Зимски Олимписки Игри (ЗОИ)

Дискусија во 'Спорт' започната од Snow-Queen, 23 јуни 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  Познат изгледот на медалите за ЗОИ во Сочи
  Организаторот на Зимските олимписки игри кои на почетокот на следната година ќе се одржат во рускиот град Сочи, ги престави медалите кои ќе ги добиваат најдобрите спортисти на натпреварувањето.
  [​IMG]
  Организаторите објавија дека направиле 1.300 медали за Олимписките и Параолимписките игри во 2014-година.

  - Дизајнот на медалите е приказ на вечните вредности на Русија, но и иновативен пристап кон игрите, го објаснуваат дизајнот на медалите претседателот на локалниот организационен одбор Димитриј Шерњишенко.

  Додаде оти се надева дека златните медалите ќе ги задржат во Русија, а сребрените и бронзените, рече, може да одат во други земји.

  Тој појасни дека за изработка на златните медали се потрошени три килограм злато и платина, секоја од нив е со дебелина од 10 милиметри и дијаметар од 100 милиметри, а секој медал посебно се изработувал по 18 часа.
  [​IMG]
  На предниот дел на медал се карактеристичните Олимписки кругови, а на задниот се впишан спортовот односно дисциплината во која е освоен медалот.
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  Русите ќе го носат олимпискиот факел на прошетка во вселената!
  Олимпискиот факел кој ги навестува Зимските олимписки игри во Сочи 2014-та година, во ноември ќе биде испратен во вселената, како дел од четиримесечното патешествие на штафетата, кое почнува на 7-ми октомври.

  Според она кое што го повтврдија од Руската вселенска агенција, космонатутите од најпространата земја на светот Сергеј Рјазански и Олег Котов, по пристигнувањето на бродот „Сојуз ТМА-11М“ во орбитата, ќе ја изнесат штафетата во „вселенска прошетка“.
  [​IMG]
  Претседателот на Организацискиот комитет на Зисмките олимписки игри во Сочи 2014, Дмитриј Чернишенко, потврди дека ова е потфат кој никој досега не го извел.

  „Вселенската прошетка на двајцата руски космонаути со олимпискиот факел ќе биде прв ваков подвиг во историјата на олимпизмот и постоњето на олимписката штафета“, изјави Чернишенко.

  Да потсетиме, Зимските олимписки игри во рускиот град на црноморското крајбрежје, ќе се одржат од 7-ми до 23-ти февруари идната година.
   
 3. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.400
  Кога почнува олимпијадава? :^)
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.283
  Допаѓања:
  50.003
  Пол:
  Женски
  Може ли негде по нетов да се гледа? Од телевизииве само на мтв даваат.
   
 5. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  На Kaylie и RainBow им се допаѓа ова.
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.623
  Допаѓања:
  31.157
  Пол:
  Женски
  Јас сум љубител на зимските спортови,па ЗОИ ќе ми го исполнат слободното време колку што ми налагаат можностите.Го гледав преносот од свеченото отворање во Сочи и навистина беше спектакуларно.
  Се воодушевив.
   
 7. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.400
  Денес го гледав женското бордање и ќе кажам дека фаворитка ми е Jamie Anderson.
  Инаку имам едно прашање до сите што гледаат, денс кога беше ова скијачко трчање или како и да се вика, зошто нашиов, македонецот не учествуваше или да не сум грешка, да не учествува во други дисциплини? :^)
   
 8. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.250
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  ^ тоа само наше Македонче го може

  Искрено јас, мобилниот што го добив на олимпијадата, го подарив на татко ми, бидејќи јас имав нов мобилен а него му требаше НО задната резервна маска му ја дадов, а оргиналната што дојде со него која беше изгравирана со логото и натписот на олимписките игри, и ден денес си ја чувам како спомен.
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472
  нека биде и OFF TOPIC но ова морам да го споделам со вас.
  Еден текст ме потсети ан далечната 84, олимпијадата во Сараево, со ноќи не сум спиела за татко ми да се врати од олимпијада и да ми донесе „вучко“-маскота.
  Еве еден текст, што говори за суровоста на времето во кое живееме,а поврзано е со ЗОИ.

  Код:
  .Како денес изгледа боб патеката во Сараево
  http://off.net.mk/lokalno/balkanshtina/ ... vo-saraevo

  како и неколку факти со развојот на спортот во Македонија, кога имаш, запоставуваш, па немаш, па се жалиш после дека некој друг е крив.

  Код:
  Пред „Четирите скокалници“ имаше четирикатна скокалница на Шапка
  [http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=15121911273&id=20&setIzdanie=22474
  и
  Код:
  Ќе се обнови ли жичницата до Шапка
  http://utrinski.mk/default.asp?ItemID=B ... 532FC0EE55
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472