Зеолит

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од avongirl, 2 мај 2014.

 1. avongirl

  avongirl Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  14
  Поттикната од се поголемата употреба на овој минерал во Македонија, решив да отворам тема каде што ќе може оние што го користат зеолитот да напишат нивни искуства, а исто така и оние што сакаат да дознаат повеќе за него да се информираат.

  Што е зеолит?
  Зеолитот е високо биолошки активна супстанца, 100% природен минерал во прав, кој дава извонредни резултати при детоксификација на организмот, елиминирајќи ги отровите, тешките метали, слободните радикали, врзувајќи ги за себе и исфрлајќи ги преку урината во текот на следните 24 часа, по земањето.

  Нема никакви контраиндикации, организмот го препознава како сопствена материја.

  Целосно е нетоксичен и нема никакви нус појави.

  Не создава зависност и не се таложи во органите, туку целосно се исфрла од организмот.
  Зеолитот го зголемува позитивното дејство на сите препарати на природна основа, како што се лековитите билки.

  ЗЕОЛИТ се покажа како многу корисен како помош во лекувањето на следниве болести:

  а) се бори со канцерогени заболувања

  ЗЕОЛИТ се докажа во борбата против следниве канцерогени болести:
  • рак на кожата
  • рак на матката
  • рак на дојка
  • рак на јајниците
  • рак на простата
  • рак на мозокот
  • рак на црниот дроб или слезина
  • рак на тенко и дебело црево
  • рак на белите дробови
  • рак на желудникот
  • рак на коските
  • рак на мочниот меур
  • рак на јазик

  б) циркулаторен систем

  • стабилизација и оптимизација во функционирањето на циркулаторниот систем заедно со подобрување на крвниот притисок и подобрување на состојбата кај проширени вени, намалување на и комплетно излекување на отечувањето (задржувањето на водата во организмот) проширени вени, хемороиди и исчезнувањето на испукани капилари.

  • зајакнување на срцевиот мускул, забрзување на закрепнувањето во постсрцев удар.

  в) крвна слика

  • Имаше забележително подобрување во крвна слика за сите оние кои се тестирани, утврдена е исправка на вредности по користењето на НАНОЗЕОЛИТОТ во делот каде имало покачени нивоа на холестерол и триглицериди во крвта, како и подобрувањето други параметри (хемоглобинот)

  г) дигестивен систем

  • стабилизација и оптимална регулација на дигестивниот систем, регулирање на желудочните киселини и санирање на желудочниот зид, заедно со елиминација и закрепнување од оштетувања или пореметувања во стомакот и дуоденални улкуси, улцерозен колит и Кронова болест

  • помага за подобро искористување на хранливите материи

  д) ревматски заболувања

  • третман на сите видови на ревматски заболувања, вклучително и артритисот и ревматски артритис.

  ѓ) функцијата на бубрезите

  • со диуретички ефект и позитивно влијание во подобрувањето на функцијата на бубрезите

  • третман на инфекција на бубрезите

  г) кожни болести

  • третман со видливи резултати кај кожни заболувања како што се: себореа, дерматитис, херпес (сите видови), псоријаза, неуродермитис, декубитуси, егзема, витилиго и други (преку орална доза и надворешна апликација на правот)

  ж) дијабетес мелитус

  • Кај повеќето тестирани јасно беше стабилизирањето и намалувањето на нивото на шеќер во крвта, како и спречување на последиците од хипергликемија, како што се полиневропатија, губење на видот и бубрезните штети.

  з) Ендокрини жлезди

  • оптимизација на активноста на ендокрините жлезди

  ѕ) рани и изгореници

  • забрзување на исцелување на раните со директна примена на правот.

  • директна примена на прав кај помали изгореници привремено ја ублажува болката и го елиминира оштетувањето на кожата

  к) Парадентоза

  • третман на парадентоза и елиминација на микроорганизмите во устата со втривање на правот директно на непцата или како додаток на паста за заби, дополнително и орална употреба.

