше дури и по 10.Му е ептен намалена,зацврстена ама не му е целосно затворена.Речено ми е да не се секирам дека детето си е во најдобар ред.И дека ќе се затвори.Некому порано некому покасно.
   
 3. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  753
  Пол:
  Женски
  Zdravo majki, neznam dali ima tema vo vrska so moeto prasanje pa ke go postavam ovdeka i vo temata "Zatvaranje na fontanelata" Pa moeto prasanje e slednato: kakvi kapki vi preporaca pediatarot da koristite za fontanelata? Znaci na mene pediatarot mi preporaca da gi koristam "Babytol K1+D3", a pak vo isto vreme sestra mi ima bebence i na nea i preporaca drug pediatar kombinacija od 1 kapka "Vigantol" I 1 perla "Babytol K1+D3". Se prasuvam zosto na mene mi se preporacani samo ednite a na nea kombinacija od 2 vida kapki. Pisete vie sto ste koristile ili seuste koristite,.dali na nekoj mu e preporacano od pediatar da koristi kombinacija od dva vida kapki?
   
 4. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  10.101
  јас на мојата малечка до третиот месец и дава к1+д3 по препорака на педијатар, после тоа по препорака на ортопед продолжив со 3 капки Вигантол преку цела година освен Јуни, јули и август. Јас колку што знам педијатар/ортопед ја кажува дозата, некои дечиња имаат поголема потреба од тој витамин. Секогаш прашувај го педијатарот што не ти е јасно и доколу се сомневаш за нешто барај второ мислење, но не го споредувај твоето бебе со другите.
   
  На sunmoonstars, Cka, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  До три месеци бејбитол со к, после вигантол
   
 6. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  47.003
  Пол:
  Женски
  Mene ova me chudi, tuka doktorkata mi kazha do dve godini po edna kapka vigantol. Ne mi reche prekin vo leto. Gledam vo Mk poveketo doktori davaat po dve kapki a nekoi duri po tri.. ich ne mi e jasno :)
   
  На MissDior и tincemajmunce им се допаѓа ова.
 7. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  47.297
  Пол:
  Женски
  Еден месец д3+к1 пoсле ми ги прекинaa зaштo бебуш пие и aд, a вo aд имa витaмин к,.aкo е сaмo нa мaјчинo се прoдoлжувa сo нив дo 3 месец.
  Сегa пие пливит д3 пo три кaпки.
   
 8. Nikita7

  Nikita7 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  881
  Допаѓања:
  13.161
  Пол:
  Женски
  Додека беше помала и капнував дирекно во уста по една Капка ама бев сигурна дека ќе и капнеше сигурно во уста после почна да биде нетрпелива додека капне и неножев така и почнав во лажиче по 3 капки пошто тоа нели е мрсно па да бидам сигурна дека ќе внесе,е сега ноже да име и х причина друга незнам нека каже некој
   
  На Mariangel, azelea и eleni27 им се допаѓа ова.
 9. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.169
  Пол:
  Женски
  Jas na bliznacinjata im davam po edna ampula D3+K1, isto beshe i so prvoto dete. Posle trtiot mesec na sin mi prodolziv da mu davam d3 na plivit po 2 kapki. Fontanelata mu e zatvorena uste na 13-14meseci. Sega pak mu davam isto po 2 kapki d3 na plivit, bash ubavo me potseti deka cela nedela sum zaboravila da mu dadam.(facepalm) Znaci ke se otrujam. Samo zaboravam nesto. Srekja sto glavata si ja nosam na vrat inace ke ja zaboravev negde sigurno.
   
 10. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Tuka preporacuvaat prekin vo leto bidejki se izlozeni dosta na sonce decata. Znam mene ortopedot mi zborese deka vo skandinavskite zwmji na pr nema prekin. Samo sto kolku pamtam.mene.mi rece da namalm od 2 na 1 kapka ne da prekinam ama kako pred 100g da bilo ne se sekavam. Jas sega i davam vigantol po 2 kapki. Se slucuva nekogas da se zaboravam poasebno denovive nestontolku protestira za sirup pienje ne saka lazickata da ja vidi pa i za kapki mi pravi problem .
   
