1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

 1. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.858
  Допаѓања:
  13.470
  Зелениот чај е познат по тоа што го намалува холестеролот и со тоа се балансира неговото ниво во крвта. Спречува да се создаваат масни наслаги во телото и го забрзува метаболизмот. На овој начин тој помага при губењето на килограмите и одржување на линијата.

  Зелениот чај штити од болести.Докажано е дека зелениот чај содржи корисни полифеноли, кои се многу јаки антиоксиданси кои го зајакнуваат имунолошкиот систем ,кои помагаат во борбата против ракот (го намалуваат дејството на ензимите кои овозможуваат канцерогените клетки да се населуваат во организмот и со тоа ги намалува шансите за заболување од рак. Кинеска студија која била спроведена на 6.928 жени покажала дека тие кои редовно конзумираат зелен чај имаат 12 % помал ризик да заболат од рак на дојка). Полифенолите помагаат и кај луѓето кои имаат проблем со спор метаболизам како и при диети (докажано е да при диети, луѓето побрзо губат килограми доколку наместо вода пијат зелен чај. Лицата кои пиеле зелен чај изгубиле повеќе од 7% масни наслаги отколку луѓето кои пиеле други напитоци, со ист број на калории).

  Зелениот чај исто така штити од срцев удар и мозочен удар (врз основа на 9 научни истражувања било докажано благотворното дејство на зелениот во превенцијата на мозочниот удар. Лицата кои пијат 2 до 3 шољи чај дневно имаат 21 % помал ризик да доживеат мозочен удар).

  Зелениот чај ги намалува токсините на црниот дроб вклучувајќи ги и оние од цигарите и алкохолот.

  Доколку редовно го конзумирате или ја перете усната шуплина со него, тој спречува појава на кариес и ги штити непцата и грлото (во студија, во која учествувале 940 мажи, било докажано дека оние мажи кои пиеле зелен чај имале појаки и поздрави забни непца)

  Ја намалува појавата на тромбоза, односно ја спречува аглутинацијата на крвните плочки - тромбоцитите.
  Може да се користи и како средство за чистење и освежување на кожата на лицето.

  Честото конзумирање на зелен чај може да ја зголеми јачината на коските (благодарение на катехинот кој го содржи зелениот чај) , да го стимулира растот на коскената срж, да го успори нивното распаѓање и да спречи појава на остеопороза (тајвански научници откриле дека високата содржина на полифеноли во зелениот чај ја одржува густината на коските и со тоа ја спречува остеопорозата. Затоа на жените, посебно во периодот на менопаузата им се препорачува да пијат зелен чај во поголеми количини)


  Нова студија во Јапонија ја открива врската меѓу честото консумирање на зелен чај и помалата појава на депресија...

  Новата студија е извршена на 1058 жители од Јапонија на возраст од 70 години. Позитивен ефект се манифестирал кај оние испитаници кои секојдневно пијат по две до три чаши, а резултатите се уште подобри меѓу испитаниците кои дневно пијат по четири чаши на зелен чај.

  Точниот механизам на дејството на зелениот чај врз депресијата се уште не е јасен, но ова е уште една во серијата на докажани благотворни ефекти на мултилатерален пијалок.
  __________________

  Знаеме кои се бенефитите од зелениот чај, дека помага и во слабеењето, но и не е баш вкусен да речеме, знам дека го има и во вид на таблети, па сакам да прашам дали ги имате користено и какво е вашето искуство?
   
  На SunnyGirl2, Lavica.4, Cacuvche и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  jas sega pocnav da go pijam procitav deka go podobruva imunitetot ne e los po vkus go mesam so med,ne go imam probano bez med
   
  На Just.Someone му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Elenaaa

  Elenaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  imam slusnato deka zeleniot caj se pie bez nikakvi dodatoci zatoa sto na toj nacin gi gubi svojstvata..Probaj da go pies bez nisto so tek na vreme ke se naviknes na nego;) pozz
   
  На macence4 и anembu им се допаѓа ова.
 4. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  od kade go zema i kolku koshta ?
   
 5. MATH

  MATH Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  JAS GO PIJAM PODOLGO VREME I SE NAVIKNAV NA VKUSOT,DURI SEGA I MI E PRIJATEN,A ZABELEZAV DEKA MNOGU MI VLIJAE POVOLNO NA IMUNITETOT I VOOPSTO NA ZDRAVJETO ;)
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.420
  Допаѓања:
  125.649
  Ima i so vkus na limon i nane, tie se povkusni. I mene mi bese gaden, ama se naviknav na toj so limon.
   
  На Sanela94 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Jas pak samo zelen chaj pijam, ima so razlichni vkusovi i super mi e.... ne go zasladuvam, ama ponekogash moze 1 laziche med da dodadam ako mi bara dushava blagichko...
   
