1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За што служат синдикалниве организации?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од baba Rada, 28 јануари 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.508
  Пол:
  Женски
  Животов во Македонија незнаеш дали дојде или ојде, но незадоволство и депресивни жители борејќи се за чист воздух на секој чекор...еден човек да се најдеше и да се пофалеше со нешто.
  Навистина се прашувам за што ни служат синдикалниве организации, за чии права се борат...зашто секој месец на вработените им се одбива членарина за синдикатот...за да шуруваат со влада, за да шетаат и уживаат со наши пари а ние за возврат добиваме...што?

  Дали има некој тука на форумов што е синдикален член, колку плаќа и што добил!?
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.508
  Пол:
  Женски
  Зарем никој од форумов што е во работен однос, не е член на некоја синдикална организација?
  Јас сум член во синдикатот на здравство и секој месец од мојата плата ми се одбива 1процент членарина...и се чудам зошто ги фрлам у ветар тие пари!?
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  5.719
  Пол:
  Женски
  Сум член на синдикат и досега сум земала парична солидарна помош за подолго боледување пред 5 години кога скршив нога, кога ќе го прекинам боледувањето (патолошка) пак ќе ми следува (околу 10-11.000 за подолго боледување). Колеги имаа бесплатна правна помош што тужеа за кариера (ама адвокатот убаво се омрси после од добиените случаи).
  Од ситните глупости за 8 март ни давале пакетчиња, за нова година календарчиња.

  Проблемот е меѓу себе очи си вади раководството, и си гледаат себеси да се спастрат првин, малку повеќе да се потрудеа за правата на вработените и особено за заштита и справување со мобингот.
   
  На buba4e89, mira.mira, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.582
  Допаѓања:
  302.701
  Јас сум член на синдикална организација.

  Ми се одбива од плата, но имам остварено лични придобивки а и останатите членови на синдикалнава организација.

  Имаме попусти и преку синдикат купуваме на рати.

  Ни овозможува позајмици без камата и на рати.

  Преку синдикалната организација се остваруваат и правата на работниците (доколку се прекршени одредби од Законот за работни односи).Во таков случај Синдикатот (со сите челнови) застанува позади работникот а против работодавецот.
   
  На buba4e89, Petar80 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.404
  Пол:
  Женски
  Сум член на синдикат. До минатата година добивавме пакетче за дете за нова година едно од синдикат и едно од фирма. Се на се 4000 ден се трошеа на пакетче. ОД годинава од синдикат едно големо НИШТО.
  Од крупни работи на патолошко не добив ништо од синдикат. Сите се запрашуваме зошто плаќаме 250 денари месечно кога веќе ништо не добиваме.
   
  На buba4e89, Petar80, sjdgo и 2 други им се допаѓа ова.
 6. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.508
  Пол:
  Женски

  Браво..искрено не знам за која синдикална организација станува збор, но знам со сигурност дека таква, со такви бенефити што дава на своите членови, во оваа наша митаџиска Македонија нема, гарант!

  Многу крв се пролеало по улиците, борејќи се работниците да добијата свои права, синдикатот да биде на работниците..но сега тој е на газдите, партиски определен, всушност лесно седнува во скутот на работодавците и на постоечката власт.

  Еех, многу одамна, кога синдикатот на западот беше јак, со еден телефонски позив ќе го сменеа цел монетарен фонд..до толку беа јаки и моќни..но што имам сега....Ајде едно време ни делеа полутки, канти сирења, па не носеа на семинари, синдикални игри...СЕГА НЕМАМЕ НИШТО..уназад 10 години синдикатот не организира ништо, ама баш ништо......


  Синдикатот е една мафија!!!
   
  На Petar80, mira.mira и referentka им се допаѓа ова.
 7. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.184
  Допаѓања:
  106.186
  Таков ли синдикат ти треба мори бабе, полутки и сирење и новогодишни пакетчиња да дели кога основни права на работник не се почитуваат?
   
  На Gosh, Petar80 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.508
  Пол:
  Женски
  Не сакам таков Бриџи душо..сакам синдикат што ќе не организира сите да излеземе на улица и да си ги бараме правата за достоен живот, право да дишам слободно а не да ми шкрипат забите од пм честички, да имам стандард, да немам извршители на глава, да немам глупи измислени даноци, да нема мобинг на работа и уште куп побарувања....сакам моите пари за чланарина да бидат правилно искористени а не таму тие синдикални лидери да купуват скапи коли, да го шетаат газот со швалерките, да ручаат по кафани на име на фактура:punch::envy:
   
  На buba4e89, Petar80, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  5.901
  Jas bev vo sindikat I izlegov zatoa sto vo nitu eden moment ne zastanaa na togashnite strajkovi, vo rakovodstvoto bea izbrani lugje koi se manipulatori , a za prijava za mobing ne se angaziraa. Voglavno se stitat samo interesite na rakovodstvoto a ne na clenstvoto.
   
  На buba4e89 и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  4.216
  Пол:
  Женски
  Јас не, ама татко ми е член и знам дека даваат кредити до одредена сума без камата, ги носат на екскурзии низ Македонија, ретко подалеку и мислам тоа е тоа. Но, пазете, за и ова да го добие човек треба да се познава со некого од таму, значи го немаат сите истиот третман. Кој нема познат, да простите ама синдикатот
  за к му служи

  Инаку порано давале прасиња, пакетчиња, друга храна не знам ти што, ама сега слабо некако.
   
  На theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
 11. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.375
  Ви дадоа образложение каде одат парите?
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.404
  Пол:
  Женски
  Допрва ќе даваат.
   
  На Petar80 и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Za nisto.
  Toa ne e samo vo MK toa e vo cel svet.
  Ima institucija koja treba da se grizi za pravata na rabotnicite ne e potreben sendikat.
  I jas sum rabotela vo institucija kade 5% od sekoj cek odel na sendikatot.
  Dobro e , koga otkazav rabota mi gi isplatija parite na posledniot cek.
  Fala Ne, od sendikat nema potreba.

  Da mi dava sendikatot roba na rati bez kamata (facepalm)!
  Paketcinja,..... hranarina, coraparina (sto bi rekol mm) (lalala)
  Greskata e kaj narodot koj e Ok so vakvi igri.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Полуткиве и кантите сирење ни се оставштина од социјализмот - подлажи го работникот со нешто за м'цкање и прати го за Први мај два дена да одмара, да иде на излет и да се начука - случајно да не му текне да организира некакви си протести за сопствените права, како на „покварениот“ Запад - пошто кај нас се' било совршено и немало ни за што да се протестира. :D

  А началството на синдикатот нека ака по „службени“ посети и екскурии низ Југославија, кај другите ограноци на синдикатот - на трошок на организацијата, секако. Е за тоа служеше синдикатот.

  Денес е исто - само што освен тоа што нема протести, нема веќе ни два слободни дена за Први мај, а све поретки се и полутките и сирењето. :D
   
  На Nausicaa, Lianna Anna, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.404
  Пол:
  Женски
  Кога сме кај прасиња сирење риби за св никола и јајца за велиден, да, даваа. До минатата година и тоа се квалитетно и асално. сеа ништо.
   
  На mira.mira, buba4e89 и Petar80 им се допаѓа ова.
 16. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.010
  Допаѓања:
  10.921
  Пол:
  Женски
  За да шират нозе шефиците на газдите.