1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изведување на формули

Дискусија во 'Образование' започната од smiley16, 14 мај 2015.

 1. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  51
  Дечки ајде некој што се разбира повеќе физика и математика ако може да ми помогне околу изведувањето на некоја формула од веке позната. Ако може да ми кажете како ќе се изведе к од овие 2 формули
  t=0.693/k и t=1/k*A
  Благодарам однапред