  ј) подобрување на квалитетот на кожата

  • значително зголемување на отпорност на разни негативни надворешни фактори, вклучувајќи и УВ зраци.

  м) Невро-психијатриски ефекти

  • севкупно подобрување на расположението

  • успешен третман на несоница, нервоза, депресија.

  • помага во лекување на епилепсија, шизофренија, Алцхајмерова болест, Паркинсовата болест

  л) Зголемување на физичката издржливост

  • зголемување на издржливоста во случаи на зголемен физички напор, намалување на лактација, предизвикана од зголемен физички напор.

  љ) габична инфекција

  • брза и целосна елиминација на разни габични инфекции на кожата (кандида и други) и слузокожата со директна примена на правот.

  • лекување на габични инфекции на внатрешните органи, кои можат да настанат како последица од радиолошки постапки во комбинација со антибиотици.

  • добри ефекти на микоплазмата

  м) Алергии

  • Преку регулацијата на имунолошкиот систем, НАНОЗЕОЛИТОТ помага во случаи на различни алергии (Респираторни, дерматолошки, итн)

  њ) антивирусно дејство

  • работи против adeno (дишни патишта) и entero (цревни) вируси и им помага на оние кои се заболени од ХИВ и хепатитис

  а) антибактериска активност

  • има бактерицидно дејство на Escherichia coli и Staphylococcus aurous, како и бактериостатски ефект врз Pneumococcus и Streptococcus

  т) имуномодулаторни Ефект

  • помош кај различни случаи на нарушен имунитет (hypogamaglobulinemia, автоимуни болести)

  u) гинеколошки проблеми

  • ги намалува ЦИН вредностите

  • лекување на ХПВ вирусот

  Какви искуства имате вие со зеолитот?
  Дали сте слушнале за овој минерал?
   
 2. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.251
  Јас го користев и го препорачував на блиски пријатели.
  Преодличен е.
  Сега правам малку пауза, па пак ќе си земам.

  Иначе им фрлам по малку и на цвеќињата во саксиите и многу брзо напредуваат. :)
   
  На TrinityNeo и avongirl им се допаѓа ова.
 3. ece1279

  ece1279 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Каде го има го има во Ск би сакала да купам ????
   
 4. avongirl

  avongirl Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  14
  Има страна на фејсбук Zeolit Macedonia, од таму можеш да порачаш.
   
 5. TheTeacher

  TheTeacher Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Сакам да почнам со употреба ама како да знам дека е 100% чист??? А и прилично е скап 2000 ден. со 180 капсули тс за три месеци. Знам дека во Србија е многу поевтин околу 10 евра.
   
 6. avongirl

  avongirl Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  14
  Епа позади него стои фирма која е 20 години на пазарот. Фирмата е Панацео, можеш да ја провериш и на интернет, а што се однесува до српскиот зеолит тој е непрочистен и не е баш за човечка употреба (иако познавам многу луѓе што го користат).
   
 7. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  Jas kupiv Zeolit od Bilna apteka Matija, go imaa na merenje. Mozes da kupis 100gr, 200gr ...

  Ama ne bese istiot ko onoj Nanozeolit sto go ima vo apteka, bese mnogu poeftin. Dali nekoj znae dali se raboti bas za vistinskiot zeolit so blagotvorni dejstva?
   
  На Binsi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. avongirl

  avongirl Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  14
  Зеолитот што го имаат по аптеките не е истиот зеолит за кој што јас пишував.
  Разликата е во апсорционата моќ, односно колку токсини и отрови што ги имаме во телото тој може да прими, а исто така и во неговата обработка.
  Зеолитот што го има во аптеките се прави во Македонија и има доста помала моќ за апсорбирање на токсините од телото.
  Има луѓе кои што го користат и тој зеолит и се задоволни, но има и доста што откако го пробале зеолитот што јас го користам се префрлиле на истиот, бидејќи на прв поглед цената им е висока, но откако ќе им се објасни дека ќе трае подолго и ќе имаат подобри дејствија го купуваат.
   
