Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

 1. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.154
  Допаѓања:
  120.494
  Пол:
  Женски
  Сè повеќе се поместува старосната граница за станување родител. Според последните податоци на Државнот завод за статистика просечната возраст на која жените станале мајки, во Македонија е 28,9 години, за разлика од минатото кога таа граница беше далеку пониска и едвај надминуваше 22 години.

  Сè почесто има жени кои станале мајки околу својата 40 година што пак се должи на променетиот начин на живот, потреба од самостојност, кариера итн. Секако има и жени кои станале мајки уште пред да станат полнолетни.

  Која според вас е идеалната возраст да се стане мајка?
   
  На lilo, cresa-jagoda, Tajnaotrovna и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Моменталниот тренд кој е модерно и медиумски наметнат е дека 40 се нови 30 ,а 30 се нови 20 години,затоа имаме раѓање на први деца кај жени на 35+,а всушност тоа е толку погрешно бидејки нема бегање од биологијата.,затоа мислам идеална возраст за жени 25-28 за брак и деца ,а 30-33 за мажи. Да се чека на брак и деца до скоро 40 година,е себично ,а не модерно.
   
  На Juccy, Skorpija25, supergirlmb и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.142
  Za kogo e toa sebichno???Za moja odluka,za moj zivot,za moe dete koe shto go rodiv na 41 god,tebe Te zasega???Nit mi chuvash dete nit mi ranish dete !!!Pa od kade taa sloboda da kritikuvash tujgi odluki,tugji zivoti..Ajt:emo:
   
  Последна измена: 7 јули 2017
  На _adi_5, spacegirl92, Belgin1 и 24 други им се допаѓа ова.
 4. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Ragjanje na 40+ sekako e sebicen cin za deteto dokolku namerno se odlozuvalo toa radjanje zaradi sloboden zivot bez obvrski,brkanje kariera,nemanje vreme da se bide majka i sl.pa se do 45 i op , ajde dobro bilo da se ima brak ,deca ,pa ke rodime na 45 ,a koga deteto ke ima 20 ,mesto da uziva vo mladosta ke treba da se grizi za stari i bolni roditeli ,toa e realnost ,starosta toa go nosi,da gi izvadime rozevite naocari.
   
  На Stressed Out, Flower123123, LudaJakimovska и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.751
  Допаѓања:
  54.230
  Пол:
  Женски
  Точно е ова.

  Слободно мене можете за пример да ме земете. Тешко е за децата, верувајте. Треба и за нив да се мисли, не само за себе...
   
  На Stressed Out, Rabbit, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Brojka

  Brojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2017
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  1.722
  Извини, ама не можам да сфатам како е тоа себично да се роди на 40? :^) Јас па си мислев дека секој има право на избор дали ќе раѓа на 20, 25, 30, 35 или 40. Безразлика која е причината.
  А не дај Боже родителот може да остане болен и на помлади години. Може да го роди мајката на 20 а на 25 да почине. Има и такви примери.
   
  На CameliaMiller, Alianna, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Veke objasniv vo koi situacii e sebicno i zosto, i sekako deka sekoj ima pravo na izbor no imame pravo i na mislenje okolu toj izbor .Primerot za koj govoris i toa se slucuva,no retko,bidejki pred se starosta e povrzana so bolesti.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.370
  Допаѓања:
  19.036
  @Cosmi, ајде вака. Не сите своите партнери ги запознаваат во средно. Во брак влегуваш од љубов, страст и желба со некого да го поминеш остатокот од животот. Ќе се мажиш тогаш кога ќе си ја најдеш сродната душа, било тоа на 20, 30, 40 години.

  И не, немаш право да инсистираш дека онаа мајка која подоцна родила дете е себична. Напротив, тие мајки се вистински борци!
   
  На _adi_5, Flower123123, Belgin1 и 23 други им се допаѓа ова.
 9. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Ne se citame dobro neli,jas govoram za zeni koi imaat srodna dusa (partner) so godini i odlozuvaat majcinstvo i brak zaradi svojot komoditet i interesi,Borci ?Ama kakvi borci ,malku realnost ne e na odmet !? Tazno e zaradi necija sebicnost da ne si go narusi komoditetot vo "mladosta" dete na 10 god.da ima 55 godišna majka.
  Sega pred nekoj den vo Srbija se porodi zena na 59?I taa e borec?Da ne se zalazuvame,toa se babi,i treba da se prekine so in vitro na odredena vozrast,zaradi celi malku povisoki od sopstvenite,vo interes na deteto.
   
  На Mrs. Diva и Petar80 им се допаѓа ова.
 10. Brojka

  Brojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2017
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  1.722
  А што ако не е психички спремна на 25 години да стане мајка? Ама мора бидејќи е себично да раѓа на 40?!?!
   
  На CameliaMiller, Alianna, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.370
  Допаѓања:
  19.036
  @Cosmi, ти свесна си дека насекаде околу тебе има парови кои се соочуваат со неплодност, така? Тебе може вака од страна ти изгледа како да немаат ни една грижа на светот па се шетаат и кулираат ама ти не им ја знаеш голготата. Ти зборуваш дека тераат комодитет додека тие можеби одат на инвазивни испитувања во борбата за дете.
   
