1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зголемена тежина одма после трансфер-инв

Дискусија во 'Бременост' започната од Macika1234, 29 мај 2016.

 1. Macika1234

  Macika1234 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки,на почеток на бременост сум 5 недела,со инв и како го направив инв ми рекоа мирување строго....јас се поправив сигурно 3 кг во овие 5 недели!!!!!!!!!! Што од хормони,а највеке од лежењето Ч( Искрено ме фака паника до каде ке идам,имам слаби мачнини но не повракам,лежам и ужасно некако се осекам...кај дома по цели денови па и себе кога ке се видам...страшно Ч( Каков совет би ми дале???
   
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Кој ти кажа строго лежење?
   
 3. Macika1234

  Macika1234 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Докторот Димитров,сто ме води
   
 4. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Бог да чува! Освен ако кај тебе немало некакви медицински индикации нема никаква причина за тоа. Освен стимулациите и протоколот, нема никаква причина за бременоста да се третира со толкаво лежење.
   
  Последна измена: 29 мај 2016
  На rose60, danichap и only44you им се допаѓа ова.
 5. Macika1234

  Macika1234 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Имам изгубено една бременост јас,па абдоминален серклаж ми правеа,секако 2 недели СИТЕ мируваат,тоа шо некоја се понаша ко нисто да не е после трансфер не би си го дозволила. Јас од време на време идам на кафе али се со кола и во близина во маало,секако не возам. Три другарки со инв имам сите се трудни и сите лежат,само сто некоја поврака,некоја не...Само ме убива лежењево тоа е...
   
  На rose60 и DigY им се допаѓа ова.
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Ako ti rekol da lezis, lezi. ke oslabes potoa.
   
 7. Macika1234

  Macika1234 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Абе лежам ама незнам дали да се ставам на некој режим едноставно тешко ми е...
   
 8. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.159
  Допаѓања:
  262.215
  Многу овошје зеленчук, стек или риба за ручек....типична храна за трудници.
  Нема потреба од посебен режим, здрава исхрана е доволно.
   
  На rose60, ♡BuBaLe♡ и MilaP им се допаѓа ова.
 9. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  dieti bitno ne smees, isto i dimitrov kje ti kaze. probaj da e pozdrava hrana ama koga leze covek se debelee. jas do 12 ta lezev i 5 kg kaciv odma. toa e. bitno bebac zdrav ziv jas ke se opravam potoa.
   
 10. Macika1234

  Macika1234 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  да,најважно е да истерам до крај :(
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  kje bide ne mu se sekiraj, samo ne pridavaj mnogu na znacenje na vagata. pazi si ama ne se potresuj. na kraj site popraeni odime :D
   
 12. Macika1234

  Macika1234 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  опериран ми е кукот мене,не е поволно многу да качувам,порано редовно вежбав и бев у супер форма,последниве 2,3 год ми се ужас со една бременост изгубена,па испитувања па инв сега...
   
  На Proletno му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Isidora86

  Isidora86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2016
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Macika ne se sekiraj za tezina. Jas isto imav patoloska bremenost so inf i skraten cervix so konizacija, ama bev uporna lezev site 9 meseci, si rekov moram da izdrzam posto nagradata e golema. A isto se sekirav i za kilaza ama so normalna ishrana ne kaciv mnogu, nekoi 12 kg. No jadev teleski mandicki, zelencuk mnogu i ovosje, pilesko, supi... poveke na tecna hrana sega imam bebce doma i sum so stara kilaza a so carski se porodiv. Negooo mene me interesira abdomenalen serklaz zdravje za vtora bremenost... moze li da mi kazes kako se pravi kolku cini i sto e toa ustvari. Cervixot mi e mnogu kratok i bi sakala da znam dali ima uopste opcija da se sredi toa i da ne treba tolku strogo miruvanje
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.158
  Допаѓања:
  105.580
  Пол:
  Женски
  @Macika1234 прво честитки, со лесно да си ја износиш бременоста! Сега најважно е бебчето и лежи, мирувај, мисли само позитивно и не се замарај со килограми, храни се од аспект здрава трудничка исхрана, не мора да значи дека лежењето или бременоста воопшто многу ќе те здебели, секој организам е различен.. Јас имав една нормална, една патолошка која ја минав лежечки и една со две мали без да застанам воопшто, и сите три по 30 кила качував. Се слабее после одма