1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изневерување

Дискусија во 'Врски' започната од ALEXXX, 7 декември 2009.

 1. ALEXXX

  ALEXXX Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Во врска сум 2 години,од почеток беше се ок,но како што поминуваше време почнаа некои работи да излегуваат на површина.Од страна на дечкоми секогаш ми беа упатени навреди кои доведоа да изгубам самодоверба.Но најлошо од се е лажењето,но секогас се сум толерирала.Н е постоеше никој др.освен него дури се плашев да погледнам некого,за мене др.машко не постоеше .Го сакам премногу но некои навреди негови ме натераа да направам една работа на која воопшто не сум горда,знам дека ке ми кажете за проблемите се зборува,Но знаев дека ке бидам погрешно сфатена ако побарам поголема слобода(тој тоа ке го сфатеше дека сакам да му прекинам)Но некогаш афектот е оној кој може да преовлада над се.Преку глава ми дојде цело време да бидам изложена на негови навреди дотолку ми беше самодовербата падната ,што мислев дека ниедно машко не би ме погледнало.Се ми беше собрано и неговото лажење,навреди.Така што ми се случи да го изневерам мојот дечко,немаше тука физички ништо повеќе од бакнеж,но безразлика се случи тоа.СЕГА МИ Е МН.ТЕШКО ЗНАМ НЕ Е ТОА НАЧИН НА КОЈ ШТО СЕ РЕШАВА НЕКОЈ ПРОБЛЕМ.Знам дека нема изговор,но кога некој ке ви ја земе самодовербата бараш начин да си ја вратиш.Никогаш за ништо не сум излажала во врската бев тотално искрена(дури и за најситни работи)СЕГА ДОАЃА ОНОЈ ДЕЛ НАРЕЧЕН СОВЕСТ,не сакам да ја прекинам врската дека се плашам дека нема да го преболам,знам дека би ми било мн.тешко да го гледам со други,премногу се приврзав за него..ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ШТО ДА ПРАВАМ МИ ТРЕБА СОВЕТ :?:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  mozam da zamislam kako ti e i koga vo vrskata i od covekot koj ti znaci se dobivas navredi a uste poloso i lazenje i samata kaza tie si go napravija svoeto da ti pobaras malku vnimanie na drugo mesto kaj drug i ne veli si deka samo ti si vinovna edna vrska treba da se odrzuva od dvete strani ne mozes samo da davas ljubov a da ne dobivas a sega toa sto ti cuvstuvas griza na sovest e normalna rabota jas iskreno ne bi mozela da izdrzam toa da go cuvam vo sebe i ne znam ni sto da ti sovetuvam zasto ti najdobro go poznavas svojot decko pocni od eden muabet za kako stojat rabotite vo vasata vrska za navredite za lazenjeto pa ke vidis na sto si pozz
   
 3. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  ALEKXXX mislam deka toa sto si go napravila e dokaz deka i ne ti e bas ubavo vo vrskata so tvojot segasen decko.
  Ne pisuvas kolku godini si, medjutoa mislam deka si mlada licnost ,pred koja e zivotot i NIKAKO ne treba da si dozvolis da bides nso nekoj koj te laze i navreduva....NIKAKO!
  Treba da biras pomedju dvajca ili povece dobri i ljubezni ,pa da go izberes najdobriot ,a ne da bides so nekoj koj navreduva i ti nabiva kompleksi ,pa ust eda velis deka si se privrzala so nego.
  Nemoj uste od sega da se naviknuvas na navreduvanje.
  Utre treba da se mazis i da zivees so nekoj cel zivot,a toj sto navreduva moze da bide samo polos,podobar NIKOGAS!
  Moeto mislenje e da prekines i so dvajcata i da si dades vreme da ti se"izladi glavata",a potoa da pobaras nekoj koj go zasluzuva tvoeto vnimanie i so koj ke bides non-stop i nema d ati padja na pamet da go pustis od pregratka,a kamo li da go izneveruvas!
  Pozdrav i ti drzam sreca!
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Alexx не се замарај толку за еден бакнеж, не знам колку години имаш ама живеј си го животот по твое, ако некој те замара и психички те малтретира батали го, човек кога е емотивен и психички нестабилен може да си помисли дека треба да трпи, дека нема да си најде друг дечко, да ја изгуби самодовербата.
  Што не ти чини одма откачувај , не си го губи времето со луѓе што не те заслужуваат, секогаш може и подобро а за бакнежот немој да се нервираш, дечко ти си заслужил.
  Мој совет ти е да почекаш малку и да видиш како ќе ти оди во врската, ако не ја бива работота батали го и терај даље. :) :) :)
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  se slozuvam kompletno so ova, samo bi kazala batali go odma, zivotot e kratok za da go gubis so nekoj koj te maltretira
   
