Интернетот некогаш

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од MkdBoy, 3 јануари 2018.

 1. MkdBoy

  MkdBoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  350
  Пол:
  Машки
  Темава ми е за постарите членови на форумот..
  Денес баш, се занимавав трагајки по стари, портали од 90тите.. начини на комуникација од времето и сличнно!
  Незнам некој дали ги памти НТ-клубовите (народна техника)?!
  Кој портали ги памтите од времето, да речам 95/2005, што правевте на интернет?
  Искуство со ДајлАп.. (огромните сметки) :D8)

  Бај д веј, ке ја искористам можноста да прашам, дали го паметите порталот www.prijateli.com.mk тој беше така во поново време да речам.. беше доста атрактивен..
  Тука е и легендарниот МИРЦ, па МСН..
  Која ви беше првата песна/музика што ја слушнавте на компјутер?!
  Ми дојде идеава, од кога прошуркав низ визба, најдов делови од „СТАР“ компјјутер од времето и решив да го оживеам (се изнамачив со инсталацијата на виндоус 98ца) ама сепак беше успешно! :D

  Се надевам нема слична тема..
  пс. еве слика од конфигурацијата..! 430870_460479324009470_726593774_n.jpg
   
  На Victorian, *Amethyst*, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
 2. MkdBoy

  MkdBoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  350
  Пол:
  Машки
  Заборавив да прашам за искуствата со тогашните „дискети“
   
  На CameliaMiller и buba4e89 им се допаѓа ова.
 3. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.228
  Пол:
  Машки
  Во 90-те во МК многу ретко некој имаше интернет, а и компјутер. Кај нас се играше нинтендо и флипери. Популарни беа Кадилак, Панижер, Мортал Комбат. Сметките беа астрономски. Не постоеја македонски веб портали. Интернетот кај нас стана така подостапен некаде после 2006-2007 година. Се плаќаше 1800 денари мислам за 15 гб, а потоа го зголемија на 30 гб. Се случи експлозија на интернет кафеа и популарната Counter Strike. Многу популарно беше да делиш интернет со комшија. Се сеќавам дека тогаш беше популарно prijateli.mk, hi5, kadevecer, zazabava, MSN, а ептен праисториски беше MIRC. Facebook i YouTube беа во своите зачетоци со најдобрите 480p. Се појавија и првите аматерски порно клипчиња со девојки од МК со тогашната Моторола и резолуција 144p. Тоа што исто така ми останало во сеќавање е дека луѓетото, а посебно младите многу повеќе се дружеа и комуницираа.
   
  На Victorian, *Amethyst*, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.228
  Пол:
  Машки
  Заборавив да го спомнам и myspace кој беше исто така многу популарен пред деценија и пол. Од торентиве беше популарна бугарската Zamunda и еден македонски форум за кој да ме убиеш нема да ми текне како се викаше. Знам дека се споделуваа доста странски филмови, серии, а и аматерски клипчиња од МК девојки.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  1.584
  Охооооооо, шо убаво време беше тоа... Сега имаме се и свашта, а пак ништо немаме, т.е. ЖИВОТ немаме.
  Искрено, не паметам која песна прва сум ја чул на нет, ама паметам дека мноооогу барав одредени странски хитови да најдам. Па вируси, па зезанции, па погрешни формати, па нервирања, па радости коа ќе ја најдам песната, па снимање на ЦД-а компилации...
  Мирц, задолжително! Ние друштвото излегувавме у интернет-кафе за да мирцаме :)))))))))))) Па си продужувавме за 10 или 20 денари хахахахаха. Многу игравме на Мирц на еден канал „Пиперкари“ имаше квиз за кој најбрзо ќе одговори, и се частевме коа некој од нас ќе успееше да биде победник во некоја рунда.

  Бев зачленет и на пријатели и на MySpace... Имав и Hi5 :)))))) (кој уште ми стои,бе!).

