1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идолите и нивниот приватен живот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од irrelevant, 13 март 2019.

 1. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.324
  Од таа темата за Мајкл Џексон ми дојде инспирација прво да се запрашам јас дали моите идоли се добри личности и доколку не се дали би ги сакала исто како до сега и видов дека ко за инает пола се луѓе за никаде, еден имам дури и силувач и киднапер. И што знам пак неговите филмови ми се омилени и пак него ќе го кажам кога ќе ме прашаат за омилен режисер, небитно неговиот карактер и живот ама ич воопшто. Како човек е катастрофа, ама како режисер е генијалец.

  Сега, дали вас кога ќе ви се спомне некоја омилена личност или идол, си замислувате и барате комплетно оформена личност или небитно каков човек е приватно додека добро си ја работи работата за која го обожавате?
   
  На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elenpelen

  Elenpelen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2017
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  782
  Пол:
  Женски
  Омилените личности од светот на уметноста и спортот, пред се, ги ценам поради делото кое го творат. Но, да бидам искрена, секогаш ме интересира и какви се во приватен живот. И да, за работата си останува ставот и почитта, ама доколку се работи за личност по мој вкус, уште повеќе се воодушевувам.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  8.831
  Пол:
  Женски
  До сега сум немала ниту идол ниту омилена личност од познатите, ниту сум се замарала со нивните приватни животи бидејќи не ме интересира тоа.

  Но ако некој пеач или глумец или што и да е го слушам/гледам ме интересира само тоа професионалното, ако добро си ја работи работата и е професионалец во неговата област што има да ме интересира неговата приватност, никој не е совршен ниту идеален па така и они.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.279
  Допаѓања:
  30.809
  Па искрено баш ме заболе ку*ов ако некој праи добра музика и филмови или добро глуми, ако е е*ан педофил, силувач и слично.

  Али ок, затоа истите си ги прчат, поради луѓе без морални вредности, исто како нив..
   
  На Lella, sj *O*, Justicija и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Џеки

  Џеки Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2018
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  Ако некој уметник ми е идол тоа значи дека покрај тоа што одлично си ја врши работата треба да е и приватно добра личност.Ако не е тогаш не му се восхитувам и нема да ми биде идол.Затоа што прво треба да бидеш човечен па се друго по ред.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.393
  Пол:
  Женски
  Немам идол, имам само личности чие дело го почитувам повеќе за разлика од некои други. Едноставно, ми се допаѓа како глумат, како свират, каков глас имаат, каква музика прават и слично. Ако во приватен живот се скромни, приземни, хумани, тоа само им е плус во мои очи. Но, и кога нивниот приватен живот би бил проследен со скандали, тоа не значи дека нема да го ценам нивното дело. Така да, она што ме освојува е сепак кариерата, а не приватниот живот.
   
  На sj *O*, AnnabelLee, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. cash

  cash Активен член

  Се зачлени на:
  5 март 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  203
  Како што кажа @Bitter-Sweet она што го ценам е нечие дело (песна, филм, глумење, лидерство, откритија итн), додека карактерот не е секогаш нешто што може лесно да се процени зашто ние го гледаме она што таа личност нам ни го покажува. Мислам дека многу попознати личности што ги сметаме за идоли, се лишени од приватен живот, што е тргично. Како и да е, тоа не ми е точка на интерест, туку нивните дела.
   
 8. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.751
  Допаѓања:
  49.518
  Пол:
  Женски
  Немам идол, но кога ми се допаѓа некој актер/ка пејач/ка или било што секогаш проверувам на Википедија за нив од кариера па се до приватниот живот.
   
 9. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.347
  Допаѓања:
  35.609
  Nemam idoli, no glupi potezi a osobeno kriminalno pedofilsko shovinisticko prevarantski karakteri lesno mi se odmiluvaat i kaj obicni luge i kaj zvezdi/umetnici. Siluvach - nema da plakjam za da ja konzumiram negovata umetnost. Nit pedofil. A dali bil alkos il se drogiral kockal, malku mi vlijae. Pedofilija i nasilstvo se dno dna.
   
  На sj *O* и Gosh им се допаѓа ова.
 10. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.979
  Допаѓања:
  6.396
  Пол:
  Женски
  Идоли ми се отсекогаш и инспирација Еминем од машките и од женските Бритни Спирс. Сепак мислам дека некој кога има идоли има некоја насока на животот и став. Ценам ги посебно тие што од ништо направиле нешто без криминал итд...
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.966
  Допаѓања:
  40.781
  Пол:
  Женски
  Идол ми е татко ми, не е јавна личност ама идол ми е.
  Цел ми е во животот да бидам подобра од него и да го надминам.
  Од јавни личности може да се каже дека Меси ми е ,,идол”.Не дека сакам да бидам фудбалерка хахахај ама го обожавам и фаворизирам уште од мала.
  Ми беше secret crush.
   
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.351
  Допаѓања:
  10.436
  Имав идол една странска пејачка која не е многу позната во светски рамки, туку само во нејзината земја. Откако на тв емисии ја гледав како зборува колкав пенис имал партнерот нејзин, и со рака покажуваше цм, и откако видов дека на една емисија буквално цицка и испадна од фустан, а таа се смее, па видов дека за пари инсталирала дома камери да ја снимаат што прави 24 часа, а имаше и секс сцени, се згадив. Не мора да е мојот идол којзнае што, сите сме луѓе, но барем ако има некоја скромна, и хумана димензија, ќе го ценам. Ако е арогантен, а добро пее, глуми, нема да ме импресионира. Друго луѓе од јавниот живот во земјава, со дел се знам, заради работа, ретко некој скромен, сите фалбаџии, умислени, глумат ниво, а немаат култура, само за јадење и за пиење гага, било што гага, секаде каде ќе се појават го прават тоа од интерес за градење на лажен имиџ, хуманост скоро ич. Катастрофа.
   
