Зоолошка градина

Дискусија во 'Слободно време' започната од lalezzz, 28 јуни 2010.

1. lalezzz

lalezzz Истакнат член

Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    60
    :D :D :D mi trgna denes so zivotnite pa eve uste edna tema vo vrska so nasata zooloska gradina,koja e vo faza na renoviranja i ima dosta vidlivi rezultati za razlika od toa sto bese.se nadevam se slozuvate so ova bidejki znaeme vo kakva sostojba bese.no eve ima podobruvanje vo odnos na toa i e dosta posetena.dosta seriozno si ja svatile rabotata,so toa sto nema veke plakas 50den a vleguvaat dvajca-trojca...ima dosta novi zivotincinja ..a i dosta e golem brojot na vraboteni..i uste nekoi dr.noviteti.pa me interesira kolku cesto ja posetuvate gradinata?dali ste zadovolni od seto toa sto e napraveno ili pak imate da iskritikuvate nesto?dokolku e vasa omilena destinacija vo koj del najmnogu se zadrzuvate?jas na primer najmnogu vreme pominuvam kaj mecinjata bim i bum,gi obozavammmmmmmmmm.... :* :D

2. wolf4e

wolf4e Популарен член

Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.872
    бев точно пред 2год.ама тогаш беше никаква |( воопшто не ми се допагаше,кутрите животни ;( баш ке одам да ја видам,и сигурна е поубава од пред 2 год. :)

3. Sweety-Tweety

Sweety-Tweety Популарен член

Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    993
    Допаѓања:
    496
    Ми се допаѓа како полека но сигурно ги реновираат живеалиштата на животинчињата и ме радува што конечно заличува на зоолошка градина. Пред тоа беше ужас, катастрофа, срамота, никакви услови, нечисто, недоволна грижа за животните...не дека е сега сјајно, ама барем е далеку подобро и ме бендиса што конечно се сетија и решија да им прават домови како нивните природни живеалишта, колку што е тоа можно се разбира. Последен пат бев пред 3 месеци и најмногу време поминав кај мајмунчињата, имаше некои ептен малечки па ептен ми беше интересно и кај лавовите и тигрите и мојот љубимец црниот пантер од причина што кај нив е стварно жално. Таму ептен е нечисто и смрди, животните сите во депресија, не се ни помрднуваат, тоа кафезите кај малечки па само и од бетон ;( Не знам сега како е, ама се надевам дека и нив ги чека поубав дом.

п.с. :clap: за темава, ме потсети дека е време да ја посетам и да ги видам промените ;)

4. lalezzz

lalezzz Истакнат член

Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    60
  5. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.370
    Допаѓања:
    14.717
    Може на прсти да избројам (доволна ми е едната рака) колку пати во животов сум била во зоолошка.
    А баш сакам да одам многу. Се надевам дека од на есен ќе имам повеќе можност.
    Иначе убаво кај им текнало да подобрат нешто таму, зашто онаа слика што јас ја памтам за зоолошката е мизерна. Тие животинчиња заслужуваат ПОДОБРО!

6. baguf4e

baguf4e Популарен член

Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    2.857
    Допаѓања:
    3.611
    Мене ми е многу жал за животинчињата :( Не сум од Скопје и не сум била одамна,речиси 3 години ... баш ме подсетивте да одам во скоро време ако одам на гости кај тетка ми :)

7. Annath

Annath Форумски идол

Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    12.305
    Допаѓања:
    81.975
    Бев зимата, некаде во февруари, и беше ужасно. И си реков не се враќам пак... ама во мај месец пак отидов, и види чудо - доста работи се промениле, секако на подобро. Се надевам дека ќе продолжат вака и ќе направат една убава зоолошка градина, каква што треба да има еден главен град. :)

8. karak

karak Популарен член

Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    3.783
    Допаѓања:
    4.400
    предсе морам да кажам дека има голем напредок во зоолошката градина. идам скоро секоја година по два пати онака од кеиф. и последноит пат бев сеа годинава когасе затопли па мислам ден на дрвото беше или така нешто. хм убаво беше гледам дека доста животни како лавот, леопардот и некој од тие ке ги пуштаат надвор, убаво направено високи огради со струја нормално да не ја уништат оградата. милина............. истао така прават дел од каналот викаа дека крокодили ке носеле, а незнам дали жирафата ја донесоа требаше да стигне(се надевам не заглавила на граница или царина) :lol: :lol: во секој случај шала на страна се повеќе и повеќе заличува на нешто убаво..... е ме нервираше тоа што немаа ни пола животни, зоолошката се реновира се беше во изградба а они наплатуваа карти. така да сеа ќе почекам да ја досредат и животинчиња доаѓам :lol: :lol:

