Зошто имаме епидемија на ментални болести?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Idedemja, 1 август 2020.

 1. Idedemja

  Idedemja Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2020
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  3.221
  Пол:
  Женски
  Во денешно време се поголем е бројот на луѓе кои се соочуваат со различни форми на нарушување на менталното здравје од послаби кон појаки. Сте размислувале зошто е тоа така?
  Темава ја отворив поттикната од ова што го прочитав пред малку:

  ''Нема љубов. Општеството ги оддалечува родителите од дома, преоптоварени се, немаат време за децата. Ние сме воспитувани без љубов. Затоа имаме епидемија на ментални болести. Од полесни, како анксиозност, страв и депресија, до најтешки состојби. Сето тоа потекнува од уништувањето на една жена која губи две од нејзините најмоќни оружја: женственост и грациозност. Губење на контакт со Бог и она што Бог и го дал, таа се натпреварува со мажот. Децата растат во оваа средина и кога мајката ќе ја изгуби таа женска црта, тогаш и девојките, нивните ќерки, стануваат уште полоши. Машките деца почнуваат да ги мразат мајките кои не ги воспитале да ги сакаат жените, а тоа создава атмосфера на насилство во кое мажите ги малтретираат жените и децата. Се губи секоја мерка, вели отец Арсеније.''
  https://denesen.mk/lugjeto-se-debel...YEslPtwDZ6vL6Q9L8cyOO5mkD0zRThLoq_8S4gPdrU3kk
  Aјде да подискутираме за ова според мене толку бесмислено гледиште на ваква сестрана личност ''oтец Арсеније Јовановиќ од манастирот Острог, не е обичен монах, тој е разноврсна, мултидимензионална, харизматична личност, писател, успешен сликар, по професија стоматолог.''
  Вакви текстови се широко достапни и ги читаат и многу малди лица на кои по вперувањето на прстот дека жената е виновна за снемувањето на љубовта, бидејќи се натпреварува со мажот и нема време правилно да ги воспита децата ќе им се создаде револт кон либералниот начин на живот и можноста да има право на избор жената како ќе го живее својот живот, а како не.
  Толку погрешни гледишта, толку нереални ставови од страна на високо едуцирано лице со искуство и знаење зад себе, не памтам од кога немам прочитано. Просто се изненадив и згрозив од текстот дотаму што сакам да дискутираме отворено на оваа тема дали е тоа така или не е.
   
 2. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.525
  Нема врска едното со другото.
  Секој човек има право на свои заблуди. Не дека ако овој е начитан, образован, 'просветлен' мора да е стално во право.
  Не е во право и не гледам зошто би се замарала со неговото мислење .
  Верник ко верник. Стално има некое натприродно створение, повисоко од нас , знае се и бла бла бла. Како па да не.
  Ево супер што тој како бивш наркоман се извлекол, гуд џоб , конгретс. Тоа не значи дека повеќе ќе го ценам неговото мислење и дека ќе го земам за озбилно ако тропа глупости. Се разбира има и луге кои ќе го....каква им глава, таква им капа.
   
  На Bezimenka90 и Idedemja им се допаѓа ова.
 3. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.409
  Допаѓања:
  48.823
  Пол:
  Женски
  Затоа што порано луѓето не ни знаеле дека постојат овие проблеми и едноставно трпеле маки наместо да побараат помош.

  Ко што имаше еднаш пишано @Bender Rodriguez супер дечко беше Спасе, не знам што му текна да скокне во бунарот.
   
  На Amellie13, smooch, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Idedemja

  Idedemja Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2020
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  3.221
  Пол:
  Женски
  Значи овие ментални болести си ги имало, не е до тоа дека епидемија достигнале баш сега и баш заради тоа што нема љубов во воспитувањето на децата, зошто жените се натпреваруваат со мажите и веќе немаат време да ги користат своите две најмоќни женски оружја.
  Моментот на вперување на прстот во жените е толку зачудувачки, а и самото тоа што би можело ова да предизвика во мозоците на младите, а и сите верници ако поверуваат. Ќе дојде момент жените заради можноста да бираат како ќе живеат, а се коси со овие квазиверски демагогии да бидат палени на клада како вештерки или каменувани до смрт. Верско лице треба разумно и трезвено да знае што проповеда и да предвиди кои би биле можни негативни последици од ова во општествата на нашиве региони.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 5. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  861
  Допаѓања:
  14.075
  Пол:
  Женски
  Одамна не сум прочитала олку одвратен пост, дури и не ми се верува дека истиот е напишан од страна на верско лице. Да, според религијата жената треба да е потчинета на мажот и да не се натпреварува со него, но чудно ми е како во 21ви век сè уште постојат вакви мислења.

  Прво го вика ова
  Океј, вината е на двајцата родители. И таман кога помислив ќе биде нешто корисно, после 1 секунда експресно донесе заклучок дека жените, односно мајките се виновни за менталните болести и невоспитаните деца, па дури тврди дека жените се криви кога некој маж ќе истепа жена :headbang: Ај нека се договори прво со себе си кој е крив, па после нека пишува вакви сра*а :puke:
   
  На candy.cane, Nausicaa, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.409
  Допаѓања:
  48.823
  Пол:
  Женски
  Мене па не ми е толку зачудувачко, затоа што и ова го имало отсекогаш. Ме нервираше одамна многу, сега веќе не ги сметам ваквите за компетентни да зборуваат на тема ментални болести и само игнорирам.
  Не можеш да превоспиташ возрасен човек со вакво размислување, наша одговорност се наредните генерации.
   
  На Nausicaa, Idedemja и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 7. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  Затоа што сфаќањата ни се дека тоа е нешто ненормално и често ги осудуваме луѓето со психички проблеми, а со тоа ги повредуваме повеќе.
   
  На Idedemja и GirlLove им се допаѓа ова.