1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфаркт

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од owl-ribbon, 25 август 2012.

  1. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Дали може да ми кажете нешто повеќе за прва помош при инфаркт ? Што треба да се прави и како да и се помогне на жртвата??

    Ако е дупла темата слободно КЛУЧ :)
     
  2. bubu1

    bubu1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Единствена помош ти е 194..
     
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас знам дека треба да мирува пациентот.
    Баба ми почина пред 3 недели. Дијагнозата беше дека имала во исто време, инфаркт и мозочен удар. Инфарктот го преживеа, мозочниот удар, не. Исто така беше дијабетичар, и имаше рак на дојка и коски, ама тоа нема везе со ова.
    Како и да е, во брза помош ја легнаа, што било огромна грешка, барем така ни кажаа.
    Кога го доживувала ја држела цврсто мајка ми за рака, и не можела да дише убаво, па потоа се опуштила малку. Веднаш штом стигна амбулантно возило, била во толку критична состојба што по скали со стол ја симнувале за да не се помрдне ни малку, и на крај ја легнале. |(
     
  4. anomnimna

    anomnimna Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Болката ми трае повеќе од 7-8 месеци. имам 20 години. на почетокот беше пулсирачка болка и веднаш после болката имав тахикардија. на екг имав блок на десно срце кое постепено се повлече. ги направив сите испитувања, бев кај повеќе специјалисти немам никакви срцеви промени, ми рекоа дека можно е да е скриена состојба, да нема промени на екг во мирување, само за време на болка и да носам холтер, пиев дијазепам. болката од пулсирачка сега ја чувствувам како силно стегање, а наутро се разбудувам од болка, од тежина ...болката е локализирана на средина на градната коска и на лево до рамото, болката трае 6-8 минути и се смирува во седната положба. тироидната ми е во ред, притисокот ми е низок многу често и чувствувам вртоглавици скоро секој ден.
    последните две недели имам други симптоми со запирање на циркулацијата на прстите на рацете, целосно престанува циркулацијата и прстите ми се бели и здрвени.
    сакам да ми дадете ваше мислење. благодарам однапред