 8. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  го има по обичниве продавници и маркети во филтер кесички, едно паковање со околу 20 филтер кесички внатре е некаде околу 60 ден. јас таков имам пробано ама неможев да се навикнам на вкусот и го пиев на екс со затнат нос :lol: и после 2-3 чаши се откажав :D
   
 9. sasho

  sasho Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Probaj go zeleniot caj na vitalija so zen shen i raza ima dobar vkus
   
 10. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  EVE RESENIE ZA SITE NA KOI NE VI E VKUSEN..:) KE SI KUPITE ZELEN CAJ TAHEBO NA VITALIJA GO IMA VO SITE APTEKI , MARKETI OKOLU 100 DEN E .....SO MIRIS NA PORTOKAL I VO LIVCINJA E NE FILTER...MNOGU E DOBAR ;) POZDRAV I PISETE KAKO STE ZADOVOLNI
   
  На srekice и AudreyHepburn им се допаѓа ова.
 11. BJA

  BJA Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  4
  Vo red za zeleniot caj megutoa dali nekoj probal da slabee so zeleno kafe?
   
 12. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  155
  Denes si kupiv kapsuli od zelen caj sakam da simnam nekoe kilce ova praznicive nemaat kraj ama dosta bese pocnuvam so cistenje gi zemav zosto navodno se poefikasni od cajot ke go pijam i nego zaedno pa ke vidime dali ke ima rezultati .
   
 13. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.316
  Допаѓања:
  144.950
  Еее баш пиши шо ке биде од таа комбинација.
  Јас пијам зелен чај секој ден,минимум една шоља и благодарение на него,стомакот ми е рамен,скроз,наводни ради витаминот ц кој го содржел.Недостаток на витамин ц води до таложење на масти на стомакот.
  Инаку,колку чини зеленото кафе да не знае некој и ефекти,вамте-тамте?!
   
 14. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  666
  Pijam zelen caj oddamna!
  Mnogu e dobar i mi pomaga vo detoksikacija na organizmot ..pa ednostavno osecas deka ti se topi saloto.
  Ve citam za vkusot i nemozam da se slozam ...mene mi e SUPER ,bas ima nekoj egzoticen vkus sto mi se dopadja.
  Sto se odnesuva do ZELENOTO KAFE imas i vo ZEGIN -kesicki ..po 25 denari se edna(za edna solja) imaat vkus na vanila i go UBIVAAT apetitot ,osobeno ako go ispies prvo od sabajle i edno popladne okolu 18-19h,za da ti ubie apetit da ne veceras.
  Isto taka Z.KAFE go ima i vo VERO.kutija so kesicki (mislam 20) cini 700 i nesto denari,ama vo Sk sigurno go ima onaa srpskoto z.kafe so Leontina na slikata.
  Takvo bilo poefikasno i poubavo od ovaa sto e na Docctors(so pisev do sega),ama za zal go nema vo BT!
  Poz.
   
 15. marjanaa

  marjanaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  i jas od pred dva dena pocnav da go pijam, ama nikako ne mozam da se naviknam na vkusot mnogu mi e grozen i zatoa go pijam so zatnat nos :D
   
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  Procitaj pogore....pisav kako da go resite problemot ako ne vi e vkusen....pozdravce:)))
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.371
  Допаѓања:
  63.411
  Пол:
  Женски
  tolki pozitivni raboti se iznacitav za zeleniov caj pa ajde resiv i jas od denes da go pijam. Ama ova vkusov stvarno ubiva :worried: ama aj se turka nekako
   
 18. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  е баш ми ја погодивте темата,се размислував да си купам зелен чај и сега дефинитивно сум решена да го пробам,ама тоа со вкусот изгледа ке биде проблем :) ама во секој случај ке го пробам па ќе ви кажам дали има било какви ефекти и на мене.поздрав
   
 19. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  AJDE IZGLEDA VE MRZI DA SE VRAKATE NA POSTOVITE POGORE A JAS UPORNO SAKAM DA VI POMOGNAM... :twisted: :lol:
  ZEMETE GO NA VITALIJA ZELEN CAJ TAHEBO, NE E VO KESICKI FILTER, TUKU VO LIVCINJA, SO MIRIS I VKUS NA PORTOKAL E...I MNOGU E POKORISEN OD FILTER KESICKITE...100 DENARI E A GO IMA SEKADE...APTEKI, VERO, TINEX.... :lol: EVE VI RESENIE ZA VKUSOT...IMA BAS TAKOV SMEK , ORIENTALEN :lol:
   
 20. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Договореноооо зелен чај тахебо на виталија! фала на помошта :D