Инфекции на интима

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivana000, 28 август 2012.

 1. Ivana000

  Ivana000 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Во саботата имав однос со дечко ми.
  Од тогаш вагината ненормално ме чеша, десната страна ми е отечена, кога мочам ме пече..
  Читав на интернет и најверојатно се работи за кандида.
  На моја рака ставам канестен маст, т.е пред 1 час прв пат ставив и нема некое подобрување.
  На гинеколог неможам да одам,затоа решив тука да побарам совет.
  Колку може да биде сериозно, дали правилен избор е ставањето канестен и на колку време треба да ставам?
  Многу сум исплашена :(
   
 2. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.040
  Допаѓања:
  34.134
  Пол:
  Женски
  Оди на лекар! Вистина е дека Канестенот се мачка за таква инфекција но не мора да значи дека секогаш помага.Лекар најдобро ке ти каже што треба да правиш.Може треба да ставаш и вагиналети и орално да земаш лекарства.Канестенот не е универзален лек па сите што го земата од рака по желба само затоа што сте чуле дека помага врз определени инфекции.
   
 3. aquamarine-123.4

  aquamarine-123.4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2012
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  13
  Од неделата забележав на вагиналната усничка како топче (како кога отече кога те нешто уапе) и ме боле кога го допрам или кога седнам. Можно ли е да е некоја инфекција или нешто посериозно е?
   
 4. Allthatglitters21

  Allthatglitters21 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2012
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  ^Можно е кондиломи да ти се, иди на гинеколог да те премачка со азот, може се работи за нискоризичен ХПВ. Не сакам да те исплашам али оди додека не настанат некои посериозни проблеми.
  ^Ивана000 ако те пецка може се работи за бактерија Ешерихија коли,а таа многу тешко се лечи,треба многу течности да се пијат,затоа иди сама со другарка на финеколог или направи урино култура.
   
 5. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.749
  Пол:
  Женски
  имам и јас едно прасајне-имав однос и се бесе ок но после некое време поцна многу како едни кружни топцијна да ми излегуват од внатре а и плус тоа од тогас имам болки внатре кога имаме однос :^) сто може да е?? некоја инфекција или?
   
 6. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  Имав и јас до сега на двапати такво топче, по два три дена пукаше само и без никаков третман ми помина.
   
 7. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.922
  Пол:
  Женски
  исто и јас имам топче како мозолче на левата страна од интимата на усничката надворешно ми е како мозолче е се полни внатре како со гнојче течи и го снемва се мачкав со канестен едно време исчезна немав сега пак пофторно истото што велите девојки што е?
   
 8. kamilica

  kamilica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  36
  Прочитај:
  zdravstveni-problemi/bartolinieva-zlezda-cista-t8500/
  тоа е тоа ;)
   
 9. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.922
  Пол:
  Женски
  Камилица ти благодарам за одговорот ова мене ми е надворешно како на устичката на интимата од левата страна а ги имам сите овие симптоми истото е?
   
 10. kamilica

  kamilica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  36
  Би требало да е тоа.Битно е да истече гнојната течност,после ќе ти олесни :)
   
 11. DjinTonik

  DjinTonik Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  109
  Не мора да биде бартонилиева жлезда, исто и мене пред две години ми се појави и ми загнои толку многу што не можев да се помрднам и отидов на гинеколог и ми кажаа дека е таа жлезда и пиев антибиотици, после нив ми се појави страшна кандида но со канестен ми помина. После година дена повторно ми је појави истото и бидејќи знаев што ме чека веднаш јаки антибиотици ми дадоа и отидов кај подобар гинеколог и тој ми кажа дека нема врска со жлездата туку дека имам циста некаква до уретрата или до клиторисот и она ми гнои и може само со антибиотици да се смири.
   
 12. mumija

  mumija Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  zdravo sakam da prasam znaci stanuva zbor za maska osoba sega vaka znaci nesto prvo sto pocustvuvav e peckanje vo uretrata bev napraviv ne eden tuku 5 brisevi na nitu eden ne mi pokaza nikakva infekcija pred da otidam da mi zemat bris bev na urolog mi prepisa sumamed mozebi zatoa ne mi pokaza nisto ok posle eden mesec i pol napraviv uste eden bris i pak rezultatot ist ne postoi nikakva infekcija posle 6 m,eseca pak bris i pak nisto bev na urolog i posle nekoe vreme znaci se proveriv sto e mozno na eho i mocen meur i prostata i se sto e mozno e sega sakam da prasam posle sekoe mokrenje imam glupo custvo bas na mestoto bas od kade mi e zemen brisot mozno li e da ima nekakva povreda od brisot, da vi kazam prvite brisevi ne pocustvuvav nekoja bolka ali posledniot pat bolka golema pocustvuvav i sega mocniot kanal malku mislam deka E e osteten se dodeka ne mokram se e ok a i mislam deka sum preterano proladen cel zivot so motor sum eden vas sovet posto cuvstvoto e za nikade i mislam deka veke i psihicki mi premina seto ovoa,VE MOLAM ZA SOVET
   
