1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Избелување на влакна

Дискусија во 'Тело' започната од anchence, 7 мај 2010.

 1. anchence

  anchence Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  Влакната по цело тело ми се познаваат. Ситни, поголеми, на стомак, на грб, насекаде...Ми е срам да облечам кратка маичка, а не пак да се соблечам во бикини.
  Знам дека постои крема за ибелување на влакненца, меѓутоа не можам никаде да најдам таква крема.
  Дали знаете каде можам да најдам такво нешто или пак дали во козметичките салони постои таков третман.
  Молам за совет или помош очајна сум
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.491
  Допаѓања:
  195.450
  Пол:
  Женски
  Јас порано користев средство за избелување на влакненцата, ама само над усните... купував во парфимериите прашок во ќесички кој се меша со 6% хидроген и се добива како паста која треба да стои 5-15 минути. Не знам дали има за цело тело, ама колку е тоа добра опција? Ќе треба да ги избелуваш редовно, исто како што е со депилацијата - не си размислила за таа опција ако толку ти пречат влакненцата?
   
 3. anchence

  anchence Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  на таков прашок не сум наишла а во парфимериите и аптеките ми нудат само крема за изретчување и истенчување на влакна. А таква крема, за избелување има на Чупко и LYCIA ама никаде не можам да најдам од неа :(
   
 4. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  VEET имаат ваква крема, не сум сигурна дали ја има во супермаркетите кај нас ама сигурно ја има во Бугарија и Грција.
   
 5. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  877
  za izbeluvanje se koristi i 3% mlecen hidrogen. ama za celo telo....ne e resenie posto cesa so susenje i novite sto rastat treba da se belat. ova so hidrogen moze za pomala povrsina.
   
 6. sweetybaby

  sweetybaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  Другарка моја користеше од парфимерија како што се за потемнување на тело, ова беше за избелување на влакна. Не знам точно како се викаше, но таа беше многу задоволна :) Прашај по парфимерии да не има нешто такво.
   
 7. katrin96

  katrin96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  9
  јас сакам на мешето да ги избелам..
  или да се исдепелирам?да ги белам(ќе стои ок?) :)
   
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Јас порано ги избелував влакненцата над усните и на стомакот, не се сеќавам како точно се викаше средеството за избелување. Но преминав на депилација, која според мене е поефикасна.
   
 9. invincible.06

  invincible.06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  21
  ја користев кремата од чупко ама веќе ја нема никаде кај нас :( а сега пред 1месец ја купив андина од јуник и ептен ми се погоди ..инаку ги избелувам влакненцата на рацете...
   
  На Ana.hb му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sleepingbeauty

  sleepingbeauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  612
  Пол:
  Женски
  a, te molam kazi mi na kolku vreme treba se vrsi postapkata, t.e. da se izbeluvaat? zs jas sakam na nadusnicite i pod papokot da gi izbelam :^) :) i da, kolku cini taa krema andina?
   
  На Ana.hb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. invincible.06

  invincible.06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  21
  има две смеси и треба да се измешаат пишува во упатството ...откако ќе се нанесе треба да се остави 10 минути па да се измие со млака вода ...и после ти се бели :) јас ја земав 350 или 360 денари ..убаво е што месец дена трае ефектот на избелени влакненца ;) прашај уште нешто ако треба тука сум ;)
   
  На little-devil му/ѝ се допаѓа ова.
 12. little-devil

  little-devil Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Навистина ли трае ефектот еден месец :o Бидејќки јас сакам да ги избелам влакната над усните. Но размислував и за депилација со Veet.
   
 13. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  А ја има кремава во зегин?
   
 14. invincible.06

  invincible.06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  21
  па од прилика 1 месец трае ..јас порано ги избелував влакната над усните ама после почнав да се депилирам со ленти (трае подолго) сега ги избелувам само влакната на рацете :) ..
  барби ич незнам дали ја има таму мислам дека не .. оди во јуник во центар сигурно ја има таму ;)
   
 15. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  41
  Дали тие двете смеси 360ден, се за една употреба само?
   
 16. invincible.06

  invincible.06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  21
  не не таман работа :) има ете од прилика на пример -за 5пати да си ги избелам влакната на рацете ...сега количински незнам како да ти кажам :)
   
  На Bibko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Еднаш нанесов избелувач, пред неколку години, мислам дека беше а Веет, се мешаа некои две смеси. Можам да ти кажам дека резултатот беше катастрофален. Влакната станаа бели, но некако се здебелија, станаа остри и многу повидливи. Сите ме заприметуваа, и беше стварно грозно. Од тогаш се депилирам, влакната станаа поретки. Само депилација и тоа кај козметичар кој знае што прави. И евентуално консултирај лекар, дерматолог и ендокринолог. И не се секирај повекето жени мака мачат со влакната, повеќе од колку што може да се примети.
   
 18. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.313
  Допаѓања:
  246.278
  Пол:
  Женски

  И јас ја користев оваа ама ја немаше во Јуник пред некои 10тина дена а пребарав и по парфимерии и аптеки не ја најдов никаде. Инаку таа од Чупко беше уште подобра ама таа одамна ја нема. Ако некоја знае каде има било каква нека сподели со нас.
   
 19. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Значи со крема за избелување само бели стануваат, не малку посветли од природната боја на влакното ? :^) Прашувам за веѓиве |(
   
 20. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Моите обелеа, баш бели, уште кога ке застанев на сонце, катастрофа. Можеби најдобро е пред да го нанесиш да направиш проба, на пример со влакна од коса. Не ризикува директно на веги.