 6. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Ima nesto vo vrskata sto te nateralo da go napravis toa sto si go napravila,mozebi treba da se preispitas vo vrska so ljubovta sto ja custvuvas i uste povazno vo vrska so ljubovta sto TOJ ja custvuva prema tebe.Nikogas ne mozes da bides sigurna vo nekoi raboti sto si gi napravila ili ke gi napravis vo idnina no najvazno e da bides srekna a ako nemozes da go najdes toa vo ovaa vrska pa proboj vo druga mozebi ke bide poubava ili porazlicna.NE E VAZNO SEKOGAS KOLKU SAKAS POVAZNO E KOLKU SI SAKANA.pozz
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Alexxx mnogu me potsetuvas na mene samo sto jas ne izneveriv vo nikoj slucaj prvo neznam kolku god imas i kolku vreme si vo vrska so toj doticen gospodin na koj si mu dozvolila da vleze vo tvojata podsvest i da ti ja namali samodoverbata ,veruvaj mi toa sto velis deka sakas da ostanes so nego razmisli ubavo mozebi e strav samo ,mislam doza na strav od nego deka nesmees da mu raskines,ne dozvoluvaj da te gazi da te ponizuva ,da te omalovazuva ako toa e vece sega vo tek veruvaj deka ke ostane i ponatamu nema da se smeni toj ednostavno vladee so tvojata svest ,ke te ponizi i ti ednostavno navednuvas glava i molcis i razmisluvas dali mozebi e toj vo pravo,kreni ja glavata toa sto ti go narekuvas izneveruvanje ,jas licno mislam deka ne e i nema potreba da mu kazuvas sepak samiot e kriv za toa ,toj te navel na takva rabota ,mada nemislam deka resenie za podiganje na samodoverbata e izneveruvanjeto,moe mislenje e da zavrsis so tipot na vreme dodeka skroz ne te smaze so negovoto ponasanje i nemaj nikakva griza na sovest ,kreni glava i odi ponata ,pa potoa koga ke se sretnete pokazi deka si jaka i samouverena licnost stavi mu ti griza na sovest da vidi sto izgubil,veruvaj mi stavi kraj na vreme zasto ponatamu vo brakot ponizuvanjeto i navredite se mnogu poteski.Sekoja zena ima svoja ubavina samo treba da znae da ja istakne ne dozvoluvaj da te gazi nikoj glavata gore i samo hrabro sigurno nekade te ceka nekoj koj navistina ke te saka i ke bide iskren so tebe i ke te opsipuva so neznos,ti posakuvam od se srce da bides i ti sakana ne samo da sakas.So sreca
   
 8. marina.k

  marina.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  9
  Kako i da e ti si znaes najubavo kako ti e. no sepak mislam deka netreba tolku da dozvoluvas i voopsto netreba da se kaes za toa sto si go napravila.premnogu e siguren vo toa deka go sakas i deka nema da go ostavis zatoa taka ti pravi.podobro napraj si muabet so nego i kazi mu deka nemozes veke da prodolzis taka i deka od nego ke zavisi dali ke prodozlete.dokolku nesaka nisto da napravi ostaj go ako te saka ke se smeni i ke ti se vrati a ako ne te saka ne ti ni treba takov so koj samo ke si gubis vreme!ova ti go kazuvam zosto i mene mi se desavase nesto slicno na ova,ne bese bas isto zasto bevme malku vreme u vrska no da prodolzevme sigurno ke bese isto.pomina 1 ipol god zamisli uste me bara!mislam deka treba da se pokazes pred nego deka imas samodoverba i nemoze da te kontrolira.TREBA TI DA GI ZEMES RABOTITE U TVOI RACE!!!
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ALEXXX

  ALEXXX Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Фала девојки на убавите совети,убаво да се знае дека има луѓе што го делат моето мислење.Ќе размислам убаво за се,Иначе имам 19години ,знам дека сум млада и животот е пред мене затоа ќе размислам за се убаво.Уште еднаш ФАЛА .ПОЗДРАВ
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.640
  Допаѓања:
  149.308
  Кога ќе ве подберааам...на темата изневерување кога пишав ми се нафрливте,а тука .... ц ц цц ц ....све врти капи бреее...
  Него има ваква тема,има и тема за совети,ова чисто од аспект на форум,ништо лично...

