1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земена (Taken) [2008]

Дискусија во 'Филмови' започната од ludoto19, 30 јуни 2012.

 1. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Се надевам преводов е добар :)
  Епа вака, сигурна сум дека скоро сите го имате гледано филмов :) .

  Накратко рецензија

  Ќерка на бивш ЦИА специјалец, оди со другарката во Париз, каде е киднапирана од Албанска Мафија, за бело робје.
  Татко и ќе стори се да ја најде...

  Набрзо ќе има и продолжеток, и во вториот дел ќе се работи за одмазда, на таткото на еден од Албанците,а дејството ќе се одвива во Истамбул .

  Кој го нема гледано филмов, јас му го препорачувам, иако не сум љубител многу многу на акции, овој филм го имам гледано многу пати без да трепнам :)
  А поготово колку си го обожавам Лиамчо,уште толку си уживав во филмов :D

  http://www.youtube.com/watch?v=wCbDUREBwUg

  http://www.youtube.com/watch?v=VpaT8NzkLgE
   
  На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Нема утка со Лиам. А и многу ми е некако мажествен и секси :D

  Филмов, заедно со Unknown ме оставија без здив. Не најдов ниедна замерка, се си беше на место, од глума, редослед на настани, баш се. Се соживеав со девојките и со таткото.
  Одлиќен :clap:
   
 3. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Одличен филм. :inlove:

  Најдобриот цитат во филмот:

  I don't know who you are. I don't know what you want. If you are looking for ransom, I can tell you I don't have money. But what I do have are a very particular set of skills; skills I have acquired over a very long career. Skills that make me a nightmare for people like you. If you let my daughter go now, that'll be the end of it. I will not look for you, I will not pursue you. But if you don't, I will look for you, I will find you, and I will kill you. :bandit: :muscle:

  Го обожавам Лиам Нисон :l:

  Инаку, годинава ќе излезе втор дел од филмов :)
   
 4. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  Браво бре Лудо !!
  Ова е единствениот филм кој сум го гледала мнооогу пати и никогаш не ми е доста од него.
  Совршенство од филм и многу реална приказна. За тоа што може да им се случи на девојките кои ја напуштаат сопствената држава одат во друга непозната и без око да им трепне одма ги даваат своите лични информации и каде престојуваат.
  Но не секој би имал можност да си го поврати детето од ваква најлоша работа. Храброст,упорност,снаодливост и многу знаење- таткото херој.
  Првиот пат кога го гледав уживав,просто неможев да се изначудам колку добро е направен филмот.
  И пак ќе го гледам и пак и пак.
  Едвај го чекам вториот дел.
  Незнам дали има некој што не го гледал,но ако има одма нека седне да го изгледа,нема да се разочара воопшто.
   
 5. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Bчера баш го гледав филмов и многу ми се допадна :o
  Cакам ваков тип на филмови,киднапирање,проституција,сличен е со онај хуман трафикинг,ме мрзеше на англиски да напишам и баш се радувам што ке има и втор дел,се надевам ке е добар како и првиот.

  Ludo ако знаеш некој сличен на овај,препорачај ;) :)
   
 6. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  902
  Да не знаете кога излегува 2ри дел ? :?:
   
 7. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
  Доста добар филм и како да не биде кога Лиам е во прашање.Обожавам филмчиња и книги со вакви теми , те држат во неизвесност и не приметуваш колку време поминало ...
   
 8. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  4.825
  Пол:
  Женски
  ^ Вториот дел излегува на 5 Октомври 2012
   
 9. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  96.213
  Пол:
  Женски
  Одличен, а и доста поучен филм, особено за младите генерации. Опасноста не’ демне секаде околу нас и треба да бидеме внимателни. Прекрасно дело, едвај чекам да излезе и вториот дел. Не се сомневам дека и тој ќе биде добар.
   
 10. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Cамо што излезе бре 2ката

  Budget $45 millioн
  Box office $25,007,000

  за 1 ден, половина од буџетот заработија :clap: :clap: :clap: :clap:
   
 11. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  6.092
  Пол:
  Женски
  го гледав пред некој ден првиот дел и ептен ми се допадна. сега го спуштам вториот дел па ќе видиме. очекувам мн. филмов
   
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Само првиот дел го биваше.
   
 13. Евроазија

  Евроазија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2022
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  2.337
  Пол:
  Женски
  Мене и двата дела воопшто не ми се допаднаа.:yawn: