Зелен измет кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Zaljubena11, 8 јануари 2013.

 1. Zaljubena11

  Zaljubena11 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Здраво! Бебето на мојата братучедка има 43 дена, но во последно време има зелен измет. Дали може да ми објасните зошто се јавува тоа, бидејќи сите сме загрижени, а бебето е супер па дури почна и да гука. Не е гладно све е супер. Дали е можно од промената затоа што вчера дојде од Штип во Кочани и ќе остане овде неколку дена ???
   
 2. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.798
  Еве ти одговор на прашањево (од друга тема):
   
  На Zaljubena11 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Зелена столица може да се појави и доколку бебето не ја доцицува едната града и се префрла на другата. Млекото на почетокот е поретко но побогато со лактоза, а млекото што се излачува понатаму со цицањето е побогато со маснотии, а со помалку лактоза. Затоа треба да се остава бебето да го доцица млекото од едната града, па да се префрли на другата, бидејќи премногу лактоза предизвикува зелена столица и гасови.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  А дали знаеш доколку бебето е на АД млеко која можи да е причината за зелена столица??
   
 5. Beluvce84

  Beluvce84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  71
  mojata babica mi kaza deka zelena stolica nekolku pati vo den znaci deka bebeto e gladno ne e dovolno nahraaeto
   
 6. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  77
  Dokolku bebeto e na AD e od zelezoto vo samoto mleko pogotovo Hipp ima mn zelezo
   
 7. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.474
  Зелена столица, која не е регулирана и пелената изгледа како да е испрљана, а детето е на доење, значи дека детето е гладно.
  Јас го имав тој случај со моето. После тоа преминавме на дохрана
   
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  4.522
  Poslednata kaka ni e zolto zelena :| Kerka mi cica na sekoj cas ne znam dali e do mlekoto dali e gladna.
   
 9. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Ако пелените се полни не се секирај не е гладна.
   
 10. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.749
  Пол:
  Женски
  Малата моја послесниве денови се зелено има :^) ајде роа туку некако тенко се кака,од што може да е?
   
 11. kikus1989

  kikus1989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  I jas za toa ce prasuvav mojava ima 2 ipol meseci i celo vreme kaka tecno 2 nedeli sme samo na doenje eve deneska 5 pati e kakana poslednoto ko na zeleno :( neznam vise sto da i pravam sega placese skoro 3 sati a pedijat.vika normalno e no epten i se tecni kakite voda zlatnozolti a prviot mesec kakase na 2 sati po malku katastrofa sum . Kazete nekoj mislejne
   
 12. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Тоа што плаче може да и е од грчевите.
   
 13. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.474
  Штом кака зелено,и има столица како пролив,а пелената делува како да е испрлана исто така и плаче тогаш детето е ГЛАДНО . Даj му ад млеко
   
 14. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Ако кака зелено , не мора да значи дека е гладно. Рачиња во уста , може вирусче. Моето синче кака постојано значи секоја пелена е какана , порано знаеше да прошара зелено по каканото ама не беше гладен, добро напредува сега е 6300 а е колку твоето. Значи ако имаш барем 5 тешки пелени и добро напредува не е гладно. Би те советувала да се консултираш со докторката од Соба за доење на фасебоок.
   
 15. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  131
  Зелена кака не значи ништо, тоа дека бебето е гладно, настинато и уште што не, паѓа во вода, така да тоа е нормална столица кај доенчиња, прашај и на фејсбук во соба за доење истото ќе ти го одговори и докторката таму. И мојата таа возраст имаше бројни столици кои постепено ќе се регулираат, не се нервирај мислам дека немате никаков проблем
   
 16. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  4.989
  Пол:
  Женски
  Ако бебето е гладно нема воопшто да кака, впрочем што ќе кака?
  Убаво ти вели феминката над мене косултирај се со Др. еве барем на фејсбук во групата соба за доење. Јас неколку пати имам прочитано баш таму како мајките се жалаат за зелените каки и бараат совет. Како што е нормално столицата да биде течна кај бебе што цица така е и нормално ако има зелени каки. Можат да сменуваат бои од жолто, зелено, па и кафенко. Ако зелената столица потрае (мислам со денови) можеби тогаш има место за паника. Ако бебето добро напредува нема никогаш место за паника, а зелените каки може да се од некое вирусче, можеби воздух во црева или зелена исхрана на мама.
  Поздрав
   
 17. kikus1989

  kikus1989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  Na fb dokt.mi kaza ok e no mojve se zapnale gladna e a yaa ne saka voopsto da pie ad celo paketce nan go frliv naprajgo isturigo. A zeleno e ednas nedelno ikako zlatno tecno a i prdi nenormalno mnogu i glasno a racinata ovie 2 dena gi nosi vo usta . Ako se grcevi koga proagaat pobudalev. Utre prajme krstevka so strav kako ce pomineme
   
 18. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Кај доени бебиња какањето и прдењето е многу звучно затоа немај гајле. Штом и докторката ти кажала дека е ок не се замарај со останите .Ти си мајка не е некој друг, ти знаеш што е најдобро за бебуш.
   
 19. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.749
  Пол:
  Женски
  Гледам малата на ден до 4пати како има зелен измет некад е како водичка а некаде подебелко :^) ми рекоа дека можеби е настината,незнам дали да одам на педијатар?..
   
 20. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  ima li dr znaci da pokazuvaat deka e nastinata??? posto od vreme na vreme isto bese i kaj moevo ama ponekogas e i poradi mlekoto sto ne go docicuvaat velat od gradata toa sto bilo prvoto mleko bilo poretko i zatoa imale zelen izmet bebinjata, i mn znaci sto jades jas jadev nekolku dena marula i zatoa imase zelen izmet sega e ok