1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто во денешно време секој ја гледа фасадата, а не душата?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Barby112, 4 јуни 2016.

 1. Barby112

  Barby112 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Сите имаме фејс, но поентата е во тоа што фејсбукот замина предалеку гледам и девојчиња и жени и девојки па дури и мажите многу им е битно тоа што ќе облечат, девојчиња од по 14 години нашминкани миничи вамте тамте разголени... и секако ја пратат модата закачуваат слики скоро секоја минута и добиваат по 100 лајкови зарем тоа е толку важно за тоа ли живеат тие луѓе? Мислам дека е во ред да се грижите за себе, но да се делат луѓето според тоа као се облекуваат? Мислам тоа е ... ненормално... Еве пример на факултет кај мене има девојки кои што не се економски добро ситуирани за да се облекуваат модерно да имаат нокти итн.. Сум се нашла во ситуација еве парафразирам, се случи еднаш значи во секој факс има Бифе се собираме сите колеги значи јас сум нормална личност не се рачунам во тие што незнам со вкус се облакаат бла бла бла нормална сум... и на другата маса седат 4 девојки кои што според моите колешки не се во класа на модерни ''луѓе со стил'' ова се случи уште во 1 година значи тогаш се запознаваш и сето тоа .. и јас им викам зошто тие седат сами на другата маса се запознавте ли? Дај да ги поканиме на нашата да се запознаеме... И една колешка ми одговара ''Нема шанса јас да седам со таков тип на луѓе види ги бе како се облечени како гревчиња''... Леле мори мајко моја мила значи се занемев кога го слушнав тоа ... Тие не биле достојни да седнат со нив на маса леле мори мајко, а они мислат кузнајт кои се... страшна работа.. нај бизарното од сето тоа е што тие девојки беа отфрлени поради тоа што не се облекувале убаво и биле сиромашни ...значи ја нема онаа дружба како порано секој гледа како си облечен, нашминкан,дотеран и дали имаш пари.. човече не им правеа ни здраво ... Што мислите вие дали е ова според вас нормално?
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  Не е битно дали е нормално. Прашањето е дали е добро?

  [​IMG]

  Ова што го опишуваш звучи како извадено од филмот Mean Girls.

  Ова се тие што ги критикуваш.
  [​IMG]

  А ова си ти. :P
  [​IMG]

  Што да ти кажам, таква е културата - површна. Нема што да се прави во врска со тоа нажалост. Не можеш да ги премислиш тие луѓе што ги гледаат другите како инфериорни ако не се богати или добро облечени.
  За среќа, има и луѓе што не се такви.
   
  На CameliaMiller, sofijanoka, realGirl и 15 други им се допаѓа ова.
 3. Jovana Di

  Jovana Di Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Не е нормално ама едноставно во такво време живееме и такви се сфаќањата на луѓето..Некој не разбира дека токму тие сиромашните и "простите" се луѓе што поминале низ многу потешки ситуации во животот и дека можат да бидат многу попаметни и многу подобри пријатели за разлика од некои богаташи што ја гледаат само површната страна кај луѓето. Секако секаде има исклучоци кои секогаш ќе бидат успешни луѓе.
   
  На Barby112 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.947
  Допаѓања:
  4.717
  Пол:
  Женски
  Не би рекла во случајов дека е ова е редовна појава, а кога ќе размислам можеби и е, само што јас се опкружувам со истомисленици или барем да сме тука некаде со размислувањата па, не ми е некако впечатливо, ама за жал ова како одраз на тешка искомплексираност и го има. Затоа се чита душата на човекот, а не "марката" на облеката. Секој со своите очила ама и последците од очилата.
   
  На Mr. Right, Ane.a, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Barby112

  Barby112 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  :D Ме насмеа. I really wish :D :D :D за мене секој треба да е прифатен во општеството без разлика на се. Али тоа е луѓето се себични и лоши бе многу лоши луѓе има :)
   
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.900
  Допаѓања:
  150.665
  Пол:
  Женски
  Јас како човек од другата маса, да ти кажам на тие 4 девојки ама ич гајле не им е. Овие шо се површни - нека. Неможи на секој угодено да му е.
  Јас од прв ден бев маркинарана „несфатена“ од колешките, додека тогаш дојдов и кога ме виде следуваше:
  А....а...извини леле не те видов.“, а шо ако не бев тука зборањето е позабавно? :^) А и ова е најдоброто кое ти текна? Зошто по начинот на облекување добив и други „титули“ кои подразбираа дека сум на тешки дроги, цигари и алкохол па другарка ми на мајтап сакаше за роденден ракија да ми купи.
  Поентата ми е, секогаш ќе има некои кои гледаат по облеката, по физичкиот изглед, по шминката, ама тие кои буквално не ги „дружат“ ради тие работи, ама гајле им е бе. Си фураат нивни филм, буквално безгрижен и си се вреднуваат по свои други карактеристики.