  На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.323
  Допаѓања:
  28.200
  Пол:
  Женски
  @Mariangel мојот се погоди баш во лето контролата на ортопед и ни препишаа пиеше дури по 10 капки пливитД.Ама имаше мн широко отворена фонтанела.Еве го две години има и сеуште не му е целосно затворена.Па и дека беше ќелаво бебе без коса некогаш ме фаќаше паника гога го гледав.Олкава дупка на главата вдлабната пулсира ли пулсира.Среќа коса му порасна не му ја гледам више :D
  :*:*
   
  На Mariangel, eleni27 и LadyC им се допаѓа ова.
 12. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  753
  Пол:
  Женски
  Heheh slatki maki se tie. A tebe so bliznacinja sigurno ti e uste po naporno i normalno e da neznaes kade ti e glavata :) jas si napraviv alarm potsetnik za kapkite sekoj den mi zvoni, zosto i jas ke zaboravam da i davam kapki ako ne me potseti alarmot :D A za hormonite ne zboruvaj, vrijam i jas, em mi e preubavo so bebeto em ke me mavne emocija, a za zesko da ne zboram, pisav vo edna tema deka se potam ko prase, utop mokra, po 3/4majci menuvam na vecer :D
  Znaci i ti si davala prvicno kako mene samo po edna ampula D3+K1

  Taka e, taka e, sekoe bebe e razlicno, se pridrzuvam na preporakite na pediatarot, no sepak me interesirase da vidam drugite mami sto davale, inaku kako sto razbiram pediatarot ja opredeluva dozata po kolku kapki.
  Pozdrav!
   
  Последна измена од модератор: 3 април 2017
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 13. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  21.343
  Пол:
  Женски
  Значи вака спроведувањето на антирахитична прифилакса се разликува од држава до држава. Конкретно ми е добро познато само за кај нас па ќе кажа. Антирахитична профилакса не се само капките. Тоа е облик на внесување на вит Д е само дур е бебе, покасно има сирупчиња, има перли кога детето е поголемо. Затоа што вит. Д е потребен се дур интензивно расте и се развива детето. Добар е за целокупниот развој на детето не само на фонтанелата.
  Порано кај нас беа од капки присутни вигантол ( маслен раствор) и пливи д3(воден раствор). По ново на пазарот е присутен и обликот со к витамин + д витамин. К витамин треба дур е многу мало како превентива од хеморагии. Што ќе препише ортопедот и колку е негова одлука. Значи ортопед треба да препише количина во зависност од потребата, не педијатар. Прифатена пракса кај нас е до годината на детето да се дава без разлика дали е лето или зима, а после годината во топлите месеци се прави пауза.
  Сепак ова е само профилакса, а најважен извор на вит д е изложување на кожата детето на ултравиолетови зраци т.е редовно вадење на детето надвор и во зима и во лето.
   
  На slobodka и sunmoonstars им се допаѓа ова.
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.546
  Допаѓања:
  74.384
  Пол:
  Женски
  На моето детенце од многу мало му беше фонтанелата веќе скоро затворена, после 1год скроз затворена. Правевме некое испитување преку крв за растот и таму покажа недостаток на д3, па ми рекоа по 3 капки вигантол да давам иако е затворена фонтанелата...
   
 15. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  21.343
  Пол:
  Женски
  Заборавив да напишам. Фонтанелата кај секое дете се затвара индивидуално што се вика од 4 до 24 и не секогаш капките се пресудни за нејзиното затварање.
  Исто така нема опасност од предозирање од капките. И да капне некоја капка повеќе ништо страшно, ќе ја искака.
  И во право е @mariz разговарав со една госпоѓа што прави анализи во лабораторија. Таа вели дека многу често кај луѓето има недостаток на вит д, а тоа да не го знаат. Затоа што вит д во храната нема. А ние (повеќето) немаме навика или не сме во можност голем дел од денот да го поминуваме на отворено.
   
  Последна измена: 20 декември 2016
  На Majjja, slobodka, sunmoonstars и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.030
  Допаѓања:
  40.200
  Mojot prima 3 kapki Vigantol sekoj den, a do vcera 3 preku nedela i 5 za vikend. Fontanelata mu e poveke otvorena
   
 17. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  4.446
  Допаѓања:
  8.239
  Пол:
  Женски
  Mami kolku prosecno treba da bide obemot na glavceto na 8m i na kolku m im se zatvora fontanelata otprilika?
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.879
  Пол:
  Женски
  Не знам за обемот, ама фонтанелата треба да се затвори најдоцна до 18 месеци, затоа и Д3 без прекин се дава до 18 месеци.
   
  Последна измена од модератор: 12 април 2017
  На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  4.446
  Допаѓања:
  8.239
  Пол:
  Женски
  Nas veke ni e zatvorena 8m sme valjda e ok. A inace do sega prv pat mu merea obem na glava kaj paskalov i bas se zacudi covekot zosto ne mu e mereno do sega inace ok e se ama nasata maticna nikogas ne izmerila samo kilaza meri, definitovno ja menjam
   
  Последна измена од модератор: 12 април 2017
 20. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.030
  Допаѓања:
  40.200
  Мора да се мери и обем на глава. Не е прерано затворена?