1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За секој редовен студент предвидени 2400 денари месечно за субвенциониран студентски оброк

Дискусија во 'Образование' започната од Dream-Girl, 1 јули 2021.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.080
  Допаѓања:
  141.424
  Пол:
  Женски
  Од универзитетското собрание на УКИМ вчера објавија дека официјално се изгласала оваа одлука и дека од октомври би требало сите редовни студенти да добиваме месечно по 2400денари за студентски оброк.
  Screenshot_20210701-192359_Facebook.jpg

  Кое е вашето мислење за ова? Дали навистина ќе се реализира?
  На кој принцип ќе биде, дали парите ќе се префрлаат на трансакциска како што беше за купувам домашно или пак ќе имаме некои посебни картички кои ќе ни ги изработат во текот на наредниот период?

  Доста нејаснотии има околу ова според мене, каде би можеле да се трошат парите, во маркети само или и во угостителски објекти, дали дневно ќе се префрла сума на пари или месечно уште на 1ви во месецот, кога би стигнале да ги обработат информациите кој се е редовен студент за веднаш од 1ви октомври да започне мерката и многу други работи. :?:
   
  На g8lQQk, Lollipop_123, Waverly Raven и 3 други им се допаѓа ова.
 2. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  2.485
  Пол:
  Женски
  Ова треба да биде само за социјално загрозените студенти и евентуално тие што доаѓаат од други градови. Мене не ми требаат тие пари јас сум студент и работам, само фрлаат пари залудно.
   
  На black-angel, IRBBB, nextredstyle и 4 други им се допаѓа ова.
 3. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  2.486
  Допаѓања:
  7.773
  Пол:
  Женски
  Еве што сретнав на оваа тема на инстаграм. Не успеав да најдам други информации освен ова:
  Не ми е јасно како на трансакциска ќе ги пуштаат, а нема да смеат да се искористат за време на празници и неработни денови. :?: Па од трансакциска смееш да вадиш и да си плаќаш со картичка кога сакаш. А па за тие 120 денари дневно од следната година уште понејасно е.
  Едит: и тука истото го пишува https://meta.mk/vo-novata-akademska...-dobivaat-po-2-400-denari-mesechno-za-obroci/
  Не видов официјална објава од МОН.
   
  На cresa-jagoda, ElenaOfRivendell, Reina.Gitana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  8.829
  Пол:
  Женски
  Ова го има во некои држави и луѓето не се бунат. Ама Македонче како Македонче сеа и плус паричка ќе му смета.
  Според мене е топ, а за тоа како ќе биде пишаа дека ќе информираат во текот на летото. Мене секако нема да ме следува.
   
  На Karamela12, Ane_na_Bisera16, Bubbles02 и 15 други им се допаѓа ова.
 5. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  735
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Машки
  Ова ни требаше. Но прочитав ова ќе важи само една година.
   
  Последна измена: 2 јули 2021
 6. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  3.902
  Пол:
  Машки
  Ко-не-чно!

  Овие средсвта се повеќе од добредојдени особено за студенти кои не се од Скопје.

  Следно шо сметам дека треба да се овозможи е, студентски попуст во определени ресторани, пекари, сендвичари и сл., каде студентите ќе можат редовно да се хранат за евтини пари, да не треба да се грижат дали до крајот на месецот ќе им достигнат парите за храна.
   
  На Bubbles02, floppy77, AgentGinger и 16 други им се допаѓа ова.
 7. ElenaBUTTERFLY

  ElenaBUTTERFLY Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2021
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Поглупаво од ова не сум прочитала до сега.Што ако работиш, супер ќе ти дојдат и 2.400 ден плус,не мора на оброк да си ги искористиш може да си купуваш облека.
   
  На ajla555, wellsy2, floppy77 и 7 други им се допаѓа ова.
 8. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  1.714
  Пол:
  Женски
  Не кажа дека не и требаат него дека подобро е да се пренаменат тие сретства за друго за тие што се од истиот град каде што и студираат. Така ја разбрав.

  Иначе конечно некоја асална мерка. Некако младите и студентите најзаборавена категорија се кога се носат мерки и закони.
   
  На dahlia_desire, Lollipop_123, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  5.665
  Допаѓања:
  28.286
  Пол:
  Женски
  Нека не дават на тие што работат.
  Има многу родители со ниски примања, а школуваат двајца студенти. На тиа и како е добредојдена оваа помош
   
  На dahlia_desire, black-angel, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.
 10. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  1.367
  Допаѓања:
  3.379
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека треба да има можност да се пријавиш дали сакаш да ти дадат, па ако сакаш и се е океј да ти дадат.. Така тој што не сака да зема, нема да зема и тоа е океј.
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ElenaBUTTERFLY

  ElenaBUTTERFLY Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2021
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  И онака мерката гласи за сите,т.е. сите имаат право на мерката ,и студенти со ниски примања,и социјални случаи,и студенти со просек 10 ,и за студенти со просек 6.За сите редовни.Зборот ми е ако ги добие зашто да не ги искористи.
   
  На ajla555 и x-MajaEsposito-x им се допаѓа ова.
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  8.434
  Допаѓања:
  136.294
  Пол:
  Женски
  А како може редовен студент да биде во работен однос?
   
 13. ElenaBUTTERFLY

  ElenaBUTTERFLY Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2021
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Да,и има некои такви,студираат редовни се,ама кога ќе дојди стипендија ако се пријавени од работа не можат да користат стипендија.
   
  На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  8.434
  Допаѓања:
  136.294
  Пол:
  Женски
  Во мое време мислам не можеше да имаш статус на редовен студент, а при тоа да си во редовен работен однос
   
 15. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  8.829
  Пол:
  Женски
  И сега не може ама прават некои "мучки", знам дека се пријавуваат у заводот за невработени со диплома од средно... Инаку за стипендија ако не ти е социјална, нема како да знаат дека имаш приходи..
   
  На cresa-jagoda, Guns N` Roses, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.878
  Допаѓања:
  21.975
  Пол:
  Женски
  Може во државава. Не се поврзани никако факултетите за да откријат дека работиш. Јас бев пријавена додека студирав и бев редовен студент.

  Инаку, одлична е новата измена на законот, конечно нешто и за студентите. Барем оброците да си ги покријат и кафе измеѓу предавања.
   
  На Skylar, cresa-jagoda, Guns N` Roses и 3 други им се допаѓа ова.
 17. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  5.665
  Допаѓања:
  28.286
  Пол:
  Женски
  Па и јас мислев дека не може, ама ете можело
   
  На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.867
  Допаѓања:
  14.505
  Пол:
  Женски
  Баш е добра меркава, реално секаде има некои привилегии за студентите, кај нас повеќе добиваат од државата пензионерите отколку студентите.

  А и нема поента да се дава само на некои, не се ни работи за огромна сума па да се исцеди буџетот заради нас.|(Кој работи нека си работи, не работат сите и баш е океј како помош во текот на студирањето.
   
  На theowndemon, Ketchup, Ivanna23. и 8 други им се допаѓа ова.
 19. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  4.287
  Пол:
  Женски
  А мене не ми е јасно, пошо 2400 ќе ни ги праќаат на трансакциска директно, како ќе знаат дека ние ги трошиме само за оброк? Или годинава за што било ќе можеме да ги трошиме?
   
 20. Lavender4

  Lavender4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2021
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  1.591
  Пол:
  Женски
  Кај пишува оти на трансакциска ќе ни ги праќаат?