 9. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски

  Добра Реклама...
   
 10. nikolince22

  nikolince22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  10
  nie go imame za prodazba 600 denari pola kg /078-314-940
   
 11. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  Во аптеките престанале со набавка на зеолитот, дистрибутерите не го носеле повеќе.... значи нешто не штима со него
  Внимавајте што купувате
   
 12. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.395
  Пол:
  Женски
  Го купив во Зегин на 499 денари во прав е инаку и си има мерица внатре, произведен е во Земун - Србија
  Само многу спијам не знам дали е од него.
   
  На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.180
 14. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.395
  Пол:
  Женски
  Боже триста чуда се изначитав,а од лекар е препорачано.
   
 15. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.945
  Пол:
  Женски
  @Daleron една мала консултација со тебе:)

  Купив скоро Зелит и никако да се решам да го пијам,се некако на трчакње сум во последно време а тој нели треба пола саат пред оброк. Ме интересира колку беше задоволна ти,примети ли некое подобрување? Да не сум пишман,јас си го купив на своја рака онака чисто првентивно па да знам на колку време се прави пауза.

  Јас го имам овој на Zeo Medic (зеолит клиноптилолит) zeolit-dijetetski-proizvod.jpg
   
 16. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.395
  Пол:
  Женски
  Немам добро искуство. Истиот го имав, почна да ми се повраќа од него не го поднесував, а и многу други се жалеа на исти симптоми. На почетокот кога почнав ме праша докторката дали не ми е лошо од него, за после некое време да почне да ми се гади. Паковањето го дадов на снаа ми, ама таа добро го поднесуваше.
  Не знам што да ти кажам, кај секого е различно.
  Иако лекар ми го препорача потоа дознав дека си имал личен профит од него.
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам дали додека користам Зеолит можам да користам и други лекови? Затоа што ми кажаа дека Зеолитот се апсорбира.. и апчињата и витамините.. дека џабе ќе ги пијам. Го имам тој на ЛаваВитае зеолитот.

  Па кај нив го најдов ова - Дали LavaVitae (Panaceo) зеолитот има контраиндикации со фармаколошки терапии, т.е лекови?
  Не, зеолитот нема контраиндикации со други лекови. Зеолитот единствено не се користи непосредно при траењето на хемотерапијата (плус еден ден пред и еден ден по хемотерапијата).
  Советодавната служба на тимот на Panaceo, дава дополнителни предупредувачки упатства за употреба, па предлага пациентите да го конзумираатзеолитот еден час пред или по земање на фармаколошката терапија, т.е класичните лекови.
  При користење на било кои други природни или диететски производи вакво ограничување не е потребно.
   
 18. жули

  жули Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2017
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Иако сум скептик околу вакви додатоци, истражував малку и решив да го пробам овај минерал во прав- зеолит за детоксикација.
  Го користев еден месец и сум задоволна.
  За време на конзумацијата имав тапи главоболки и често мокрење, меѓутоа истражувајќи, прочитав дека на тој начин се прочистува организмот и бара и мора да се пие многу вода, така го покачив внесот на вода и се чуствував одлично и уште по енергично и немав повеќе главоболки.
  Се прави пауза од 6 месеци и може повторно детокс со зеолит.
  Зеолит- правот не смее да се мириса, вдишува.
  После зеолитот се чуствувам подобро внатрешно и надворешно. Немам несоници и забележувам многу подобрувања по кожата и лицето.
  Секако најважно е и внесување на што поздрава храна и физичка активност. :$
   
 19. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски


  Мене ми кажаа дека се употребува континуирано без никакви паузи?
   
 20. жули

  жули Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2017
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  На Steff.Unique му/ѝ се допаѓа ова.