1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгореници од трет степен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mila24, 26 октомври 2012.

 1. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  11
  Najprvo da se izvinam sto pisuvam latinica ama pisuvam od telefon i nemozam da go promenam fontot.
  Pred nekoj den si gi izgorev dvete stapala so vrela voda i se zdobiv so izgorenici od tret stepen,bev na lekar i mi gi ssniraa izgorenicite,ranite mi se dlaboki ja prasav doktorkata dali ke mi ostanat luzni i mi rece Da,pa sakav da prasam dali nekoj od vas se ima najdeno vo slicna situacija kako mojava i dali ste imale posledici dali vi ostanale luzni,zasto imav eden slucaj pred edna godina moja rodnina se izgore na nozete uste postrano od mene duri koskata i se gledase pa ne i ostana luzna zatoa neznam sto da mislam.Ako ste bile nekoj od vas vo slicna situacija spodelete barem da znam so kakvi posledici ke zavrsam i sto ste koristele za pobrzo da vi zazdravat izgorenicite.:( :'(
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  IZGORENICI OD TRET STEPEN

  има кај нас крем за изгореници една зена го прави од тревки мислам дека е200 денари ако сакас ке ти порацам и ке ти го пратам не остануваат белези знам оти еден пријател нас од котелот на парното пареата му го изгоре лицето и нема ни една лузна јас ке прашам пак а ако сакаш ти пиши ми во лп
   
 3. discofilman

  discofilman Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  99
  IZGORENICI OD TRET STEPEN

  Не се секирај за нозете ако имаш лузни.Ако внатре си човек за надвор ич да не ти е гајле односно немој да бидеш искомплексирана.Јас на 2 и пол годишна возраст имав изгореници од највисок степен и во тие моменти 99% физички сум бил мртов бидејки шансите да преживеам биле минимални но ете жив сум.На средна плинска боца се варела леќа манџа сум го мрдал и ми паднало врз глава цело тенџере со зовриена манџа.Како сум растел и кожата тегнела па лицето ми е потполно чисто мазно додека имам видливи лузни на вратот испод брадата,десната рака ми е 100% изгорена но 100% функционалнакако и цела десна страна на градите.Во средношколските денови некоја година ме мачеа овие лузни кога ке излезев на плажа поради комплекси но после еден разговор со врвен пластичар во војска кој ми кажа да не одам на пластична операција доколку физички не ми смета во вршење разни активности да не одам затоа што таа што ми е судена ке ми биде без разлика на ова ич не бев оптеретен и не мислев на тоа така да топло ти препорачувам да се опоравиш и продолжиш со животот понатаму.
   
  На Fleur-De-Lis му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RedHeart

  RedHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  47
  Јас пред неколку дена си ја изгорев ногата од алспух(мислам дека така се викаше) на мотор и сега никако да ми помине. Што да правам?