1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции предизвикани од анален секс

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од JustBeYou, 23 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. JustBeYou

  JustBeYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  За инфекциите кои се предизвикани од половите односи сме многу повеќе информирани за разлика од инфекциите од аналниот секс. Ако може да ми објасните малку повеќе околу тоа. Како се прави, со што се прави, дали постои опасност и како да се прави секако ... :)
   
 2. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  54
  во аналниот отвор има голем број бактерии кои лесно можат да се пренесат во вагината.ако практикуваш анален секс тогаш немој и вагинален (мислам во една вечер да имаш комбиниран секс) така се зголемува ризикот од инфекција да се пренесе во вагината.треба да се обрати внимание и на хигиената најдобро пред секс да се измиете и ти и партнерот исто така и после сексот.
   
  На Ajsell и makedonkamak им се допаѓа ова.
 3. Macheto07

  Macheto07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  12
  Girls prepostavuvam deka sum dobila nekoja analna infekcija. . . mozhebi od analniot seks,a mozhebi i od edni gakjichki so chuden materijal... sega imam peckanje,me boli. . . nekoja krema ili sl neshto, nepodnosliva e bolkata :(
   
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.560
  of milo ako imas nepodnosliva bolka moras na ginekolog i nemoj da cekas
   
  На Jokiiniki му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Macheto07

  Macheto07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  12
  mozhebi e smeshno,no nemozham da sedam :$
   
 6. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  337
  Уф..... имам бело прање. Дека имам некоја бактерија знам дека имам, си проверив мокрача и имав бактерии. Закачена е сигурно од аналниот. Белото прање не се поднесува, сега осеќам и болка во јајниците. Однесов мокрача на микробиологија. Додека чекам резултати, совет нешто да кажите што да правам.
   
  На Ajsell му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.411
  Пол:
  Женски
  Не ти треба испитување на мокрача, гинеколог ти треба.
   
 8. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  Од анален секс мислам дека најчесто се добива кандида.
   
 9. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.411
  Пол:
  Женски
  Најблага форма е кандидата, да не коментирам за останати пострашни бактерии.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 10. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  2.629
  Пол:
  Женски
  Од аналниот секс се добива ешерихија коли. Оваа бактерија ја има само во изметот, и ако стигне до вагината ете ви инфекција, која ги иритира мочните канали и бешиката, со што ви дава лажни сигнали дека ви се мочка, при мочкање пече, брзо се размножува и можно е при голем број намножени бактетии да се појави и мочкање на крв. Значи анален секс без кондом-никако! Џабе ви е миење после тоа! И машките можат да ја добијат, но кај нив е потешко, затоа што патот до бешиката кај нив е подолг (треба да го поминат цел пенис и + мочните канали, па дур да го направи тоа бактријата лесно ќе ја исфрлат преку мочкање, а кај женските патот е 5 пати пократок).
  Друг начин да ја добиете оваа бактерија е со неправилно бришње при нужда. Голем број жени се бришат од назад на напред што не е правилно затоа што фекалиите лесно можат на тој начин да стигнат до вагината. Значи бришење од напред на назад! Потешко е да, ама е безбедно!
  Јас ја имав оваа бактерија со која се расправав 3 години. Досадна е како пролив, секоја година повторува и тешка е да се искорени. Јас не сум имала анален никогаш, ама се бришев неправилно. Разговарав со доктор и ова што ви го пишувам докторот ми го кажа. Значи девојки пазете! Ничие задоволство не е побитно од вашето здравје!!!
   
  На Fancy_Nency 22 и Inas& им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.