1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Известување за дали си примен на работното место

Дискусија во 'Барање работа' започната од strongy, 26 декември 2012.

  1. strongy

    strongy Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Zdravo,
    sakam da prasam kako ne izvestuvaat dali sme primeni ili ne sme primeni na rabotnoto mesto za koe sme aplicirale? Slusnav deka ako ne si primen ti stignuva doma pismo???
    Fala Odnapred
     
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Зависи. Моето искуство покажало дека кога си примен, обично се јавуваат по телефон, зошто-не знам, веројатно сакаат побргу да добијат фидбек дали си слободен да почнеш со работа или не.

    Е сега, на нашиве простори, ретко известуваат кога не си примен (што мене многу ме нервира, што ќе се потрошат ако пратат еден мејл на сите кои не се селектирани). Почесто известуваат ако дојде работата до интервју, па потоа да известат.

    Кога известуваат пак, некогаш по мејл стигнува известување, другпат преку СМС, зависи во кое ти велат дека интервјуто е завршено кандидатот е селектиран, се заблагодаруваат за времето издвоено за интервју, со надеж за соработка во иднина, или пак, доколку не сакаат да подгреваат надежи, пишуваат „ви посакуваме среќа во понатамошната потрага по работа“ и тн.
     
  3. strongy

    strongy Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Blagodaram na odgovorot. No dali imas nekoe iskustvo so drzavni institucii, neli od tamu mora da te izvestat?
    (jas sum 'presno' diplomirana pa zatoa se interesiram). Blagodaram.
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Испраќаат писмо по пошта дека не си примен. Другарка ми аплицираше, и стигна препорачано, трчаше низ цел град за да стигне до пошта да го земе (пусти надежи) за да и пишат дека не е примена.
     
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Е државни институции обично да, препорачано писмо праќаат ко шо рече кравче и (нз за сите) ама во тие институции јас кај шо сум аплицирала, во писмото обично има и листа на примените кандидати.
     
  6. strongy

    strongy Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Znaci stom ti prakjaat pismo e deka ne si vraboten. Mislev da ne ke se sluci cudo preku pismo da me izvestat deka sum primena :/ Nadezi. Sepak, vi blagodaram mnogu. Pozdrav.
     
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    ^ Е не знам како те известуваат дека си примен, може и тоа преку писмо :^) немам некој близок со такво искуство...да е примен :doh:
     
  8. strongy

    strongy Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Уште нешто да прашам. А ако поднесам жалба, има ли најмала шанса за надеж дека можеби ќе бидам вработена, земајќи го во предвид тоа што дипломирав во јуни за 4 години и со висок просек.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.659
    Пол:
    Женски
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Душо, живееш во Македонија... овде не гледаат просек и кога си дипломирала... овде гледаат партија, за жал :doh:
     
    На NeVeruvajVoNikoj му/ѝ се допаѓа ова.
  10. strongy

    strongy Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota


    А писмото од пошта треба да го подигнеш или треба дома да ти стигне? Требаше одговор да се добие пред два дена значи треба в пошта да се оди да се провери да не има нешто за тебе?
     
  11. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    ^ Дома и стигна картичка дека треба да подигне писмо/пратка од пошта
     
  12. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    И кога си примен те известуваат преку писмо , а исто и кога не си примен ја праќаат листата на примени кандидадити , писмото е препорачано но некогаш од пошта каснат , оди најарно да си го земеш лично , можеш да поднесеш приговор ако просекот е единствен критериум ,што не верувам , нема да изгубиш ако поднесеш барем ќе ги забавиш во процедурата за примање на другите кандидадити :D
     
  13. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Izvestuvanje dali si primen ili ne si primen na rabota

    Значи мора да ти стигне одговор, односно решение на државната институција кај што имаш аплицитано со тоа кој кандидат е примен, а ти имаш право на жалба (приговор) во рок од 8 дена откако го имаш примено, се разбира ако не си задоволна од одлуката.
     
  14. lalaland

    lalaland Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ne znam eve jas ziveev vo Kanada 10 godini i nikogas ne se javile ako ne si primenéa. Obicno se javuvaat od koga kandidatot e primen, a po telefonskiot razgovor ti prakaat pismo koe moras da go doneses so sebe isprintano i potpisano na rabota.

     
  15. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    Ако сум била примена секогаш ми се јавувале по телефон,ако не по меил.
    П.с.
    Секогаш им кажувам дека без оглед на исходот,сакам да знам дали сум примена или не :)
    Мислам дека е фер ;)
     
    На NeVeruvajVoNikoj му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.745
    Допаѓања:
    130.766
    На многу места воопшто не известуваат. Мене до сега само на две места ме известиле, просто се изначудив кога добив писмо :D
    А кога сум била примена секогаш било телефонски, па потоа може и по мејл.

    Сам искуствата не ми се од државни институции, никогаш не сум аплицирала за државна работа.