1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иницијатива 2045 - 2045 initiative

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Miki4eca, 29 декември 2019.

?

Дали верувате дека ова ќе се случи во 2045 ?

 1. Да

  4 глас(а)
  22,2%
 2. Не

  14 глас(а)
  77,8%
 1. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Иницијативата за 2045 година е непрофитна организација која развива мрежа и заедница на истражувачи од областа на животниот век. [1] [2] Основана е од рускиот претприемач Дмитриј Исков во февруари 2011 година со учество на руски специјалисти од областа на нервните интерфејси, роботика, вештачки органи и системи.

  Главната цел на иницијативата за 2045 година, како што е наведено на сајтот, е „да се создадат технологии кои овозможуваат пренесување на личноста на поединецот на понапреден не-биолошки носител и продолжување на животот, вклучително и до точка на бесмртност. Ние посветуваме особено внимание на овозможување на целосен можен дијалог помеѓу најголемите светски духовни традиции, наука и општество “.

  Facebook : https://mk-mk.facebook.com/2045Initiative
  Web strana : http://2045.com/
  Youtube : https://www.youtube.com/channel/UC4z1W8oHYn_9EaUdE-hBIag
  Twitter : https://twitter.com/2045initiative

  [​IMG]
   
 2. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Shto mislite ??
   
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  3.940
  Не, бидејќи личноста произлегува од душата а душата има ограничено време на располагање колку може да се задржи во дотичното отелотворување (инкарнација). Смислата на овоземниот живот не е вечно постоење во материјалниот космос (на планетава Земја на пр.) туку овој живот да се искористи како вид одскочна даска, за да се прочисти сопствената душа како би можела истата без поголеми потешкотии да го продолжи својот пат кон Апсолутноста - нашата изворна татковина која се нарекува и Царство Небесно.

  Повеќе за проблемите и тешките последици кои произлегуваат од вакви идеи и проекти кои всушност се телепатски диригирани од страна на демоните (Божјите противници) може да се прочита во книгите:

  Неговото око - Божјото книговодство: Микрокосмос во макрокосмосот
  и
  Јас, Јас, Јас: Пајакот во мрежа - Законот на одговарање и законот на проекција.

  seinauge.jpg ichichich.jpg
   
  На Abeja и sjdgo им се допаѓа ова.
 4. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.100
  Допаѓања:
  29.084
  А ја па мислев некој научник ќе го заболе гзот шо луѓе немаат вода и леб да јадат...
   
  На nevermet18, Briar Rose, Abeja и 4 други им се допаѓа ова.
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.566
  Допаѓања:
  9.801
  Пол:
  Машки
  Го гледав филмов за кој што зборите минатата пролет во Синеплекс, Реплики се вика. Интересен филм, али SiFi филм, како и целава оваа идеја.
  Еве го трејлерот:


  Свеста и личноста на човекот не се наоѓаат во хемиските врски на мозочните клетки. Натуралистите или атеистите, кои не веруваат во дух или душа, сакаат да не убедат во тоа, но верувам дека ни самите не се убедени во тоа дека нивните мисли и свесност се обични хемиски реакции помеѓу водород, азот, кислород и сл.
   
  На daylight и buba4e89 им се допаѓа ова.
 6. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.971
  Допаѓања:
  6.363
  Пол:
  Женски
  Се е можно да кажеме од пред 20 години и сега колку има промени се ни е на дофа а не пак за 20 и кусур години какви работи уште ке има
   
  На Miki4eca му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.080
  Рано е 2045та
   
  На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Погоголема глупост нема од ова. Гледав вакво пред некое време на Nat. Geographic и слично како би изгледало роботите да бидат како нас, да се размножуваат. За гледање е интересно како филмче ама за да биди ова нема шанса. Очигледно тешки пари се на мета.
   
  На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  ne e do tolku daleku kje beshe daleku da bevme 1990 primer ...
   
 10. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Kako uspeaa da oziveat mrtovo gluvce ili crv neznam shto beshe i go programiraa dvizenja se , duri i vlaknata mu se vratija kako da e prerodeno ??
   
 11. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Така е се е можно
   
 12. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  3.940
  Тоа не е спорно дека можеби успеале, туку дали е тоа во ред и дали е тоа истото глувче, црвче, човек од претходно или само технички истото тело но сосема поинаква содржина или дури и без содржина (без душа, особено човек кога е во прашање).
  Таквите човечки (поточно демонски) творби енергетски висат закачени на нивните „создатели„ и подржувачи(на пр. нарачатели, финансиери, законодавци и сл.) бидејќи Бог не дал енергија за такви созданија. Кога би станало збор за човек - која е таа душа која би се нафатила да влезе и се поврзе со такво тело и под такви околности? Една просветлена душа која ја спознала својата цел и смисла на овоземниот живот, сигурно не. Истото важи и при клонирањето. Конечниот резултат не би бил подобар и подолгорочен квалитетен свет, туку уште поголемо страдање на луѓето и природата.
   
  Последна измена: 3 јануари 2020
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  "2045 Initiative" е само уште еден модернизиран обид за човекот да постигне бесмртност, кој го дефинирам како самоодбранбен одговор, односно реакција на еден од нашите најголеми стравови - стравот од смртта, бидејќи постоењето на задгробниот живот не е научно потврден што кај луѓето создава чувство на вознемиреност.

  Овој амбициозен стремеж постои уште од самото наше постоење, меѓутоа факт е дека Homo Sapiens, како и мнозинството живи суштества на планетава, подлежат на стареење и биолошка смрт.
  И покрај тоа што со значителниот прогрес на медицината и технологијата, животниот век на луѓето константно се продолжувал низ историјата, сепак се чини дека ни тоа не е доволно за нас.
  Но од друга страна, бесмртноста и не мора да има стриктно биолошка позадина, со оглед на фактот дека свесноста на човекот е она кое го создава неговиот идентитет;

  Додека лично го поддржувам рапидниот развој на науката и технологијата, сепак сум малку скептична дека токму до 2045 година ова целосно ќе се реализира, иако верувам дека постои голема шанса за животниот век на луѓето дополнително да се продолжи на одреден начин.

  Освен тоа, верувам дека човештвото, како и планетата Земја се соочуваат со многу порелевантни и покритични проблеми кои го загрозуваат нашето моментално постоење, отколку трајното престанување на сите биолошки функции кои го одржуваат нашиот физички организам.

  Поради тоа, бидејќи концептот за бесмртноста, без разлика по каква позадина ќе биде манифестиран, засега не дава цврста гаранција за неговото остварување и поради тоа не треба истиот, нужно, да биде примарниот приоритет на науката и технологијата.
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  da ve prasam neshto po shto zaklucivte deka vie se znaete i ste vo pravo ?? ve molam iskreno odgorete mi a deka drugite si pravat filmovi vo umot , kako naucnici i mn mn poobrazovani i popametni lugje od nas ?