  На _adi_5, Flower123123, Belgin1 и 14 други им се допаѓа ова.
 12. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Sto tocno podrazbiras pod psihicki nespremna?

  Povtorno ne me citas dobro,da, poznavam parovi koi dolgi godini se borat so neplodnost,no jas ne govoram voopsto za niv vo nitu eden moment.
   
  Последна измена од модератор: 10 јули 2017
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Brojka

  Brojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2017
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  1.722
  Едноставно психички не се чувствува подготвена во моментот за да расте друг живот.
  Има некоја дијагноза која ја попречува во тој момент да се посвети на дете. Не се сите со силен карактер некои се справуваат со психички проблеми.

  Инаку, @Nausicaa сакаше да каже дека тие се борат со неплодност ама не кажуваат по други дека се соочени со тој проблем. Не сите го кажуваат тоа.
   
  На CameliaMiller, Gosh, Lianna Anna и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.370
  Допаѓања:
  19.036
  @Cosmi, еве која и да била причината, како тебе лично те засега возраста кога некоја жена ќе се оствари како мајка?

  Разбирам да разговараме за предизвиците околу мајчинството во подоцнежни години ама разбери дека со твојата агресивна реторика и постојаното повторување на зборот „себична“, не само што можеби навлегуваш во нечија болна интима туку ти најотворено вреѓаш. Себични биле што родиле деца, ајде ти се молам, срамота!
   
  На CameliaMiller, Gosh, An-na и 8 други им се допаѓа ова.
 15. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Dali se naodjame na forum?
  :D
  Toa e moeto mislenje,deka se sebicni vo situacijata koja ja opisav i toa e edna vistina koja nekoi sakaat da ja premolcat mesto da ja priznaat,kakvo vredjanje,ne bidi smesna.koj se pronasol vo nego,mene ne me zasega,isto kako sto ne me zasega koj i koga ke se ostvari kako majka i dali ke se ostvari!
  Znaci pisuvame mislenje na forum,nikoj ne se mesa vo nicij zivot,osven ako zivotot vi e forum.:x

  Toa e sekako druga tematika,dijagnozi i slicno,i ne se povrzani so vozrasta,ja zboram za zbesluk,vie za dijagnozi i neplodnost,.:|
   
  Последна измена од модератор: 10 јули 2017
  На ***cute*** и Petar80 им се допаѓа ова.
 16. Brojka

  Brojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2017
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  1.722
  Камо ние луѓето да бевме себични. И камо да си гледавме само за себе а не за другите. Светов ќе беше подобро место за живеење.
   
  На CameliaMiller, SuperGirl24, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Jas postaviv konkretno prasanje dali postojat ili ne, takvi zeni?A prasanjeto za toa dali covekot e po priroda sebicen ili ne e druga Tema.
   
  Последна измена од модератор: 10 јули 2017
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.989
  @Cosmi збoрувaш зa жени штo рaѓaле нaд четириесет чистo oти сaкaле дa лумпувaaт, дa шетaaт и дa не чувaaт децa, oти се себични, нo вo реaлнoстa тaкви имa мнoгу мaлку. Пoвеќетo штo рaѓaaт нaд четириесет рaѓaaт бидејќи не мoжеле дa нaјдaт сooдветен пaртнер, не мoжеле дa зaчнaт, имaле прoблеми финaнсиски или вo семејствoтo, рaѓaaт пo втoр или трет пaт и мнoгу други прoблеми. Реткo кoјa си викa дo четириесет ќе си живеaм oпуштенo, пoсле ќе мислaм зa децa. (Иaкo спoред мене и oвa е oкеј).
  Пoентaтa ми е, не мoжеш некoј дa гo oцениш кaкo себичен без дa знaеш низ штo пoминувa и кaкo рaзмислувa. :)
   
  На Nausicaa, Lianna Anna, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  48.560
  Пол:
  Женски
  Ne e retko, bas poradi toj najnov trend koj ni se nametnuva, deka 40 god. se novi 30,deka na 40 izgledame kako 25god. pa mazi ne ni ni trebaat,ke brkame kariera,ke uzivame, se dodeka biologijata ne si go kaze svoeto,a na steta na deteto.
  No, neznam dali poznavate nekoe dete, koj ima 12 God.a roditeli od 60God i kako izgleda toa detstvo. Treba da se gleda malu podaleku od spostveniot komoditet.
   
 20. Brojka

  Brojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2017
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  1.722
  Имам другарка која ја добиле нејзините на 40 а сестра и на 42. А стапиле во брак на 35 ама ете не сакале одма деца. Така велат. Шетале, граделе кариера. И тоа замисли не е сега туку пред 20 и нешто години. И ете ниту на другарка ми ниту на сестра и им фали нешто.
   
  На Alianna и Glasna им се допаѓа ова.