1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Измамници

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SummerGirl, 15 февруари 2018.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.317
  Пол:
  Женски
  Нема ваква тема, па решив да отворам. Ако не е во ред, тогаш канта.

  Дали сте имале искуство со луѓе кои измислуваат само за да ви земат пари?

  Пред да се омажам на врата често доаѓаа разни луѓе кои кажуваа дека имаат болни деца/родители и бараа пари. На никој не сум дала. А истите тие секој пат доаѓаа со различни приказни. Ако им спомнеш жиро сметка, одма бегаат. Имаше и такви што се претставуваа дека се од црква, па собираа донации. Татко ми еднаш даде пари на еден таков и се зафркна. Излезе дека се работи за алкохоличар. Знам и за случки каде што таквите нуделе производи, во стилот - во дуќаните се поскапи.

  Како реагирате спрема таквите? Дали веднаш ги препознавате?
   
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.887
  Допаѓања:
  19.655
  Пол:
  Женски
  Да, циганчњана на Рекорд што просат демек за леб и после ги гледам прцлиња со цигара во рака и кеса со лепак(facepalm).На врата ни доаѓале за болно дете тинтири минтири моите им даваат бидејќи можеби и не лажат никад се не зна.Свашта има по светов,чин можат да лажат дека се болни за да лапнат пари мери им го умот.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.317
  Пол:
  Женски
  Другарка моја имаше случка со еден од глувонемите. Се шетала со комшика и им пришол еден од таквите. Комшиката му дала пари. Поминале преку улица и слушнале како некој се дере. Се свртеле и што да видат. `Глувонемиот` се дерел на некој човек. Тој не сакал да му даде пари. Свашта има.
   
 4. WarriorMind

  WarriorMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2018
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  6.748
  Пол:
  Женски
  Имаше еден човеκ κој не беше стρанец собиρаше паρи демеκ болен бил. Потоа се дозна деκа лажел и пρед неκоја недела си κупи κола со паρите што ги собρа.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Koj sum Toj sum

  Koj sum Toj sum Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  16
  Imashe eden decko shto proseshe po Aerodrom.
  Mi beshe zal i nekolku pati mu imav dadeno po nekoj dinar za leb,ednash koga go vidov kako iznakupil grepki i sednal na edna klupa I gi grebe....Tolku beshe...
  Inaku imashe i edna babicka isto niz Aerodrom porano ja sretnuvav koga odev da kupam neshto za dorucek ,mnogu mi beshe zal i za nea.
  Sekogash koga ke ja sretnev i velev da me poceka i i kupuvav dorucek.
  Sekogash go zemashe jadenjeto so solzi i blagoslov.
  Ja nemam sretnato povekje meseci.
  Pari ne davam,ama jadenje ponekogash im kupuvam,koj e gladen ke go prifati lebot koj ne e ke insistira pari da mu dadete.
   
  На SummerGirl и SV1911 им се допаѓа ова.
 6. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Машки
  Денес пред час и пол- два налетав на измамник. И замислете нема пари за превоз, (а прво ми вади пасош и ми покажва име, презиме), ми кажува прво дека не бара пари, само да ме прашал дали сум знаел некои друштва, луѓе што одат со кола во соседниот град од градот во кој живеам. Му кажав, му велам има едно комбе што го плаќа еден хотел за да го носи персоналот и оди до тој град (соседниот град од градот во кој живеам). Попатно јас инаку се враќав од еден маркет (што работи 24 часа во денот) и имав купено 2 килограми банани (му понудив една, од ко ја изеде, а ја изеде за 5, 6 секунди како ја фрли лушпата неколку метри зад него, а канта на два чекори...) Ми вели без пари сум цел ден, татко ми е во болница ај ќе одам во казино да се напијам нешто жеден сум, по пат има едно успатно казино (таму бесплатно давале). Му велам ( во тие неколку 40-50 секунди од ко тргна по мене „а ти по кој повод си тука“-еми ете така малце шеткам :o.
  Јас фацата :o, отпрво мислев стварно има мака чоекот одма личната карта ми ја покажа, ми кажа дека не бара пари...
   
  На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.648
  Пол:
  Женски
  Има такви фаци, треба да се внимава. Не знаеш за каква личност станува збор, дали навистина е сиромав или некој измамник, ама за ситни пари никој нема да осиромаши, а на тој што лаже нека му служи на чест.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.166
  Допаѓања:
  57.154
  Пол:
  Женски
  Можеби ме измамиле, ама јас не знам. :D Некогаш ми барале пари за сомнителни операции или за болни дечиња, еднаш кај Континентал еден тип ми побара пари божем за автобуска карта. Другарка, пред не знам колку години, редовно ми бараше пари, некогаш можеби со лажни причини. Ако, не ми менува мене ништо тоа. :D
   
 9. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.724
  Допаѓања:
  17.961
  Пол:
  Женски
  Мене често пати ми доаѓаа луѓе на врата и ми покажуваа слики од луѓе кои се во инвалидска количка или луѓе кои немаат раце или нозе и ќе ми речеше дека тој човек на сликата му е некоја роднина и собирал пари за да му направат операција демек. Првиот пат се излажав му дадов но вториот пат дојде друг човек со различна слика и од тогаш веќе не им давам. А и сите комшии ми кажуваа дека тие се измамници.