1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здраве крема

Дискусија во 'Лице' започната од bubu1, 8 август 2014.

 1. bubu1

  bubu1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  12
  Бугарска крема, смешни пари некои 60 денари, а ми ја испофалија сите. Земав вчера да ја пробам, па ќе видиме. Некој искуство со кремава? :?:
   
 2. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.040
  Допаѓања:
  43.497
  Пол:
  Женски
  Јас ја купив таа крема заради црвенилото кое што ми се појавува на лицето,наводно цинк оксидот помагал за ова.Малку чудна текстура има,тешко се размачкува и се познаваат многу белите траги,но добра е,би ја препорачала.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 3. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  8.909
  Пол:
  Женски
  Би сакала и јас да ја пробам но имам сува кожа па ми е страв да не ја влошам повеќе состојбата.. ја има ли некој со сува кожа пробано? :)
   
 4. Tina12

  Tina12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  8
  Според мене, нема врска тоа што кремата е со таква текстура.Си има таа и масти внатре.Инаку мајка ми ја користеше и тетка ми исто.Искрено и јас ја пробар за мозолче и само на него директно стававам и го исуши многу брзо.Така да ви ја препорачувам. :)
   
 5. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.872
  Допаѓања:
  4.872
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам само еднаш месечно. Кога сум пред или после циклус ми излегуваат по едно-две мозолчиња и ги мачкам со кремава само,за два дена поминуваат како ништо да немало :)
  Ја препорачувам :D
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.325
  Допаѓања:
  80.186
  Пол:
  Женски
  Мене не ми се допаѓа оваа крема воопшто. Давав милион шанси за да забежелам позитивни резултати, ама очигледно не ми одговара и не знам што чудо е ова со мојава кожа, кога гледам дека им одговара речиси на сите.
  Ниту ми ги залекува мозолките, ниту ми ја подобрува ситуацијата. Секогаш ставам само на мозолчето и наместо да го убрза созревањето и избивањето, кремата само ми го суши повринскиот дел и создава корупка на акната која изгледа за никаде и тотално е невозможно акната да си пробие за да ја отстранам. Чудна е и структурата; толку маснотии ми остава кога ќе се впие и исуши, дури не ми се верува.
  Кога ставам Дермогал или Хлоракол ситуацијата е далеку подобра, па престанав да ја нанесувам, само ја туткам од едно на друго место да не ја гледам. |(
   
  На iggybay му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  8.673
  Пол:
  Женски
  Јас денес ја купив, оти после мензис се нафрлав со мозолчиња и веќе не можев да се гледам во огледало. Па ќе видиме дали има ефект. Ќе и дадам период од недела дена па ќе пишам резултати.
   
 8. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Немам баш најдобро искуство со кремава, ја купив пред година дена затоа што ми рекоа дека помага со мозолчиња, ставав секојдневно ама по некое време приметив дека лицето уште повеќе ми се нафрлува и одма ја фрлив.. Јас не би ја препорачала на никој ама ете.. може кај некои ќе покаже добри резултати.
   
 9. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.104
  Пол:
  Женски
  Јас имам убаво искуство со кремава. Ја користев за мозолчиња и навистина имаше ефект. Убава е и за ранички, гребнатинки, црвенила и сл.
  Има и бебешка Здраве крема. Јас за бебуш си користам оригинална павловичева (и не ја менувам) но поради доброто искуство со обичната крема, сестра ми ми ја купила и таа за да ја пробаме.
  Си ја носам во бебешката торбицата и ја користам кога сме со син ми надвор од дома.
  Да, чудна текстура имаат и двете креми, тешко се размачкуваат и оставаат бели траги на кожата, но делотворна крема е, а и многу пријатно мириса.
  Гледам и бебушко супер ја поднесува, немаме црвенила на газенцето. :)

  Бебешка Здраве крема:
  [​IMG]

  Обична Здраве крема со цинк оксид:
  [​IMG]
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 10. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  104
  Ја користам еден месец и задоволна сум лицето ми се смири и немам црвенило како порано.
  Ја препорачувам :)
   