9. annii

annii Популарен член

Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    2.897
    Допаѓања:
    2.476
    Бев пред 1 месец можеби и стварно е многу поубаво од тоа што беше.Знам како мала секоја сабота и недела имам одено и смрдеше и животните беа за жалење но сега е добро за разлика од тоа што беше.Само ја нема фоката а каде што беше фоката ставиле еден паун но нема врска :)
    Значи сепак добро е има и животни и до негде е океј :)
    http://zooskopje.com.mk/

10. lalezzz

lalezzz Истакнат член

Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    60
    :* :* :*

Прикачени фајлови:

• SP_A1283.jpg
      SP_A1283.jpg
      Големина на фајлот:
      6,5 KB
      Прегледи:
      730
    • SP_A1287.jpg
      SP_A1287.jpg
      Големина на фајлот:
      5,2 KB
      Прегледи:
      730
    • SP_A1284.jpg
      SP_A1284.jpg
      Големина на фајлот:
      4,5 KB
      Прегледи:
      730
  11. Ariel

Ariel Форумски идол

Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    27.696
    Многу сакам да одам во зоолошка, а многу малку одам. Децата еднаш или два пати сум ги однела тука. Веројатно поради тоа што кога бев последен пат како дете зоолошката беше во толку очајна состојба, што ми ја уби желбата за повторно одење таму. Го памтам лавот, со ребрата што му се гледаат, наместо кафен - сив... одвратно.

Од друга страна, нема град надвор од Македонија во кој сум била, а да не посетам зоолошка. Тоа ми е прва работа што ја посетувам било каде.

12. Waka-waka

Waka-waka Популарен член

Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.040
    Допаѓања:
    8.603
    Бев пред некое време во зоолошката. Реновирано е и ситуацијата е многу подобрена. Има голем број нови животни. И поприлично сум задоволна од хигената и односот на вработените. Има чувари кои стојат до кафезите и ги штитат животните од несовесни посетители. Кои за жал ги има премногу. Има нови правила и се поригорозни околу внесувањето храна внатре. На влезот од зоолошка можеш да си купиш соодветна храна ако сакаш да ги храниш животните.

13. Nightwalker

Nightwalker Популарен член

Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.112
    Допаѓања:
    4.426
    Ми се допаѓаат константните инвестирања и акции кои се спроведуваат на ниво на зоолошката градина во Скопје. Се’ уште сме далеку од еден вистински изглед, достоен за „метропола“, но се’ додека намерите и целите им се чесни, ги поздравувам акциите, кои барем досега даваат видливи подобрувања.

14. FBI

FBI Популарен член

Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.288
    Морам да кажам дека во Зоолошка не сум била некои добри 7 години, од тогаш наваму во сеќавање ми се останати само лошите услови во кои што животните опстануваа :(
    Но еве последниве неколку месеци слушам позитивни критики од луѓето кои ја посетиле, а судејќи и по коментариве во оваа тема претпоставував дека работите во Зоолошката градина одат во нагорна линија :)
    Нека се потстопли малку па ќе одам да ја прошетам братучетка ми, а и лично да се уверам во подобрената состојба :)

15. Idiotka90

Idiotka90 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    34
    Во последно време често одам во зоолошката и секој пат има по нешто реновирано, постојано се менува на подобро. Омилени ми се мајмуните, најмногу време губам кај нив, али и срните исто ми се меѓу поомилените животни.

16. k.i.t.t.y

k.i.t.t.y Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јануари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    73
    Е многу ме радува што ни ја оплеменија зоолошката :) Сега навистина личи на нешто :) И тие срцките имаат повеке простор во нивните живеалишта баш им е направено за уживанција.. :D Сум била два пати од кога е направена и многу ми се допадна...

17. Legadema

Legadema Истакнат член

Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    489
    во зоолошка одам еднаш на два-три месеци и од последниве одења сум многу задоволна секој пат има нешто ново и многу е поразлична сликата од претходните години

18. spellbound

spellbound Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.475
    Скоро бев и мн е подобро од лани, преклани(пред тоа не памтам). Иначе..фоката умре ,тогаш имаше во весник некој будала,морон и фрлил ќеса со камења и ја изела ;(

Прикачени фајлови:

• DSC03749.JPG
      DSC03749.JPG
      Големина на фајлот:
      191,4 KB
      Прегледи:
      95
    На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
  19. karak

karak Популарен член

Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    3.783
    Допаѓања:
    4.400
    еве некој слики од зоолошка и од мене и одвај чекам да се затопли и да видам до кај е со реновирање ;)

Прикачени фајлови:

• 07122008369.jpg
      07122008369.jpg
      Големина на фајлот:
      249,1 KB
      Прегледи:
      130
    • 07122008374.jpg
      07122008374.jpg
      Големина на фајлот:
      539,9 KB
      Прегледи:
      130
    На spellbound, FBI, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. pumpkin

pumpkin Истакнат член

Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    117
    Немам отидено во зоолошка едно 5-6 години...Едноставно ми беше жал за кутрите животинчиња...Воопшто немаа услови за живеење ;( Е сега гледам на ТВ нешто дека имало подобрување па се мислам некој ден да отидам да проверам :)