1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Има проблем со мојата тежина

Дискусија во 'Канта' започната од macencef, 20 јуни 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  Se zabavuvam veke izvesno vreme so eden. I nego pocna da mu smeta mojata tezina. Ne znam, dali toa mu e izgovor za ponatamu da mi se skara? Ve molam za mislenje
  [mod-kirilica:joeiyupe][/mod-kirilica:joeiyupe]
   
 2. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Dali me saka?

  Луѓе кои се во долгогодишни врски после н-тата година не можат да си дадат себеси 100% валиден одговор на вакво прашање, а се 100% инволвирани во врската, така да која е поентата да се бара прогноза на форум со вака нафрлени оскудни податоци? Не би да те навредам, само без разлика дали станува збор за твојата тежина или други илијадници причини никој овде не е званичен форчнтелр за да ти сугерира било што, ако ги знаеше било која од нас правилните одговори и носеше секогаш правилни одлуки немаше да има потреба од поим именуван како искуство во животите на луѓето, а и реалниот и виртуелен живот ќе беа крајно предвидливи и со тоа во најмала рака подосадни.
   
 3. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  Ako nemas sto da kazes kako mislenje, podobro ne komentiraj...A ako ne si siguren za toa sto misli partnerot za tvojot fizicki izgled posle nekolku godini, si go utnala partnerot
   
 4. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Колку е тоа „извесно време“? Што чувствуваш на него, колку си му ги покажала емоциите? Што мислиш или што ти кажал дека му значиш?
  Даде премалку информации за да бараш конкретен одговор.
   
 5. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  white angel, ke ti odgovoram na prasanjata. Izvesno vreme, pa se fativme na pocetokot na ovoj mesec, znaci kratko. Mu gi imam pokazano emociite dovolno da svati deka mi znaci. A za toa sto toj cuvstvuva za mene, pa mislam deka mu se dopagam...i toj taka veli.
   
 6. thesunshinestuff

  thesunshinestuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Hey... Чекај сега... Дали ти се чувстуваш дебела? (дали имаш вишок килограми? ) ?

  Доколку е тоа така, Треба ти сама да превземеш иницијатива да ослаблнеш - „ЗА ТЕБЕ ДА ТИ БИДЕ ПОДОБРО, А НЕ НА НЕКОЈ ДРУГ“.... Повеќе самодоверба зрачи повеќе сексапилност... Но, доколку дотичниот Г-дин, не те сака каква што си, (Замисли, после еден месец забавување... се осудил да прокоментира, јас лично мислам дека не ни вреди да се замараш за него...Затоашто ова зборува за начинот на кој тој те перцепира...)

  Ако мислиш ТИ дека треба да ослабнеш.... Ослабни.... а веднаш потоа, дај му корпа! Од искуство ти зборувам... (психички заморно е да седиш до човек кој не те гледа со ѕвездички во очите)
   
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Хххмм, можеби не му се допаѓаш доволно, па бара изговор да те остави (од типот „па не сакам дебала девојка“). Сепак нецел месец е краток период, но ако тој навистина инсистира дека тежината му смета не е за тебе. Ако навистина имаш 25 години би требало веќе зрело да размислуваш и правилно да расудиш што значи тоа сметање на тежината. Ти него го познаваш подобро од мене и од било која друга, па можеш подобро да процениш што му е целта.
   
 8. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  vaka, jas smetam deka imam visok kilogrami, a za raskinuvanje ne ni pomisluvam...ako toj saka da mi raskini na ovoj nacin, neka mi raskini.dolgo vreme se macev da najdam nekoj, i sega da raskinam.nooo wayyy.podobro ke oslabam. a ako ne mozam da oslabam, a uporno mu smeta, togas ke vidime. sepak fala za iskrenite komentari
   
 9. thesunshinestuff

  thesunshinestuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  ок. Пак ти си знаеш. Ама, било што да направиш прави го за себе, бидејќи ти сакаш да се чувствуваш поубава... а не за него... :) Можеби ќе се сменат работите... што знам! Ама, сепак да бев на твои чевли не биго тинтала ни малку ... („Он на мене дебела... “ - од тој аспект)

  ѕвездичките во неговите очи побарај ги. Доколку ги нема... хммм болје да се спречи него да се лечи!

  Со среќа маченце... и се надевам дека одговорот ќе го најдеш во себе!
   
  На macencef му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  thesunshinestuff, fala ti (za toa sto mi posaka sreka, bidejki ke mi treba) A za zdvezicki ima, ne se sekiraj, jas ne se fakam so nikoj ako nema zdvezdicki vo ocite. Toj mi veli deka me saka, pa kako ke bide ke vidime. Inaku prezedov veke i merki za slabeenje, pa ke vidime sto ke se sluci kissseess do tebe
   
  На thesunshinestuff му/ѝ се допаѓа ова.
 11. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Маче, да ослабеш за него? толку ли вреди?
  Ослаби си за себе, за никој друг. Ако тој те гледа само надворешно, а не те цени каков човек си, каков карактер имаш, џабе ти е се. Тој пак ќе ти наоѓа маани. Знаеш како велат: Подобро сама отколку во лошо друштво. Најди некој кој ќе ја цени твојата личност, а не твојата тежина и физички изглед!
   
