1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгореници од сонце

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од theboy, 9 јули 2012.

 1. theboy

  theboy Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32
  епа вака значи вчера бев на базент каде што се изложив на сонцето од 12 часот до 17 и се здобив со големи изгореници по телото и лицето значи моето прашање њ дали тоа е многу штетно и како да се лекувам поззз :)
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.112
  Дека е штетно е.. не си смеела без заштита. Мачкај се со кисело млеко или јогурт, имаат состојка која ублажува воспаление. Намачкај се добро, држи 20тина минути, па пак... Поѓто е сега веќе касно ако немаш кисело млеко или јогурт стави благо млеко, нека биде ладно. Исто така помага и медот. Помагаат и облоги од домат или краставица. Пиј витамини Ц и Б за побрзо опоравување на кожата, и туширај се со ладна вода. Тоа ми текна сега за сега
   
 3. theboy

  theboy Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32


  а дали може навистина да се добиие рак на кожата ?
   
 4. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Да, може да се добие рак на кожата од високиот УВ индекс т.е УВ зраците.
  Оди во аптека и земи некоја крема за изгореници или за после сончање што ќе ти го земе црвенилото и ќе ти ја излади кожата. Јас кога ќе изгорам (иако ретко се случува) користам лосион за после сончање од орифлејм или блек ап. :)
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.112
  Абе не го плашете, не се добива рак туку-така, друг пат пази си се, сега не се секирај ;) биднало
   
 6. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Не се добива рак туку така, нормално нема да добие веднаш рак, но со подолго изложување на штетните ултравиолетови зраци се зголемува опасноста за добивање рак на кожата.
  Сега ништо не ти е, не се секирај. Друг пат млеко за сончање обавезно. :)
   
 7. doll.a

  doll.a Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  323
  Пол:
  Женски
  Масло од невен стави одма ќе ти поминат :)
   
 8. theboy

  theboy Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32
  јас сум и претходно така сум горел по телото некадевтор треет пат ми е тоа но на мене ми е кожата беле и ми е многу чуствителна само што види сонце и одмах пожарува
   
 9. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Познавам луѓе со таква кожа и обично се чуваат од сонце, бидејќи кожата им е преосетлива. Консултирај се со лекар. Не да те плашам, не е ништо страшно, само мислам дека не треба да се изложуваш на сонце подолго време. :)
   
 10. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  8.925
  Пол:
  Женски
  И јас имав големи изгореници од сонцето. Тоа не се лекува, се негува.
  Се мачкаш со нивеа/бекутан, се мачкаш со млеко за сончање, јогурт било што и ако те печи избегнуваш да се чепкаш и така. Не е толку штетно, не се плаши, неколку дена си црвен, те печи, те чеша, оздравува, па потоа се прави црно, па се лупи и така. Од сега со тебе млеко за тело блек ап, најзадволна сум од нив и нема да гориш. ;)
   
 11. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  900
  Јас пак сум немала многу големи изгореници :) .Само се мачкам крема за сончање кога сум изложена на сонце :)
   
 12. theboy

  theboy Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32
  како што пишував пред тое имав изгореници од сонце и после лупењето на кожата ми се појавиа неколку бемки што исти такви и како мал кога еднаш горев исто ми се појавија па извезно време ги снема а пред некое време забележав под едната пазува имам една бела дамка како мало кругче што пред тоа не го бев забележал сега прашањето е дали е од сонцето таа бела дамка и дали бемките што се појавиа можат да ми направат проблем?