1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен измет кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Zaljubena11, 8 јануари 2013.

  1. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво! Бебето на мојата братучедка има 43 дена, но во последно време има зелен измет. Дали може да ми објасните зошто се јавува тоа, бидејќи сите сме загрижени, а бебето е супер па дури почна и да гука. Не е гладно све е супер. Дали е можно од промената затоа што вчера дојде од Штип во Кочани и ќе остане овде неколку дена ???
     
  2. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Еве ти одговор на прашањево (од друга тема):
     
    На Zaljubena11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Зелена столица може да се појави и доколку бебето не ја доцицува едната града и се префрла на другата. Млекото на почетокот е поретко но побогато со лактоза, а млекото што се излачува понатаму со цицањето е побогато со маснотии, а со помалку лактоза. Затоа треба да се остава бебето да го доцица млекото од едната града, па да се префрли на другата, бидејќи премногу лактоза предизвикува зелена столица и гасови.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    А дали знаеш доколку бебето е на АД млеко која можи да е причината за зелена столица??
     
  5. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    mojata babica mi kaza deka zelena stolica nekolku pati vo den znaci deka bebeto e gladno ne e dovolno nahraaeto
     
  6. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Dokolku bebeto e na AD e od zelezoto vo samoto mleko pogotovo Hipp ima mn zelezo
     
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Зелена столица, која не е регулирана и пелената изгледа како да е испрљана, а детето е на доење, значи дека детето е гладно.
    Јас го имав тој случај со моето. После тоа преминавме на дохрана
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Poslednata kaka ni e zolto zelena :| Kerka mi cica na sekoj cas ne znam dali e do mlekoto dali e gladna.
     
  9. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Ако пелените се полни не се секирај не е гладна.
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Малата моја послесниве денови се зелено има :^) ајде роа туку некако тенко се кака,од што може да е?
     
  11. kikus1989

    kikus1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    I jas za toa ce prasuvav mojava ima 2 ipol meseci i celo vreme kaka tecno 2 nedeli sme samo na doenje eve deneska 5 pati e kakana poslednoto ko na zeleno :( neznam vise sto da i pravam sega placese skoro 3 sati a pedijat.vika normalno e no epten i se tecni kakite voda zlatnozolti a prviot mesec kakase na 2 sati po malku katastrofa sum . Kazete nekoj mislejne
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Тоа што плаче може да и е од грчевите.
     
  13. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Штом кака зелено,и има столица како пролив,а пелената делува како да е испрлана исто така и плаче тогаш детето е ГЛАДНО . Даj му ад млеко
     
  14. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Ако кака зелено , не мора да значи дека е гладно. Рачиња во уста , може вирусче. Моето синче кака постојано значи секоја пелена е какана , порано знаеше да прошара зелено по каканото ама не беше гладен, добро напредува сега е 6300 а е колку твоето. Значи ако имаш барем 5 тешки пелени и добро напредува не е гладно. Би те советувала да се консултираш со докторката од Соба за доење на фасебоок.
     
  15. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Зелена кака не значи ништо, тоа дека бебето е гладно, настинато и уште што не, паѓа во вода, така да тоа е нормална столица кај доенчиња, прашај и на фејсбук во соба за доење истото ќе ти го одговори и докторката таму. И мојата таа возраст имаше бројни столици кои постепено ќе се регулираат, не се нервирај мислам дека немате никаков проблем
     
  16. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Ако бебето е гладно нема воопшто да кака, впрочем што ќе кака?
    Убаво ти вели феминката над мене косултирај се со Др. еве барем на фејсбук во групата соба за доење. Јас неколку пати имам прочитано баш таму како мајките се жалаат за зелените каки и бараат совет. Како што е нормално столицата да биде течна кај бебе што цица така е и нормално ако има зелени каки. Можат да сменуваат бои од жолто, зелено, па и кафенко. Ако зелената столица потрае (мислам со денови) можеби тогаш има место за паника. Ако бебето добро напредува нема никогаш место за паника, а зелените каки може да се од некое вирусче, можеби воздух во црева или зелена исхрана на мама.
    Поздрав
     
  17. kikus1989

    kikus1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Na fb dokt.mi kaza ok e no mojve se zapnale gladna e a yaa ne saka voopsto da pie ad celo paketce nan go frliv naprajgo isturigo. A zeleno e ednas nedelno ikako zlatno tecno a i prdi nenormalno mnogu i glasno a racinata ovie 2 dena gi nosi vo usta . Ako se grcevi koga proagaat pobudalev. Utre prajme krstevka so strav kako ce pomineme
     
  18. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Кај доени бебиња какањето и прдењето е многу звучно затоа немај гајле. Штом и докторката ти кажала дека е ок не се замарај со останите .Ти си мајка не е некој друг, ти знаеш што е најдобро за бебуш.
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Гледам малата на ден до 4пати како има зелен измет некад е како водичка а некаде подебелко :^) ми рекоа дека можеби е настината,незнам дали да одам на педијатар?..
     
  20. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    ima li dr znaci da pokazuvaat deka e nastinata??? posto od vreme na vreme isto bese i kaj moevo ama ponekogas e i poradi mlekoto sto ne go docicuvaat velat od gradata toa sto bilo prvoto mleko bilo poretko i zatoa imale zelen izmet bebinjata, i mn znaci sto jades jas jadev nekolku dena marula i zatoa imase zelen izmet sega e ok