  И да, порано користев и дискети... Знам еднаш во средно една познаничка ми бараше да ѝ направам нешто па ми прати дискета а јас несакајќи ја скршив. Имаше гооооооооолеми расправии, проектот за час ѝ отиде у бестрага :)))))))))
   
  На Victorian, Плавуша123, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
 6. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.075
  Допаѓања:
  13.535
  Пол:
  Женски
  Го читам ова и ми текнува на познатиот звук од "диал ап", кога се молев моите да не слушнат оти ќе беше "покоЉ" дома зашто пак се уклучувам.
  А фактот дека моментално на телефон имам 30гб интернет ( со неискористен од прошли месец) и тоа време кога дома имав 15 гб и бев пресреќна :)
   
  На НаталиЛили, Victorian, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.913
  Допаѓања:
  162.075
  Пол:
  Женски
  Интересна тема :D
  Ваљда веќе во „некогаш“ спаѓа и 2007/08/09, не само деведесеттите и почетокот на 21 век :wasntme: :lol: Не бев баш напредна, на 11 години некаде почнав да користам асално интернет.
  Мирц ептен малце го памтам, мсн ми е највише спомен од раните тинејџерски години - со емотикони, стикери, nudge, триста чуда :rofl:
  [​IMG]
  [​IMG]
  Имав и профил на оној уанаби блогерај сајтот piczo :D и на hi5 и myspace... Исто и на kadevecer се сеќавам, ама слабо киснев таму :D
  И секако Internet Explorer како единствена опција :D

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Victorian, *Amethyst*, marija1907 и 17 други им се допаѓа ова.
 8. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.264
  Допаѓања:
  16.538
  Пол:
  Женски
  Ова од последнава слика сигурно уште се симнува :rofl:
   
  На MynameisHelen, Victorian, *Amethyst* и 15 други им се допаѓа ова.
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.821
  Допаѓања:
  83.254
  Пол:
  Женски
  А па 2005-2006 год кога преку лето даваа бесплатно уклучување на dial up на одредени саати, ви текнува? :mm:Кога ќе добиевме слободна линија колку само се радувавме :D цело време се расправавме со брат ми кој прв ќе седне на нет
   
  На Victorian, *Amethyst*, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 10. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  60.009
  Пол:
  Женски
  Се сеќавате ли на МАМЕ игрите? По цел ден тоа се играше. :D Чувството кога после пола саат брчење ке се конектираше dial up, радости, радости. :)

  Па на МСН кога си правевме да покажува која песна ја слушаш, за симпатијата да види кога ке пушташ песни со срцепарателни наслови. :lol:
  Одвај чекав да си одам од школо за да се уклучам. :lol:

  Ех, убави времиња беа.
   
  На MynameisHelen, Victorian, IM.TMKQ и 16 други им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.951
  Допаѓања:
  55.775
  Пол:
  Женски
  Пред времето на месинџерот, кое доживување беше на мирц да се уклучи човек... :D  Да не e top.mk форумот? Имаше таков едно време. И на stars.mk ми текнува.
   
  На buba4e89, EvAngelos и Arthur им се допаѓа ова.
 12. Weird0

  Weird0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  934
  Пол:
  Машки
  Пријатели..мк.. мислам, едно време
   
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.268
  Допаѓања:
  297.769
  Кај ме потсети, кај ме врати назад.
  Компјутер ретко кој имаше дома, ама пак затоа вриеше од нет-кафеа каде се собираа тинејџери за да го видат чудото ,,мирц,,:D.Невиден технолошки шок - збориш со некој од Индија, Англија...:)

  Дајл ап-от носеше огромни сметки, ама и негодувања од блиските кои неможеа да не добијат на телефон:D, постојано зафатен:!:беше.

  Првпат открив сајтови за нарачка и нарачав од Викторија сикрет три-четврти фармерки, никој немаше такви.Ако фармерките беа 50 евра исто толку беше и поштарината, ќе ме утепаа дома:D.