 12. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Види вака ако ти сметаш дека си дебела, почни да слабееш,но не поради него, туку поради себе,пред се‘. И стварно незнам кој филм го мава тој твој таканаречен дечко,кому му смета твојата тежина. Тој да те сака вистински , ќе те сака со сите твои мани и доблести, и во грдото ќе види убавина. На крај краева, не е се во физичкиот изглед.
  Поздрав и ти посакувам среќа.

  П.С. Пишувај кирилица.
   
 13. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  1.027
  Не се малтретирам за некој шо го знам месец дена па на гла се наместил. Само и само за себе, ако веќе слабееш. Не е до изгледот, знам девојка, као дебела девојка, што вртеше дечковци ко чорапчиња. Многу убава, а на карактер остра онака, строга, силна, моќна... А со тежина ептен прекумерна. Али си знае жената... Пак, не е до изгледот, аман. :)
   
 14. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.969
  Еве една девојка која има проблем со самата себе заради тежината, да ти каже мислење. :D

  Значи вака. Едно е кога партнерот бил со тебе со години, се сакате и се по ред, и ти вели дека треба да изгубиш на тежина. Не ти го вели тоа со лоша намера, туку затоа што се грижи за тебе. Тој веќе те прифатил како таква, ако си му сметала, немало ни да биде со тебе.

  Ама некој мајмун, со кој сум еден месец, да ми каже дека му смета мојата тежина, е исто како да ми каже дека ЈАС самата му сметам. Затоа што мојата тежина сум јас сама и никој друг или трет. ЗОШТО маченце, да си го трошиш времето со човек кој повеќе го гледа надворешното од внатрешното ?? И сама знаеш, колку е грдо кога на дебел човек му кажуваат дека треба да ослабне. Ами будала ли е тој/таа, демек нема очи да види дека треба да смали малку ?? Секој си има причини зошто не може тоа да го направи, или пак зошто може.

  Само ќе кажам, дека не дај Боже, некој ден, ќерките/синовите на дотичната особа, да имаат некој проблем со хормоните. Па ќе видиме дали ќе кажува кој треба да слабее и слично. Тоа може да го каже само бесчувствителна личност, која не осетила на своја кожа таков проблем.

  И немој те молам да викаш дека нема да можеш да си најдеш друг дечко. Ако ти се сакаш со тежина, без тежина, гола, облечена и што ти знам како, тогаш и другите ќе те сакаат. НЕМОЈ никогаш да си го губиш своето ЈАС и својата самопочит. Сакај се и цени се бе девојко, не си помалку вредна затоа што имаш нешто вишок! :!:

  На крај краева, тој Бред Пит е за да ти бидеш Анџелина Џоли, а ?? :^)
   
  На sunfemina, MissSpark и bestrasnost123 им се допаѓа ова.
 15. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  Doozy, jas imam samodoverba, ama realnosta e deka podebelite devojki se zaobikoluvani od poveketo momcinja. Ne e deka ne mozi da najdam decko, ama toa za mene e potesko odkolku za slabite devojki. Za toa dali e bezcuvstvitelen ke pokazi vremeto. Ako ima i drugi nekoi pobaruvanja od mene, ke si dobie korpa, normalno. Ne e se vo nadovresniot izgled, toa mene mi e jasno. Ama vo svetot prepoln so slabi i zgodni devojki,zosto tokmu toj da ima debela-mislam deka taka nekako razmisluva
   
 16. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.287
  Пол:
  Женски
  Вака сеа, се изначитав коментари од типот - немој да слабееш за него, слабеј за себе. Исто ти доаѓа кога ќе видиш, ако си решила да слабееш, ќе превеземеш нешто. И на крај тоа нешто ќе испадне твое, за себе, затоа што ти си се трудела. А причината поради која побара совет дури и на форумов, драго маченце е твојот комплекс. Да, тебе те погодило тоа што тој тебе ти го кажал, затоа што знаеш дека имаш проблем. Но не знаеш како да се носиш со тоа.

  Еве јас на пример, си имам истотака некои проблемчиња со тежината, не сум кит ама ниту ситна риба :) И мене дечко ми да ми каже иди ослаби, ќе си укопчам дека он не ме прифаќа таква како што сум. Здравје, постојат премногу мужи на светов. Но, битното прашање тука е дали ти се прифаќаш таква каква што си? Т.е дали во твојата психа постојат или не постојат комплекси. Едно е да се биде реален, а друго е да се преувеличува. А трето е па да има нешто што те спречува во твоите намери и цели.

  Да се вратам на темата, моето мислење е дека тој треба да ти се извини. Не е у ред да ти каже да ослабеш, односно индиректно да те навреди дека си дебела. Тоа што ти си решила да ослабеш е пак убава работа за тебе, која што ипак зависи од смелоста и онаа точка до каде што ќе тераш. Тоа е нешто што ќе остане твое, и нема да му се допаѓа само на него (што ако ти е дечко, повторно имаш околу себе потенцијални :) ) туку и на околината ;)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.