  Инаку,бев ама во потполно иста ситуација...само што јас продолжив со дечкото со кој го изневерив,убаво го знаев и од претходно и знаев зошто го бакнав и зошто почнав со него да се гледам и еве после толку време сеуште сме заедно.Ме избави од ситуацијата во која вака-така ја имав изгубено самодовербата и ме навлече на депресивни расположенија и самодеструктивност во однос на потценување себе си и своите можности во однос на факултет,социјален живот итн.За дел дури и сеуште ги чувствувам последиците,само се минорни во однос на квалитетите кои си ги пронајдов после таа врска...Мој совет,батали го кретенот кој те малтретира затоа што на твои 19 години не ти треба таков и такви проблеми,дали го сакаш или не,сосема не важно,затоа што е индикатор дека не се сакаш себе.Вака сега кога гледам од страна,дури и смешно ми е што некогаш јас сум била пред таа дилема,а не е дилема кога излезот е прост,па уште будалче ќе се замара и ќе чувствува вина зошто го изневерила и тоа на свои 19 кога изневерувањето не е изневерување и врските не се врски...
  Кога те читам,како да се читам себе и си викам да можам да и го дадам мојот ум сега и мојот поглед сега...нема да го преболам,ќе ми биде тешко да го гледам со други,а те малтретира.Го гледаш ли парадоксот?!Подалеку од него,само тоа ќе ти кажам,зошто верувам дека ќе си најдеш паметно момче кое ќе знае да те почитува...а плус,погледни дали нешто во животот ти недостигало од родителите зошто потребата од таков човек е индикатор на такво нешто.
  Јас со таквиот како твојот завршив вака .... чекај,стој,млада сум,убава сум,не сум препаметна,ама имам сол во главава,имам друг тип кој ми дава се,моите ме гледале,ме чувале како принцеза,никогаш ништо не ми фалело,сега овој недораснатиов да ме малтретира,јас да стагнирам со учење,да стагнирам со себенадградување,да се чувствувам неспособно заради некој идиот што нема грам памет и осет,па нема шанси...оди си по патот и свиркај си,стара мома нема да останеш.
   
 11. ALEXXX

  ALEXXX Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Моите родители ми понудиле се , значи секогаш сум била од се задоволна,си викам како да бараш садисфакција на др.место кое е подполно различно од она на што си навикнала тоа тој парадокс кој го спомнуваш и така е.Целосно си во право со сето тоа што го напиша.
   
 12. sweety77

  sweety77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  pa iskreno za da se izneveri treba da postoi silna pricina...svesna sum deka toa ne e ok..no ne sum protiv toa dokolku se znae granicata i ako sekoj si go znae svoeto mesto vo aferata...treba da bideme svesni deka idnina nema vo izneveruvanjeto...
   
 13. Bellisima

  Bellisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Епа вака мила,потполно те свакам бидејки и јас бев не во слична ситуација туку во потполна иста.И се двоумев дали да му признаам на дечко ми и собрав храброст и му кажав се.Но тоа беше најголемата грешка која ја направив,зш од тој ден кога му ја кажав вистината почнаа нашите кавги да бидат се почести ја изгуби довербата во мене и сега што и да му кажам тој во ништо не ми верува.Нашата врска е сега ден за ден.Не се знае дали ке бидам уште со него бидејки односите ни се некако разладени,мислам сеуште се сакаме но крајот се очекува:(Некогаш подобро е да се излажи -Вистината знае да боли !Затоа мој совет: НЕ МУ КАЖУВАЈ НИШТО ! (ако имаш мсн можеш да пишеш)
   
 14. ALEXXX

  ALEXXX Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Vistinata nekogas znae mnn.da boli,Jas iskreno ne sakam da doznae deckomi ,bidejki toa sekogas ke mi bide prerekuvano i iskoristeno za negov igovor,podobro da vidam kako ke se dvizat rabotite bidejki i posle raskinuvanje sakam da sum vo dobri odnosi,zosto ako toj ja doznae vistiVnata toa nema da bide taka,nema da moze ni prijateli da bideme,Zena mora sekogas na se da misli.Nasiot mozok e tolku po kompliciten i evoluiral mnn poveke od mazite hhh,zosto da bide edno masko vo vakva sostojba nikogas ne bi mu teknalo ni da kaze niti pak da razmiluva mn za toa,toj ke razmisluva no e ne tolku dlaboko kako toa sto go pravime nie zenite.Nekogas si vikam i premnogu im davame vaznost na nekoi raboti,Se slucilo i gotovo ,nemozes da go popravis toa,ednostavno ke si go nosis vo sebe i ke si zivees,mozebi koga ke razmislam podobro da se najde nekoj maz vo takva situacija kako mojava so isti pricini kako moive,ne bi postapil podrugo,duri izgovor bi mu bilo deka zenata e kriva.Fala vi sepak za toa sto podelivte so mene delovi od vasiot zivot,zosto na takov nacin mi pomagate mene i na drugive na ovoj sajt.FALApozz
   