 13. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  13.175
  Допаѓања:
  108.593
  Пол:
  Женски
  Имам идоли кои се познати личности.Не ме интересира секој аспект од нивните приватни животни,туку само нивното однесување кон луѓето насекаде,односно дали искажуваат повеќе позитивни од негативни емоции.
  Ја ценам нивната работа,а нивните маани не ми се битни.
   
 14. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.325
  Допаѓања:
  5.768
  Пол:
  Женски
  Стара сум за идоли,ама ако некој ме бендиса со глума, пеење, водител пр. или можеби и политичар, а и од други области општо, знам да ѕирнам во приватниот живот од тоа што е објавено за истиот. Ако прочитам нешто што се коси драстично со моите погледи и ставови, нема да ме бендиса тоа и после ми влијае врз понатамошното "симпатишање" , приватниот живот ми е основата, шо знам, сакам комплетни личности :)
   
  На Nausicaa, Tanjamm и Џеки им се допаѓа ова.
 15. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.656
  Допаѓања:
  45.631
  Твитер не е приватен живот, ама темава ме потсети на ова:
  51685942_287979828544717_1664537369648579084_n.jpg
  :lol:
   
  На Snow-Star и sj *O* им се допаѓа ова.
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.174
  Допаѓања:
  28.345
  Пол:
  Женски
  Искрено, не знам како некој може да почитува јавни личности за нивните дела и покрај тоа што се покажало дека се одвратни личности. Не викам да им се почитуваат делата, ама самите тие да бидат имуни на критики бидејќи имале големи дела, не доаѓа предвид. Баш вакво нешто се случи во МЈФ за Милчо Манчевски.

  Има многу луѓе на кои потсвесно им се восхитуваме како резултат на нивните дела, а воопшто не треба, земајќи предвид какви личности биле. Никој нема да ме натера да почитувам личности како Фројд, Ловкрафт, Гогољ, Кристофер Хиченс, колку и да им се генијални делата.

  За идолизирање не станува ни збор, за некој да ми биде идол, пред сè треба да ми биде репер за однесување во секој поглед, а не да треба да замижувам на нивните испади. Тоа што си уметник, научник или писател не ти дава право да бидеш лоша личнсот.
   
  На Tan4ence, Briar Rose, Heavencanwait и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Heavencanwait

  Heavencanwait Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  A zasto Frojd?
   
 18. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.174
  Допаѓања:
  28.345
  Пол:
  Женски
  Па, на пример, ја има спуштено целата комплексна човечка психологија на ниво на сексуални инстинкти, веројатно пробувајќи да ги оправда своите налудничавости.
   
  На Briar Rose и Heavencanwait им се допаѓа ова.
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  Талентот или интелектуалната способност не го сочинува целиот карактер на една јавна личност, и секако тие не се единствените аспекти кои им се прикажуваат на општеството.

  Со други зборови, не е доволно само да си талентиран или паметен за да бидеш добра личност, а воедно и role model - целокупниот човеков карактер е широк и мошне комплексен спектар.

  Меѓутоа, "halo effect" како когнитивна пристрасност, предизвикува константна грешка во перцепцијата која човекот ја создава за една јавна личност, односно базирано врз талентот или интелигенцијата, се креира чувството на оправданост на негативните прикажани карактеристики.

  Поради тоа, од психолошки аспект, сосема ми е јасно зошто некои луѓе идолизираат јавни личности, и покрај тоа што тие не поседуваат добри и примерни особини.

  Што се однесува до генијални научници и други творци кои инаку во реалноста се покажале како одвратни личности, имам тенденција да ги почитувам само нивните дела, пронајдоците и научните придонеси, но само до тука е мојата граница.

  Типичен пример за ова е Jack Parsons, кој и покрај тоа што бил брилијантен ракетен научник, изумител на првиот ракетен мотор и пионер во развојот на течни горива и цврсти горива за ракети, тој исто така бил и окултист - бил фатен како танцува гол околу оган за време на ритуал и се обидел да го повика античкиот бог Бабалон на земјата. И токму поради неговата поврзаност со окултот, тој повеќе не можел да работи во својата научна област.

  Така, и покрај тоа што тој имал голема улога во ракетната наука, јас лично никогаш не би можела целосно да го почитувам Parsons како достоинствен и почитуван научник.
   
  На Lella, Someonespecial, BoneMachine и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.863
  Зависи од големината на личноста и за какви пороци или дисфункционалности станува збор. Некои личности мора да се почитуваат за своите изуми или достигнувања и тука нема простор за лични чувства на симпатии и антипатии. Може нема да ти е идол заради одредени негови карактеристики ама генијалноста заради која светот се променил на некој начин, мора да е почитувана. Друго, колкав ни е нас прагот на толеранција за одредени работи или какви морални начела имаме и не е мерило за правилно или не. Сепак, секој според нив одлучува кој ќе го земе за идол а кој не. Субјективно.
  Трето, колкава самобендисаност, високо мислење за себе треба да имаш за да ги сумираш книгите и личноста на Фројд во една потценувачка реченица ко да збориш за збирка песни на комшивка ти Маре? О да, модерен феминизам.
   
  На M.B. и Peppermint им се допаѓа ова.