Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здравствениот систем за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од VDT2906, 29 септември 2020.

 1. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.668
  Допаѓања:
  11.450
  Пол:
  Женски
 2. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.552
  Допаѓања:
  48.471
  Пол:
  Женски
 3. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.574
  Допаѓања:
  66.618
  Пол:
  Женски
 4. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.668
  Допаѓања:
  11.450
  Пол:
  Женски
  На PaLaVa, Justicija, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
 5. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.101
  Допаѓања:
  38.426
  Пол:
  Женски
  Не,него научени се на легање и клати врата земај плата, хаха хихи светле метле, па сега дошло вистинското и капут.
  Многу брзо заборавивте кои и што беа истите тие луѓе пред "пандемијава".
   
  На DevilGirl212, marchi-cool, Idedemja и 9 други им се допаѓа ова.
 6. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.615
  Допаѓања:
  165.302
  Срамота!!!
  Во сред пандемија, неразбран народот бил, а каков ќе е во приватните?
  И они биле хумани.
   
  На fana, Biljarkata и ada21 им се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.298
  Допаѓања:
  226.111
  И хуманоста има свои граници.

  Со оглед како мизерно ги третираат тие што работат во ковид, секоја среќа им ја посакувам.
  Уште малце, со тревки ќе се лечиме.
  Во ваква гомце држава, така и ни треба.
   
  На PaLaVa, Victorian, Doozy и 11 други им се допаѓа ова.
 8. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.615
  Допаѓања:
  165.302
  Каме зарем ова е хуманост
  Како се третирани? Еве не знам, ама што очекуваат во ваков хаос во кој е опфатен цел свет?
  Што сакаат? Да нема наплив на пациенти?
  Еве јас не им посакувам среќа оти го оставаат на цедило обичниот народ кој нема да си плати лекување во приватните болница.
  И тоа пред есенскиот бран.
  Мизерија се. Само на социјалните мрежи се најсилни и најхумани.
  Ете зошто ги тепаат, оти далеку се од хумани.
   
  На Feminka22 и g8lQQk им се допаѓа ова.
 9. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.298
  Допаѓања:
  226.111
  Не навлегувам во детали, не сакам.
  За хуманост негде другде, овде не.
  Јас лично, сосема ги разбирам.
  И не, не е проблем наплив на пациенти. Најчесто, при давање отказ, најмал проблем е работата.
  Тргам од себе, отказ не би дала поради обем на работа, ама поради многу други задкулисни настани и игри - да.

  Последно гајле ќе ми биде дали и колку народот ме гледа како хумана.
  Треба да сум идиот, а не хуманитарец, да дозволам некој да ме гази.
   
  На PaLaVa, Doozy, noteforself и 7 други им се допаѓа ова.
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.240
  Допаѓања:
  96.255
  Не си одат поради пациентите, си одат поради мобинг. И во други болници се најавува истото. Плата не им качија нив, само на докторите, пола сестри отидоа во странство а старите сестри што останаа работат 24ки на 60 години, на нога.
  У светот им аплаудираа, кај нас ги понижуваат до степен да напуштат работа.
  Не верувам дека стари сестри си одат од мрза.
   
  На PaLaVa, Justicija, Doozy и 16 други им се допаѓа ова.
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.495
  Допаѓања:
  9.426
  Пол:
  Женски
  Да работам 28 години некаде и да не бидам ценета, и јас би напуштила без око да ми трепне.
  А сестрава што пишала дека има одмор од 2019 и 2020, значи дека од пред пандемијава немала земено денови за да и останат од 2019 неискористени. И јас разбирам криза, ама и таа е човек.
   
  На Мамичка, PaLaVa, Justicija и 13 други им се допаѓа ова.
 12. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  13.847
  Пол:
  Женски
  Па зарем не им покачија 10 % плата ?
   