 15. Cabala6

  Cabala6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  ne e bitno kolku godini imash..ako saka neka e najubav najsovrshen ti si imash dostoinstvo koe nikogash ne treba da si go pogazuvash..ima i usponi i padovi vo zivotot..ama ni edno mashko ne smee da te navreduva na bilo koja osnova ne pa da te laze..za lazenjeto spored mene nema izgovor..vistinata boli ama nemash griza na sovest poveke ..ako vistinski te saka ke se naluti ama ke saka da razgovarate..a ako ne ke raskinete i barem ke znaesh deka ne e za tebe..prolazno e se vo zivotot..zatoa kazi mu i uzivaj:)
   
 16. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Уште ми е дилема дали во врскиве со стаж , момците се тие што си даваат за прво да се однесуваат како што сакаат,
  да вараат , да лажат, да ја префрлуваат вината и дрн дрн други работи, или пак цурите си го дозволуваат тоа :?: :?: :?:
  Или пак што е подобро да си фина и предана цура или пак BITCH :?:
   
 17. Taa

  Taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  69
  Jas bev vo vrska 4 god isto taka i mojot de4ko mi pravese me navreduvase mi velese deka sum debela deka ne znam da se oblecam .... sega veke e gotovo ... ti mislis deka go sakas toa ti e samo opsesija .... Jas iskreno mislam deka treba da se trgnes od takov covek mozebi ne te opravduvam sto si go varala, no posle se sto pominav mozebi i trebase da go varam i da vidi deka ima i podobri od nego za mene .... znaes sto se slu4i na kraj doznav deka me varal nekolku pati ... PRED DA NAPRAVIS BILO STO RAZMISLI ... i jas bev mn privrzana za nego....(komsija mi e sekoj den zaedno) no sega mi e super ....sekoja navika ima i odvika....napravi pauza ke vidis ....moite krizi pominaa za 3 meseci ;) ;) ;)
   
 18. Cabala6

  Cabala6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  vidi qwen..spored mene site mashki se poprilicno isti..prvite 3 meseci e sovrshen cvekjinja poraki se toa..posle pocinje se drugo..iako ima i mashki so ne praat taka..eve ti eden pr..edno devojce se fati so eden so ne beshe za nejze ..idea nz kolku..dodeka idea on sekoj den i se javuvashe te sakam ova ona..posle izvesen period i vika abe znaesh ja te sakam ama druga mi se sviga i i raskina..i dr den se muvashe pa se fati so drugaa pred nea..pa sea vidi koj e kriv..jezda i devojkite u nekoi slucai se kretenki i praat gluposti..
   
 19. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Неверство

  Не знам како да почнам, како да објаснам, а да не бидам погрешно сватена.Во врска сум 10 месеци, го сакам дечко ми тој ме сака мене и се си беше ок се до пред неколку месеци...Стана претерано љубоморен, се лутеше за ситници, понекогаш и ме удираше...Не го оставив поради тоа што (колку - толку) сеуште го сакав, и ми беше прв.Меѓутоа работите драстично се сменија...Дали од недостиг на внимание, недостиг на нежност во нашата врска, се вљубив во колега на работа , и тоа негов другар...По цел ден заедно на работа, и пишување до касно на нет, ми призна дека и тој е заљубен во мене...Веќе кога сватив дека чувствата се обострани го направив тоа за што никогаш не сум ни помислувала дека ќе го направам.Го изневерив дечко ми со другар му (не толку блисок, ама сепак другар). И тоа веќе трае месец дена...Знам дека воопшто не е во ред ова што го правам, но нели велат , кога срцето зборува разумот молчи... Грижата на совест ја поттиснувам со тоа кога ке споредам со сето она што ми го има дечко ми направено, со сите навреди од негова страна и сл. Пробав да го оставам, по една голема кавга но ме убеди да се смириме...Претерано ме сака , а не е ни свесен дека го изневерувам... Не знам што да направам. Можеби звучи смешно но имам чувства и кон двајцата...Вториот не ме притиска да раскинам, вели дека ќе ме чека и ако одлучам што е најдобро за мене , кој и да е , ако јас сум среќна ќе биде и тој... Не знам како да постапам а да не повредам никој... Молам за совет... Свесна сум дека не е добро ова што го правам, па затоа ве молам да ме советувате а не да ме критикувате... Однапред благодарна.
   
 20. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Neznam zosto se dvoumis koga vece i samata si svesna za pricinite poradi koi netreba da si so gospodinot koj te navreduva a bogami slusam deka i uste sega te tepa,slusaj si go srceto no i razumot razmisli si ubavo na vreme ,ne se okrivuvaj za nisto i ti imas pravo da si sakana i da si vredna za nekogo ,kako moze da te ubeduva deka te saka koga vece krenal raka na tebe ,a velat ako krene ednas sleduva i vtor pat,moj licen sovet e dobro da si razmisis vagaj i ke dobies odgovor , jas na primer da me tepa vo vrska ne bi ostanala ponatamu,ljubovta se gubi so godinite ostanuva navika ....pozdrav i ti posakuvam sreca
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.