  Имаше флопи-диск, па на него некоја ситна игра имав снимено.
  На ангро се играше Супер-Марио, се тепавме кој да игра.
   
  На Victorian, *Amethyst*, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
 14. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  8.501
  installchannel.gif
  Чао Журим
   
  На Victorian, *Amethyst*, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.268
  Допаѓања:
  297.769
  Asl pls:D
  Леле кога ќе се сетам, ми доаѓа да си врзам шамар:headbang:
   
  На Victorian, *Amethyst*, Gosh и 8 други им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.392
  Пол:
  Женски
  Доста, јас бев Покахонтас пишана на мирц. (facepalm) :tmi:
  Цело време мислев зборам со еден од Мелбурн а уствари Аце будалата од маало бил :emo:
  Ќе се отрујам. Ај мала бев.
   
  На Victorian, *Amethyst*, Lella и 23 други им се допаѓа ова.
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.710
  Допаѓања:
  159.885
  Пол:
  Женски
  :rofl: :rofl: :rofl:

  Мирцот со другарка го користевме, се зезавме со луѓе all over the world. Учевме француски во средно, па ај демек ќе парламе на француски (facepalm) бруки! Само во интернет кафе користев мирц, дома не.

  Иначе dial up само после полноќ користев, за симнување музика. Тоа беа времиња... И татко ми исто правеше, музика симнуваше :D
  демек после полноќ поевтино беше, ама ако заглавиш, исто беше, сметки боли глава.
  На факултет кога бев често одев во интернет кафеа и висев на форуми (странски), сајтови од моите омилени ликови, ако имаа.
  Социјални мрежи не користев.

  Тоа сега ми се гледа како пред сто години да било. Кога летна времето...денес цел свет на дланка достапен е. И тогаш беше, ама помалку.
   
  На Victorian, *Amethyst*, Val-Dim и 12 други им се допаѓа ова.
 18. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.479
  Допаѓања:
  53.838
  Пол:
  Женски
  Еее тоа беа времиња :inlove:...
  Дома интернет немавме, ама затоа висевме у Кузман.. а никот не си го памтам:shake: кој ли беше:?:
   
  На *Amethyst* и Arthur им се допаѓа ова.
 19. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.161
  Допаѓања:
  57.486
  Пол:
  Женски
  Леле кога само ќе ми текне на тоа време. :rofl:

  Со сестра ми највеќе користевме кога ќе ни дојдеа гости. Тогаш ќе прашаме да се уклучиме на интернет и ќе ни кажат дека може. Нормално, раја ќе се заборави на интернет и сметките беа огромни. :D

  Имав страни направено на се можно. Од Hi5, Piczo, Myspace, пријатели. На мсн и на мирц се остануваше до раните утрински часови.
   
  На Victorian, *Amethyst*, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
 20. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  42.806
  Пол:
  Женски
  Јас се сеќавам некаде од кај 2005 до 2010 кога бев дете немавме дома интернет на компјутерот и со другарка одевме во блиското кафуле да пристапуваме на интернет. И го користевме само за оние игрите со облекување девојки на y8 страната за игри.:D
  Многу други играа кантер, имаа фејсбук, месинџер, мајспејс ама ние тогаш не се замаравме со нив. Пред 2005 не ме интересираше ни и од интернет.
  Тек после 2010 ставивме интернет и на домашниот компјутер па тогаш си направив мој фејсбук, но тој период многу време кисневме на месинџер се додека не го укинаа (не знам која година беше ми се чини 2012). Денес се има на интернет и тоа мислам дека е добра работа а е и поефтин за разлика од порано. Пред 10 години не можеше да се замисли интернет на тач телефон во секое време, знам кога ќе кликневме на интернет иконата на старите телефончиња одма стискај да исклучиш оти по грешка било и родителите ќе не истепаа ако им дојди на сметка огромна сума на пари оти сме пристапиле на интернет. Времиња. :D
   
  На Victorian, *Amethyst*, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.