1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.581
  Веќе една година како сум "плавуша" и имам голем проблем со изнаоѓање на идеалната боја за коса. Мојот пигмент е малку црвен, секаква можна фарба во коренот ми е буквално жолта, а ставам нијанси од типот на светло беж, ултра светло блонд, најсветлите можни нијанси што одат дури и накај бело. Ве молам да ми посочите фарба која нема да ја дава онаа жолта нијанса на пченка :) Значи, да е потрагично, на секои 4-5 месеци вадам и прамени со цел да се добие убава нијанса, и ништо. Од фарбите, почнувајќи од Palette, Garnier/100%, Subrina, Velvet Tone na Aura.... и ништо :(
   
 2. marina30

  marina30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  48
  i jas koga se farbav plava imav isti problem ZOLTA najmnogu ja mrazev i edna drugarka mi kaza da probam so hidrogen od 3% ke si go kupis vo apteka i izleguva na sivo.A sto pojak hidrogen pozolta nijansa probaj pa ke vidis jas bev zadovolna farba i 3 posto hidrogen.. poz
  a vo sekoja farba posebno plava hidrogenot e mislam 12 posto...
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Јас после година и пол експериментирања со бои, пред некој ден отидов на фризер. Ми ставија бланш и прелив и малку се осветли,наредниот пат би требало да испадне како што сакам. Иначе додека сама се фарбав во домашни услови ставав Palette, Keane и Garnier. Само од Garnier сум задоволна, другите премногу ми ја оштетуваа косата многу се јаки. Но косата ми беше на нијанси во коренот потемна накај врвовите светла.Тоа за послаб хидроген немам пробано,секогаш ставав 9%,колку што си иде со фарбите.Но фризерката сега ми стави бланш со 6% хидроген и прелив со 3%,така да можеби е точно тоа.За идеално плава само редовна посета на фризер,инаку само се оштетува косата со непрофесионални фарби кои се со многу послаб квалитет за разлика од професионалните.Поскапо е да, но сепак се добива посакуваната боја.
   
  На zoketo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  114
  cetiri godini sum rusokosa ! I jas si imam edno pravilo! Dva do tri pati vo godinata go blansiram korenot,a inaku se farbam so evolution/11 siva e ama pak mene malce me nervira zaso treba 5 pati da ja izmijam pa da odi nakaj belo :? Prviot pat m,nogu izleguva sivkasto,no dobro de ne e tolku strasno ;) ne izgleda grdo vo nieden slucaj! Farbanje na kosata na sekoi 3 nedeli,poseta na frizer,maski i subrini ...Znae da bide mn. naporno seto toa..no se isplaka ! Posledniov pat se farbav so palete i voopsto ne sum zadovolna,pozolto mi izleze :evil: Povtorno izleguva deka evolution e najdobra,a toa so poslab hidrogen,mislam deka ne etocno bidejki jas so 9% ednas se isfarbav katastrofa mi izleze zoltila :twisted:
  Sega sum zadovolna od bojata, no koa ke i dojde tajmingot za farbanje e bogami niso ne pomaga ! :?
  Probaj so posiva farba i obavezno 12 % hidrogen :mrgreen:

  Pozdraavv
   
  На Lady in white, <3 pleza4e <3 и moshus им се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.581
  Fala vi mnogu na site za odgovorite, ke probam deneska so farba i 3% hidrogen, se nadevam nema da bidam strashilo za Nova Godina. :) Pozdrav
   
 6. marina30

  marina30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  48
  i pisi kako ke ti izleze bas me interesira.....pozdravce.
   
 7. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  И јас така энам , дека колку појак хидрог , толку повеќе иэлегува на эолто. Јас энма дека Keune се најдобри фарби эа плавуши.Секогаш иэлегува добра боја, меѓутоа се многу јаки и неретко ја оштетуваат косата многу. Е сега эависи од косата, ако е некој со тенко влакно и сува коса, не би му препорачала, меѓутоа тие со појаки коси немаат ваков проблем. Се е индивидуално.
  Инаку јас ја користам фарбата Evolution, мислам дека број 8.1 така нешто, эначи не сум баш плавуша, ама фарбата е одлична ја препорачувам на сите, дава преубав сјај, не ја оштетува косата ( а имам сува и тенка коса) и бојата е баш каква што сакам да искочи. Добивам комплименти нон стоп эа бојата.
   
 8. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  662
  Postoi edna izreka na holivudskite dzcvezdi,a to ae deka -Sekoja zena treba barem ednas vo zivotot da bide plavusa(blondinka)!!
  Zosto? Pa pretpostavete sami...
  Jas vo zivotot sum bila :Plava,crvena,kafeava i crna..znaci SE...
  Prirodnata mi e kostenliva so crvenkav pigment,ama tret pat vo zivotot sum PLAVUSA!
  Ne postoi nekoj sto me znae sto ne mi kazal deka kako plavusa sum super....
  Znaci vaka: Se farbam so pallete i evolution..sto ke najdam..
  Palete koristam 218 od zelenite so maslinovo maslo ,a evolution 11.20...
  Pravilo pri farbanje na plava kosa e deka se farba samo koren i dva prsta do nego..sekoi 6 meseci se farba cela kosa i ne se menuva nijansa ili farba ....
  Ako mislite deka ako farbate koren ke vi izleze sarena,se lazete..od iskustvo ,ne e taka...
  Isto tak atreba da se neguva kosata mnooogu..maski,sil.kapki itd.
  Vistinskata nijansa,onaa koja ja posakuvate ke se dobie so tekot na vremeto..ne so edno farbanje ili 2...
  Plavata(rusata) kosa e teska za odrzavanje ,ama se isplati...sekogas kako plavusa ke bidete pozavodlivi od drugi nijansi..
  Sekako plavusi ne se preporacuvaat medju ludje koi se so temen ten ili t.n maslinest ten ....
  PA SREKNO!
   