 11. DivineFM

  DivineFM Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2014
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  Јас ја земав заради црвенилото кое ми се појавува на лицето и да,навистина смирува. Ми исчезнаа и брунките и црвенилото ама тоа беше некој период од 1-2 недели. Кремата стварно помага ама до моето лице е. :) Пребрзо ми се заситува кожата. Кога ке земам некој нов крем,убав е само додека да ми се засити кожата од него,после тоа нема никаков ефект. :@
   
 12. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  7.618
  Пол:
  Женски
  Jaс ја користам веќе година ипол и стварно има голем ефект. :D
  Лицето ми е исчистено, црвенилото го нема. Многу е добра, ја препорачувам. :)
   
 13. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.497
  Пол:
  Женски
  Мајка ми вчера ми ја купила па сакав да прашам дали се става само на мозолчињата или може и на целото лице?
   
 14. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.974
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали кремата може да се користи за редуцирање на црвенилото на кожа која не е склона кон појава на акни?
   
 15. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.367
  Допаѓања:
  60.334
  Поента, мислам дека не е погодна за смирување на црвенилото, бидејќи кремава е многу густа, содржи и цинк кој патем ги исушува акните (дури и таа на која не пишува дека е со цинк оксид), а кожата која не е склона кон акни само премногу ќе ја исуши.
  По мене ова е баш наменска крема за исушивање на бубуличките, и јас ја ставам само директно на акна кога имам да ја сосуши.

  За смирување на црвенило најубаво е некоја лесно хидратантна крема, со алое вера пример, или со невен, мислам дека и тој е добар за смирување на кожата.

  Едит: Сега ги прочитав погорните мислења дека кај некои смирува црвенило, мене лично не ми личи на такво и јас ја немам пробано во таа сврха, бидејќи на се ми личи само на крема за цело лице со таква текстура не личи.
  Ама ефтина е и можеш да ја пробаш да видиш како ќе ти и за што ќе ти одговара. :)
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.974
  Пол:
  Женски
  Со тоа што содржи цинк оксид во дилема сум дали ќе го редуцира црвенилото или пак ќе ја суши кожата која на образите ми е нормална.Сакав некој да сподели искуство од нејзината употреба.
  Ти благодарам за одговорот :)
   
 17. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.997
  Пол:
  Женски
  Кремава не е скапа, а помага многу. Јас сум задоволна, кога и да имам некоја иритација на кожата на лицето ставам од неа. Ми поминува и црвенило и се. Така да ја порачувам.
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.325
  Допаѓања:
  80.186
  Пол:
  Женски
  Поента, земи си од другата Здраве, има и со полесна формула конкретно наменета за иритации и цвенила.
  [​IMG]
  Можеби таа ќе ти биде подобра. Јас пишав и претходно, имам мрсна кожа и кремава ми ja мрси уште повеќе, па ја избегнувам. Никогаш не ми направила лишаи, но никогаш не се знае со различните типови на кожа.

  Има и Здраве Бебе, сигурно таа е уште подобра за ваква намена, но многу ретко ја гледам низ маркетите. Можеби ја има во некоја од аптекиве.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 19. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.974
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што имам чувствителна кожа, според споделените искуства кремот со полесна формула може да биде посоодветен за мојот проблем.Секој тип на кожа различно реагира на кремите и додека не се проба не може да се биде сигурен.А што се однесува до детската варијанта на кремот Здраве не сум ја видела во маркетите,па ќе ја побарам низ аптеките.
  Ти благодарам :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.160
  Допаѓања:
  22.992
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам и сум презадоволна, за тие пари е стварно одлична.
  Мене барем ми го намалва црвенилото, ја клавам за спиење, а и заприметив дека последните дена и мозочињата веќе ми се суви, пробајте ја :)
  Да ви ја препорачам јас и во жолтото паковање и од неа исто сум задоволна, и оваја е некаде околу 50-60 денари, ама исто е добра :)
  [​IMG]
  Мене искрено многу ми вредат двете креми за парите :)
   
  На mislilo му/ѝ се допаѓа ова.