  Зошто е ваква ситуацијата, не е крив само фб. Сега само појасно гледаме повеќе примери вакви, а порано беше „потивко“. Тоа шо не чини на социјалните мрежи е тоа што ни дава 101 пример на вакви и слични случаи кои можеби и не би ги виделе реално зошто не би ни биле толку лесно сервирани.
   
  На Роберт 7, kjukli, MiloMalo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. mula

  mula Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2016
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  2.439
  Пол:
  Женски
  Не е ноρмално- глупо е!
  Не знам за вас, ама мене ми е смачено од фб и дρугите социјални мρежи. Осум месеци ме нема на истите. Не ми беше ( уште не ми е) во ρед ноκтите и мафините да се ставаат на пиедестал. Да не ги споменувам гρадите и задниците.
  Изоρани ни се вρедностите. Туκу не :D, аκо се изоρани- добρото оди гоρе. Подобρо: пρевρтени наопаκу. :) Со талогот на повρшина.
  А за избегнувањето ќе κажам деκа неκои ρаботи сепаκ се учат од дома. Или паκ не се учат- затоа сρеќавме ρасипани мамини/татини полудебили на сеκој чеκоρ.
   
  На sofijanoka, Priroden, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Barby112

  Barby112 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тие мамини и татини се премногу разгалени затоа и се такви себични, а за тоа се криви родителите. :)
   
  На theowndemon и mula им се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.615
  Допаѓања:
  39.727
  Пол:
  Женски
  Што е битно како се облечени.. душата не се цени по облеката, оф.Нема да се дружат со облеката туку со човекот.Штета што милсењата за човекот се ствараат според физичкиот изглед и облеката
   
  На Mr. Right, theowndemon, Barby112 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  418
  Пол:
  Женски
  За срамои живи! Па брате животот е круг и ако си сега на врвот немора да значи дека таму и ќе си останеш. Што дека се најмодерно облечени, школо незнаат да читаат а по пат незнаат како што треба да одат, е ова е срамота а не дека не си модерно облечен.:swear:
   
 11. Lotus-14

  Lotus-14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  662
  Пол:
  Женски
  Мене ми пречи вулгарно облекување, е со такви не би седнала на маса. А дали е некој облечен по најнова мода или не апсолутно не ми е важно. Поважен е муабетот, разбирањето и човечноста повеќе од се.
   
  На Barby112 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.190
  Допаѓања:
  70.255
  Пол:
  Женски
  Којзнае, можеби затоа и мене ме избегнуваат тие од големото добро утро. На факултет сите ми се дигаат ама ако. Јас знам дека во душата и карактерот сум над нив.
  Всушност јас сум таква личност што не сака многу да се дотерува, да троши пари на се и сешто. Трошам пари само на тоа што ми е неопходно, не ми е цел да се правам гламурозна некоја. Башка и стилот ми е поинаков. И заради мојата надворешност не ме сакаат во близина, мислат не сум нивно ниво. Океј.
  Е сега зошто им е толку битна надворешноста не знам. Факт е дека поскромните се далеку подобри ама тие сакаат фасада, кога ќе ги види некој да ги види со лични луѓе а не со некои загреота, чунки ќе им падне рејтингот. Е тие се површните, тие. Ама ајде докажи...
   
  На rose60, Ane.a, Lilianna и 3 други им се допаѓа ова.
 13. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.792
  Допаѓања:
  216.645
  Пол:
  Женски
  Сите зборуваат за манири, рамноправност, култура, прифаќање и широкогрудост, но за жал на прсти можат да се избројат таквите луѓе што навистина не им е важно материјалното кај човека.
  Многупати имам слушнато како дотични луѓе што навистина умеат од вкус и се материјално солидни секојдневно оговараат девојки наоколу со зборовите "па како не и беше срам така да се облече" или слични фрази.
  А патем.. не согледуваат дека таа/тие дотични момци/девојки немаат и дека едноставно кога купуваат купуваат нешто практично и ефтино за носење.