  На verica94 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  57
  jas koristam igora 11/1 ne e losa ama bi sakala da probam neso dr,samo nemam hrabrost mi e strav da ne ne mi ispadne kako sto sakam
   
 10. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Е ме погоди темава како не ја видов порано :lol: .Јас сум плавуша шест години и нешто,и од крај се фарбам со Гарниер 111 и сум ептен задоволна,речиси бела,сребрена.Имам пробано да сменам и од други ама никако да ме бендиса и пак си се враќам на мојата.Мене ме фарба мајка ми,и само на нејзина рака и верувам и по нејзиното правило-на секое петто фарбање цела коса,инаку само коренот.Еднаш се фарбав со Beauty,ми излезе модра и се отепав во плачење.Тоа е.А инаку сакав да ја потемнам една две нијанси оти е тешка за одржување,да ми добие некоја златна боја ама дечко ми ќе ме убие :D ;) :D а и јас немам храброст.
   
 11. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  662
  KATE 21nemoj da si ja potemnuvas bojata ..ke zgresis!
  Stom si ja dobila posakuvana boja teraj so nea...
  Od iskustvo znam deka sekogas koga sum ja zatemnila,pak sum se vracala na staro.
  Sedga ,fala Bogu i farbite ne se skapi ,a i pallete e evtina farba ,nekoi si 130-140 den,pa sekako deka sekoj ima od nas tolku pari ,mesecno da oddeli za farba.
  Pozdrav.
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Хехе,Babyketi,и јас така мислам,ме фаќа криза да ја менам само кога нешто не ми се погаѓа,ми е мрсна или не сум се фарбала 2 дена повеќе од обично :lol:
  Ама се на се и јас си се бендисувам вака најмногу тоа беа 6 макотропни години за да добијам ваква нијанса :lol:
  и нема шанси ;)
  А и мојата природна боја ми е светло лешник.И мајка ми цел живот се фарба и и таа вели така,сите бои ги сменала досега ама секоја втора година пак се оплавува,тешко на косата :lol:
   
 13. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  662
  Retko koja zena sto bila plavusa ne se vratila na plavata boja na kosa,pa i majka ti i jas i site ! :lol:
  Isto tyaka velat deka zenata koga nemoze d audri po drugo ,udira po kosata ,bojata dolzinata itd. :lol:
   
 14. argjent

  argjent Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  JA IMAM MN BELA KOSA JA FARBAM SO EVOLUTION 000 SSS NAJ BELA E I STAVAM COLOR LOTION KOJ JA KO JA NIJANSIRA KOSATA VO BISERNA BOJA SAMO IMAM PROB NE MI RASTE KOSATA TOA MI BESE OD TOA STO SEKOE FARBANJE STAVAV BLANSH PA FARBA ALI SEGA STAVAM SAMO FARBA I NE JA PEGLAM TAKA DA POCNA DA MI RASTE TAKA DA BLANSOT GO UNISTUVA VLAKNOTO I STANUVA MN SLABO NE PRAKTIKUVATE BLANS I NE JA PEGLAJTE KOSATA POSTO KE VI SE KINE
   
 15. moclice

  moclice Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  jas sakam da si ja vratam mojata boja kako da uspeam imama kostenliva boja so nijansa na plavo mn mi e cudna prirodnata boja sto niedna farba ne mi odgovara
   
 16. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.604
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  пробај со нијанса или посветла или потемна од твојата
   
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.581
  По долго пребарување, топло можам да ја препорачам бојата за коса Londa (на мое големо изненадување!!!) :clap: број 28, значи светло пепеласто плава, чини околу 100 денари, што уште еднаш ми потврдува дека не мора се скапо да е убаво :) Значи барем првите две недели бојата е убава, а не жолтеникава и одвратна.
   
  На Височка, Cloee и girl1985 им се допаѓа ова.
 18. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  ili da pocekas da ti raste kosata,da ja ostavis taka pola farbana pola tvojata boja,dodeka da ostane samo tvojata boja :|
   
 19. hristijanka

  hristijanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  jas veke sum 5 godini plavusa i na frzier me napravija samo 1 kolku da mi ja osvetlat i sga se doma se pravam sama.Zemam hidrogen 12 % i blans na subrina samiot blans e vnatre plav a ne kako drugite bel.
  Potoa koristev farba evolusn ama ic ne sum zadovolna od nea samo na korenot mi fakase a nadole ne.
  Sega stavam explicit siva e i sum prezadovolna eftina i mn e ubava bojata
   
 20. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.581
  Дали тие explicit се на Аура? Јас таква имам ставено еднаш, ги најдов само во Рамстор, ама мојата коса некако не ја сакаше :?: Не знам зошто, еве на мајка ми и одговара, мене ми се одмива многу брзо и после некако бојата е 'рѓосана.

  А кога мешаш хидроген и бланш на субрина, после тоа отставаш некој ден/недела да отстои или одма ставаш уште истиот ден фарба?
   
  На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.