 13. ndimkovska1

  ndimkovska1 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  имав односи со мојот дечко пред неколку дена и кога ќе се навлажниш,таа течност мирисаше одвратно и секој пат од тогаш веќе недела отприлика мириса така гадно,исто така ме пече и анусот и погоре..што можи да биде?
   
  На eminikola му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.908
  Штом има пецкање и чешање тоа се симптоми на инфекција. Исто и непријатната миризба.
  Пробај дома да се миеш со чај од камилица.
  Не користи никакви купки за тело и интимни гелови.
  Ако имаш дома при рака Канестен- маст...мачкај се.

  Ако не поминува за неколку дена, на гинеколог. :)
   
 15. Anna94

  Anna94 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo , imam eden problem sakam da ve prasam. pred 2-3 dena imav odnosi so deckoto,no bevme zastiteni (koristevme kondom).Sledniot den zabelezav zolta tecnost kako mi tece od mojata vagina i toa trae se uste (eve denes 3 den ).. dali e toa normalno ili treba da posetam ginekolog ve molam za sovet pobrzo . Blagodaram odnapred :)
   
 16. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.379
  Нормално е да се лачи секрет или (бело прање), се прочистува вагината и не’ заштитува од инфекции. Може, но и не мора да значи дека тоа настанало од односот.

  Се случува и при настинка, преладеност, пред менструација, од антибиотици, пред овулација и слично.

  Е сега доколку исцедокот мириса лошо и има невообичаена боја, зелена на пример или многу жолта постои можност да имаш некоја инфекција или бактерија. Како кандида на пример. Кандидата се пренесува и преку сексуален контакт, но и преку антибиотици (што се случува многу често кај жените), или се јавува кај девојки со слаб имунитет.

  Гинеколозите препорачуваат избегнување на интимните гелови, користење само на бебешки сапуни или купки, или миење само со вода. Исто така ги забрануваат секојдневните влошки. И синтетиката надвор од употреба. Само 100% памучен долен веш.

  Доколку бојата е невообичаена и мирисот е јак и непријатен, посети гинеколог.
   
 17. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  3.367
  Допаѓања:
  19.089
  Пол:
  Женски
  Имам проблем откако имав кандида и бев на гинеколог користев вагиналети и апчиња и јас и партнерот но по извесно време се беше ок се додека пак ми се случи да имам како бело прање но со некој мирис ( не таков како кога ја имав кандидата) и тоа само после однос или наутро на првото станување ко да истекува од мене ко бело прање а потоа цел ден ми е се нормално ... сега се случува некогаш има мирис после однос некогаш не ... можно ли е пак да е кандида? но не е како тогаш кога имав и ја лекував
   
 18. Sagittarius12

  Sagittarius12 Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, пред некој ден имавме односи со дечко ми но по извесен период за време на односот интимата на некој начин ми отече поточно кажано стана подуена, тогаш при мокрење многу пече, но за кратко помина се и истото ми се случи и на наредниот пат кога имавме односи. Досега сум немала интимни проблеми и незнам што би можело да биде причина за тоа. Ве молам доколку знаете за што би можело да се работи или како да се спречи тоа, кажете ми.... Ви благодарам :)
   
 19. izi13

  izi13 Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Znaci iscedok nemam, no speak cuvstvo na peckanje imam. Ne daj boze da se pipnam Tolku Mnogu me cesa sto cesanjeto mi se prenesuva I kon anus. Vo megjuvreme spijam antibiotici za eshirihija koli. Dalu e vozmozno od antibioticite da mi e cesanjeto?
   
 20. ikica86

  ikica86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  56
  Ако ти се појавило чешањето ко си почнала да ги пиеш антибиотиците, сигурно ти е од нив, т.е. кандида, земи си вагиналетки канестен или гино-дактрин, обавезно б комплекс пи кога пиеш антибиотици, јогурт, или пак отиди на гинеколог за совет, ама сигурно ти е кандида од антибиотиците, позз