1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"Зелени нокти"

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од WildNightGirl, 16 декември 2019.

 1. WildNightGirl

  WildNightGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,
  Се соочувам со еден т.н проблем, за кој имам премногу заблуди и не знам што е конкретно и како се лечи.
  Ве молам за искуства, терапија и мислење.
   

  Прикачени фајлови:

 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.599
  Допаѓања:
  170.151
  Пол:
  Женски
  Ќе си одиш на лекар за ова. На форум не може да ти дадат дијагноза и терапија.
   
  На sj *O*, najjacha, Nithya и 5 други им се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.646
  Појди на дерматовенеролог (кожен доктор).
  Секогаш има слободни термини, најдобро тие ќе ти кажат како да се лекуваш.
   
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.758
  Допаѓања:
  136.622
  Пол:
  Женски
  Габична инфекција е. Има едни капки во аптека, земи и ставај секој ден еден месец или додека ти помине.
   
 5. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  907
  Допаѓања:
  4.695
  Пол:
  Женски
  Зелените нокти се знак за бактериска инфекција. Оди на лекар нека ти препишат капки.
   
 6. mama*rose

  mama*rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  911
  Пол:
  Женски
  Јас го имав истиот проблем ставав капки и тоа помина со самото растење на ноктот
   
 7. WildNightGirl

  WildNightGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  За кои капки станува збор?
   
 8. Stephen Amell

  Stephen Amell Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  1.759
  Допаѓања:
  16.721
  Пол:
  Женски
  Мене докторот ми препиша Ексодерил. И јас имам проблем со габична инфекција на ноктите.
   
 9. mama*rose

  mama*rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  911
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 10. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.513
  Допаѓања:
  125.505
  Пол:
  Женски
  Ова ти е габична инфекција. Најверојатно е настаната од силен удар или притисок, твоја задача е сега да користиш егзодерил на ноктот три пати на ден, гледај да не оди на мевцето кај кутикулите, туку само на болниот дел. Габичната е многу досадна работа и требаат месеци за да помине, затоа си бара и упорност. Џабе ти е доктор. Доктор оди на козметичар за вакви работи, единствено што прават е што преку операција го вадат цел нокт, твоите слоеви одново растат и пак врз габа и повторно одлепува од матрикс ноктот и така во круг.
  Е сега, кажи дали ти е одлепен пред да почнеш да го лечиш ( би требало скроз од оздола кај зеленото да е одлепен) ?
  Ако е , баш таму кај што е, ноктот ќе си го исечеш скроз. До кај што има воздух. Тебе од подигање ти има вода и нечистотија влагано затоа и е позеленет. Значи го сечеш делот кај што е дигнато максимум се да извадиш и директ на месото (матриксот) ќе ставаш егзодерил. За некое дополнително прашање слободно обрати ми се во дм. :)
   
 11. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.775
  Јас го имав истово, бидејќи си правам нокти козметичарката ми пренела инфекција габична. Веројатно од нечисти и недизенфицирани турпии и други алатки. Купив ексодерил и нешто како лак паметам 700 ден беше. Во Зегин прашав што даваат за габични инфекции на нокти и тоа ми препорачаа. И двете ги користев и ми помина сега ми е чисто.