  Случка од пред пола година.
  Излегувам на кафе со девојче што има висок капацитет но притоа девојката нема и не умее да се тинтри и средува, следуваше загледување и кометари/исмев како сум можела со нејзе кафе да пијам?!
  Им одговорив да си го бркаат нивниот живот со нивните сваќања а поштено девојката со разум можеа 100 литри вода да им носат.
  Им се испонашав, да.

  Всушност "никој" не гледа по материјалното, да да така е :nod:. Сите наоколу зборуваат за поштеност а всушност истите тие не се запреметуваат дека се најгласни и најнекоректни во врска со луѓето.

  Поштувам убав стил, убава гардероба, а и кој не би, но луѓе не секој е таков, не на секој им е важна гардеробата и не секој има да си дозволи.

  21 век е всушност век на интернет мрежите, дување ко паун и восхит пред секоја ставена слика на инстаграм од богати девојки/момци/луѓе.. свет достапен за секакви информации, парите го вртат светот, парите го прават човека да ужива всушност и да се перчи, се е околу парата.. едноставно така се гради таа навика и менталитет во денешното време.. не, не е добро но да промениме нешто не можеме.
   
  На theowndemon, tina-63, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.438
  Пол:
  Женски
  Затоа што фасадата е она што прво го забележуваме а за жал и највеќе цениме. Не толку за нас туку за тоа што ќе речат другите.
  Дури и чизми кога купуваме ја гледаме фасадата а не удобноста.
   
  На elimkd и Priroden им се допаѓа ова.
 15. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.796
  Затоа што секој го гледа физичкиот изглед и како си облечена,не се гледа каков човек си,моралните вредности се занемаруваат поточно никој не се ни обидува да те запознае одвнатре каква личност си,кој вредности ги поседуваш,дали си вредна особа,и колку ти е нивото на култура и интелегинција,све е сведено на физичкиот и матријалниот аспект во животот.
   
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.827
  Пол:
  Женски
  Сестра ми е сега во тие години, тинејџерски и заприметувам дека сите од нејзниото друштво се со лајковите на фејсбук. Сите без разлика на изглед имаат по 100-200 лајкови, ете можеби си имаат некое такво размислување и си мислат дека така треба, ако му лајкнеш нешто на некој и тој тебе треба и си собираат, како албум со сликички го гледаат фејсбукот.
  Јас сум за на факултет да се оди пристојно облечен. Има и кај мене такви што се желни за внимание и се облекуваат како за во диско, што мислам дека е невкусно и смешно. Тие таквите нема далеку да стигнат со размислувањата.
  Јас сум за тоа убаво да изгледаш и средено, ама и да знаеш за која прилика како треба да изгледаш.
  Ако некој гледа како си облечен па тогаш разсмислува дали ќе се дружи со тебе или не, не вреди воопшто да се пие кафе со тој/таа.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.438
  Пол:
  Женски
  Тоа покажува дека децата се учат уште од мали да бидат лицемери, затоа што веќе сфатиле дека ако си искрен/а во животот можеш само да нае*еш.
   
  На Priroden и Сунѓерот Боб им се допаѓа ова.
 18. Stariot

  Stariot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Машки
  хм, ај да кажам и јас нешто :wasntme:
  Па, што се однесува до однесувањето на одредени индивидуи, па не треба да бидете изненадени. Создавањето на виртуелни класи е одамна почнато. За жал културните вредности се одамна изгубени. Човекот се гледа преку парите. Никој не ги гледа вистинските вредности. За жал дискредитацијата на другите се гледа како личен успех. Тажно...
   
  На Barby112 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.558
  Допаѓања:
  45.144
  Сите ние знaеме дa прoкoментирaме зa некoј вo врскa сo тoa кaкo е oблечен, без рaзликa дoбрo или лoшo.
  Амa дa не сaкaш дa прaвиш сo некoј муaбет пoрaди oблекaтa...
  Нa вaкви девoјчињa, a и мaшки, мoжеш дa нaидеш мнoгу честo вo денешнo време.
  Мислењевo нa членкaтa штo јa нaпрaвилa темaвa, мoже кoмoтнo дa биде префрленo вo Симптoми of being a сељaк.
   
  На theowndemon, Kukla994, Sanjichka007 и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Barby112

  Barby112 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Штета што не си jа разбрал поентата на темата. Со тоа што го искоментира тоа, тебе те прави Сеьак, а за лечеюе комплекси има друго место имаш теми колку сакаш. Не шири негативна енeргиjа. Немора да бидеш толку празен во душата никогаш не е касно за промени. ;) :f:(fingers)