1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Избелување на влакна

Дискусија во 'Тело' започната од anchence, 7 мај 2010.

  1. anchence

    anchence Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Влакната по цело тело ми се познаваат. Ситни, поголеми, на стомак, на грб, насекаде...Ми е срам да облечам кратка маичка, а не пак да се соблечам во бикини.
    Знам дека постои крема за ибелување на влакненца, меѓутоа не можам никаде да најдам таква крема.
    Дали знаете каде можам да најдам такво нешто или пак дали во козметичките салони постои таков третман.
    Молам за совет или помош очајна сум
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Јас порано користев средство за избелување на влакненцата, ама само над усните... купував во парфимериите прашок во ќесички кој се меша со 6% хидроген и се добива како паста која треба да стои 5-15 минути. Не знам дали има за цело тело, ама колку е тоа добра опција? Ќе треба да ги избелуваш редовно, исто како што е со депилацијата - не си размислила за таа опција ако толку ти пречат влакненцата?
     
  3. anchence

    anchence Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    на таков прашок не сум наишла а во парфимериите и аптеките ми нудат само крема за изретчување и истенчување на влакна. А таква крема, за избелување има на Чупко и LYCIA ама никаде не можам да најдам од неа :(
     
  4. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    VEET имаат ваква крема, не сум сигурна дали ја има во супермаркетите кај нас ама сигурно ја има во Бугарија и Грција.
     
  5. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    za izbeluvanje se koristi i 3% mlecen hidrogen. ama za celo telo....ne e resenie posto cesa so susenje i novite sto rastat treba da se belat. ova so hidrogen moze za pomala povrsina.
     
  6. sweetybaby

    sweetybaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Другарка моја користеше од парфимерија како што се за потемнување на тело, ова беше за избелување на влакна. Не знам точно како се викаше, но таа беше многу задоволна :) Прашај по парфимерии да не има нешто такво.
     
  7. katrin96

    katrin96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    јас сакам на мешето да ги избелам..
    или да се исдепелирам?да ги белам(ќе стои ок?) :)
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас порано ги избелував влакненцата над усните и на стомакот, не се сеќавам како точно се викаше средеството за избелување. Но преминав на депилација, која според мене е поефикасна.
     
  9. invincible.06

    invincible.06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    21
    ја користев кремата од чупко ама веќе ја нема никаде кај нас :( а сега пред 1месец ја купив андина од јуник и ептен ми се погоди ..инаку ги избелувам влакненцата на рацете...
     
    На Ana.hb му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    613
    Пол:
    Женски
    a, te molam kazi mi na kolku vreme treba se vrsi postapkata, t.e. da se izbeluvaat? zs jas sakam na nadusnicite i pod papokot da gi izbelam :^) :) i da, kolku cini taa krema andina?
     
    На Ana.hb му/ѝ се допаѓа ова.
  11. invincible.06

    invincible.06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    21
    има две смеси и треба да се измешаат пишува во упатството ...откако ќе се нанесе треба да се остави 10 минути па да се измие со млака вода ...и после ти се бели :) јас ја земав 350 или 360 денари ..убаво е што месец дена трае ефектот на избелени влакненца ;) прашај уште нешто ако треба тука сум ;)
     
    На little-devil му/ѝ се допаѓа ова.
  12. little-devil

    little-devil Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Навистина ли трае ефектот еден месец :o Бидејќки јас сакам да ги избелам влакната над усните. Но размислував и за депилација со Veet.
     
  13. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    А ја има кремава во зегин?
     
  14. invincible.06

    invincible.06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    21
    па од прилика 1 месец трае ..јас порано ги избелував влакната над усните ама после почнав да се депилирам со ленти (трае подолго) сега ги избелувам само влакната на рацете :) ..
    барби ич незнам дали ја има таму мислам дека не .. оди во јуник во центар сигурно ја има таму ;)
     
  15. Bibko

    Bibko Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    41
    Дали тие двете смеси 360ден, се за една употреба само?
     
  16. invincible.06

    invincible.06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    21
    не не таман работа :) има ете од прилика на пример -за 5пати да си ги избелам влакната на рацете ...сега количински незнам како да ти кажам :)
     
    На Bibko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Еднаш нанесов избелувач, пред неколку години, мислам дека беше а Веет, се мешаа некои две смеси. Можам да ти кажам дека резултатот беше катастрофален. Влакната станаа бели, но некако се здебелија, станаа остри и многу повидливи. Сите ме заприметуваа, и беше стварно грозно. Од тогаш се депилирам, влакната станаа поретки. Само депилација и тоа кај козметичар кој знае што прави. И евентуално консултирај лекар, дерматолог и ендокринолог. И не се секирај повекето жени мака мачат со влакната, повеќе од колку што може да се примети.
     
  18. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.606
    Допаѓања:
    250.865
    Пол:
    Женски

    И јас ја користев оваа ама ја немаше во Јуник пред некои 10тина дена а пребарав и по парфимерии и аптеки не ја најдов никаде. Инаку таа од Чупко беше уште подобра ама таа одамна ја нема. Ако некоја знае каде има било каква нека сподели со нас.
     
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Значи со крема за избелување само бели стануваат, не малку посветли од природната боја на влакното ? :^) Прашувам за веѓиве |(
     
  20. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Моите обелеа, баш бели, уште кога ке застанев на сонце, катастрофа. Можеби најдобро е пред да го нанесиш да направиш проба, на пример со влакна од коса. Не ризикува директно на веги.