1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За кого бијат камбаните (Ернест Хемингвеј)

Дискусија во 'Книги' започната од biggirlsdontcry, 23 март 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  За кого бијат камбаните - Ернест Хемингвеј

  Еден од најдобрите писатели на сите времиња - Ернест Хемингвеј!
  Книгава беше задолжителна лектира па затоа бројот на оние кои ја прочитале е несомнено голем, а за сите оние кои намерно или ненамерно не сте ја прочитале, не знаете што сте пропуштиле.
  Дејствието во книгата се одвива во Шпанија за време на Граѓанската војна каде еден Американец, Роберт Џордан, професор, се бори против Франко и е на мисија да дигне во воздух еден мост. За тоа ќе треба да се пробие низ непријателските линии и да се приклучи на една герилска група која оперира и се крие високо на планините.
  Таму Џордан ја запознава Марија и се вљубува во нејзе на прв поглед! И тоа е лошо, многу лошо затоа што тој престанува да мисли и да живее за војната, сега има нови надежи за живот, нови копнежи, а тоа не е нешто што го барате од еден војник...
  Книгата продолжува да се движи околу останатите ликови од герилската група, околу Пабло, но и Марија која исто така е заљубена во Џордан и во остварувањето на мисијата...
  превземено од:http://sakamknigi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=506:%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%82-%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B2%D0%B5%D1%98&Itemid=68

  И една преубава мисла на почетокот на книгата:

  Ниеден човек не е Остров,сосема сам за
  себе;секој човек е дел од Континентот,
  дел од Земјата;ако Морето однесе Грутка
  земја Европа е полесна,како да однесла
  некој Рид,Посед на пријателите или твој
  сопствен;смртта на секој човек ме нама-
  лува мене,бидејќи јас сум опфатен од Чо-
  вештвото.И затоа,не прашувај за кого
  бијат камбаните;Тие бијат за тебе.  Книгава ми ја дадоа по грешка.Во градската библиотека,ама јас мислев дека е таа што јас ја барам само со друг наслов.Очекував да е толку дебела како што кажа професорката.И и кажав која ми ја дале и вика не е таа што ние треба да ја обрабтуваме.Ама јас ја имав почнато со читање.И не се покајав.Има 587 страни.Јас сум некаде до двесте и некоја.Интересна е.

  Вашите импресии за книгава ?
   
  На DeRose, 1209 и smilleyy им се допаѓа ова.
 2. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Јас сега скоро ја прочитав книгава.
  Навистина е прекрасна. Штета што толку касно ми падна во рацете, ама немам коментар.
  Предобра !
   
 3. macefeminka

  macefeminka Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  7
  Ја имам дома, сакав да ја читам, ама некоја одбивност ми се створи...ама и така сум дома деновиве, може да ја читнам :)
   
 4. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.398
  Една од книгите по кои по добро ќе го памтам средното образование 8) Вреди да се прочита
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  Преубава е книгава. Ја има прочитано два или три пати. Првиот пат знам дека бев премала, па ништо не разбрав, вториот пат мислам дека немав ништо за читање, а ме фати криза, па ја имаше една комшика и пак земав да ја читам.
  Мислата на почетокот е прекрасна, се вклопува со целата книга.
  Пред да ја прочитам си мислев како може човеков да напише цела книга за случувања во четири денови и три ноќи, којзнае колку е развлечено и досадно. Ама колку сум била во грешка. :)
  Потребна е цела книга да се напише за да се опфати војната, за тоа колку може нечиј живот да се смени за три ноќи, за предавството, љубовта, желбата за живот...
  Преубава.
   
 6. Mariuccia

  Mariuccia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  А дали знаете каде може да ја најдам книгава за да ја купам?
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.431
  Пол:
  Женски
  Се сеќавам дека на сестра ми и` беше лектира, мене не (се беше сменила наставната програма) па решив да ја прочитам, пред скоро време, мислам лани. Сум прочитала и подобри книги, но дека вредеше читањето, вредеше. :nod:
   
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Малку тмурна книга, ама ја вбројувам во најомилените 10. Поим ми е за антивоена порака. Не знаев дека порано била лектира.