 13. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  10.832
  Допаѓања:
  102.499
  Регулиран престој на брачен другар е семејно обединување, баба, дедо не е семејно обединување. Така јас го разбирам, така Фри пиша во другата тема- раѓање бебе, погреб, лекување исто биле оправдани причини. Ова од германски институции кои одобруваат влез, и да влезе на среќа после треба да се пријави кај истите институции по некој од нив одобрен основ @green.eyes .
   
  На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.142
  Допаѓања:
  237.981
  А кога се прават сестрите 'поголеми' од докторите, арно им е?

  Што мислеа дека е работата?
  Само да земаат муфте кафиња, пијачки, јадачки и шо уште не од пациентите?

  Оставени беа пациенти сами на себе.
  На пациенти кои се неподвижни, фамилијата ако не им седи до нив по цел ден и да им подава вода да се напијат, пелени да им сменат... ќе се распаднат по болничките кревети.

  Сега: “О леле мамо тешко е“

  Море мрш таму!
   
  На marchi-cool, Idedemja, deskarada и 5 други им се допаѓа ова.
 15. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  13.847
  Пол:
  Женски
  Сите сме заменливи.
  И лекари и мед. сестри напуштаат, други доаѓаат, не се ниту први, ниту последни.
  Но, стои дека во маката, јунаците се познаваат.
  Некој ќе издржи, некој не, тоа е ...нормален процес.
   
  На Idedemja, JuLleE и WildMk им се допаѓа ова.
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  9.059
  Допаѓања:
  143.611
  Пол:
  Женски
  Хранење на неподвижните пациенти, нивно преслекување, менување пелени, постелнина ,...Не е работна задача на мед сестра или на докторот.
  За тоа се болничарите, кои за жал ги има премалку.
  Со оглед дека болничар може да работи и со гимназија државата до сега требаше да вработи доста болничари.
  Ај, докторите и сестрите се дефицитарни, ама болничар може секој да работи.
  Само што не сакаат!
  Никој не сака за 250 евра да брише га*ови
   
  На marchi-cool, PaLaVa, VDT2906 и 10 други им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.142
  Допаѓања:
  237.981
  На цел персонал е проблем.
  Ако има недостаток од болнички кадар, ќе си побараат.
  Ако не им се исполни барањето, ќе протестираат, ќе тргнат по правни инстанци.

  А не, си спијат на ушите сите.. и после друг им е крив.

  Ако никој не сака да биде болничар и да брише газови, сестрите ќе бришат.
  Тие се следни во хиерархијата.

  А да:

  Срам да ти е за тоа 'бришат газови'

  Болниците се за болни и онеспособени.
  Шо очекува медицинскиот персонал кога се вработува во болница?
  Дека здрави и способни ќе им доаѓаат.. на одмор?

  Хумани биле.. мај ес!

  Реков: Мрш таму!
   
  На Just.do.it, kolovoz и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 18. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  10.832
  Допаѓања:
  102.499
  Тоа оти ЕУ е. Кажав јас корона е најмногу политика, помалку економија а најмалку здравствена категорија. Фак ит.
   
  На azelea и vitamina им се допаѓа ова.
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.552
  Допаѓања:
  48.471
  Пол:
  Женски
  @JuLleE извини ама народов бидејки не се придржува кон мерки, нема нели корона и после оп ќе им тропне на врата па леле мајко леле мајко сестрите, докторите кај се. Хуманост за хуманост, ама па и нив им е преку глава. Има сестри до сестри и не се сите исти и безобразни.
   
 20. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.298
  Допаѓања:
  226.111
  Сигурно, оти Вајлд така сака |(
  Мрш, мрш, кој си има пари за приватно супер, кој си нема, баба Рада нека ја бара.
  Доаѓале нови, жими мајка доаѓаат, уште од средно спремаат документи џева да фатат.
  Според мене - сосема оправдано.
  За овие пари што ги земаат, за односот кој го добиваат, сто пати сум рекла - да сум доктор, да сум сестра, во државно здравство не ми се исплати да работам.
   
  На PaLaVa, KateKane и fana им се допаѓа ова.